16 C
İstanbul
Salı, Mayıs 11, 2021
spot_img

Joe Biden ve Gelişmekte Olan Piyasalar
[ad_1]

Wall Street ve dünya piyasaları Joe Biden’ın henüz resmen ilan edilmeyen zaferini kutluyor.  Temsilciler Meclisi  Demokratlar’da (DEM) kalacak. Senato’da çok az farkla Cumhuriyetçiler’in (CUM) çoğunluklarını koruyacağı düşünülüyordu, fakat Georgia’da  2 seçimin de 2ci tura kalması ile koltuk kompozisyonu değişebilir.  ABD’de anketerin tahmin ettiği “Mavi Dalga” (Demokratlar’ın tulum çıkarması)  tam olmasa da hala gerçekleşebilir. Nevada, Arziona, Georgia ve Pensilvanya gibi kritik ve oy sayımının devam ettiği eyaletlerde kesin sonuç TSİ ile bu gece ilan edilebilir. Trump ve taraftarları dava üstüne dava açıyor, fakat bunların büyük çoğunluğu daha en alt mahkeme tarafından reddedildi.

 

Bloomberg “Emerging Markets Could Still Win With Biden Without Blue Wave”, Demokratlar’ın Senato’yu kaybettiği senaryoda seçimlerin Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar’a (GOP, Ülkeler = GOÜ) olası etkisini uzmanlara sordu.   “Biden GOP’a iyi gelecek” görüşü ağır basıyor.

 

Biden’ın iklim dostu ve ticarete Trump’tan daha az zarar verecek politikalar izlemesi bekleniyor. Senato’nun CUM’da kaldığı senaryoda, ABD mütevazi bir 2ci Mali Destek Paketi açıklar. Fakat, ABD’nin yavaş da olsa kış aylarında büyümeyi sürdürmesi, ihracatla büyüyen GOÜ için iyi haber olacak.

Renaissance Capital’in baş ekonomisti Charles Robertson “Bernanke’nin QE’nin  biteceğini ilan etmesi ve 2014’te emtialarda ayı piyasası ile çok sarsılan GOÜ için Biden başkanlığı son yılların en olumlu haberi.  Ticaret sürtüşmesinin yatıştırılması dolara talebi azaltacak. Zayıf Dolar Endeksi ise daima GOP’a talebi artırmıştır” dedi.

 

Mediolanum International Funds fon yöneticisi Charles Diebel “Biden ticaret başlığında daha pragmatik bir başkan olacak. GOP için zayıf dolar daima iyi haber. GOÜ’ler daha genişlemeci politikalar izleyebilecek. ABD tahvil faizlerinin yatay seyrettiği bir ortamda, GOÜ faizleri sıcak para cezbeder” diye ekledi.

 

Monex Europe kıdemli FX trader’i Simon Harvey “Meksika pezosu, Çin yuan’ı, Güney Afrika Cumhuriyeti rand’ı ve genelde Latin Amerika FX Biden’den kazanç sağlar” görüşünde.

Legal & General Investment Management  GOÜ ekonomisti Magdalena Polan  “Biden döneminde oynaklık ve kötü haber riski daha düşük seyredecek. Biden ticaret anlaşmazlıklarının hakem heyetlerine devredilmesine görüş olarak daha yakın. Fakat, Çin’in dünyada etkinliğini genişletme çabaları daha uzun süre ABD siyaset camiası tarafından dirençle karşılanacak”.

 

Makalede görüşü alınan tüm uzmanların doların zayıflayacağına vurgu yapması ilgi çekici.   Ayrıca, ABD-Çin rekabetinin süreceği de konsensus.  Biden farkı bu anlaşmazlığın yürütülmesi tarzında öne çıkacak. Biden Beijing tarafından daha güvenilir ve öngörülebilir bir muhatap olarak tanınabilir. Bu durumda uzun soluklu çözümler bulmak da kolaylaşır.

Öte yanda, makalede fikri alınan hiç bir uzmanın ABD’de günlük 100 bini aşan Covid-19 vakaları ve Biden döneminde bir çok eyalet ve kentte karantinaların yeniden başlaması riskine değinmediği görülüyor. Covid-19 Wall Street ve GOP için kış aylarının Kara Kuğusu niteliğini kazanabilir.

 

FÖŞ ABD seçimleriyle ilgili bilmek istediğiniz her şeyi anlattı

 

Avrupa evine kapanıyor: İngiltere ve Yunanistan’da sokağa çıkma yasağı başlıyor

 

Gerçek Ekonomi: ABD seçimleri sonrası Türkiye’yi neler bekliyor?

 

Global imalat sektörü büyümeye geçti, Merkez Bankası muslukları kapatmamalı

 

 

 

 

 

 

 

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler