Jinekologlardan Erdoğan’a: ”Herkes kendi işini yapsın!”

0

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD), kürtaja ‘cinayet‘, doğum kontrol yöntemine de ‘ihanet‘ diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yanıt olarak “İnsanlar en iyi bildiği işi yapmalıdır” açıklamasını yaptı.

Tayyip Erdogan attends a ceremony to mark the shipment of the Turksat-4A satellite in Kamakura

TJOD’dan yapılan açıklamada hem Erdoğan’ın dünya basınında dahi espri konusu olan açıklamalarına yanıt verilirken hem de doğrum kontrolü ve üreme sağlıyla ilgili bilgi verdi.

TJOD Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Cansun Demir imzasıyla yapılan açıklamada “Sn.Cumhurbaşkanı küretajın yapılmaması için istenmeyen gebeliklerin önlenmesi, yani doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması gerektiğini tahmin etmelidir. Bu nedenle doğum kontrolünün neden ihanet olarak algılandığını anlamak mümkün değildir.” denildi.

Doğum kontrollerine de siyasetçiler karar vermesin

Tarih boyunca istenilen sayıda çocuk sahibi olabilmek için çeşitli doğum kontrol yöntemlerinin kullanıldığı belirtilen açıklamada, “Türkiye gibi özgür, demokratik bir ülkede insanların doğum kontrollerine siyasetçilerin değil kendilerinin karar vermesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

TJOD’un açıklaması Erdoğan’a eleştiren sözlerle sona erdi: “Bu nedenle ihanet sözcüğünü kabul etmiyoruz; insanlar en iyi bildiği işi yapmalıdır. Biz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları olarak hekimlik yapıyoruz.”

Kaynak: Diken

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here