‘Jonas Mekas Retrospektifi’ ek gösterimlerle Arter’de

0


Arter, avangard sinemanın önemli temsilcilerinden Jonas Mekas’ın Türkiye’de şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı retrospektifine gelen taleplerin ardından ek gösterimler ekledi.

Jonas Mekas’ın imzasını taşıyan filmlerden oluşan “Jonas Mekas Retrospektifi”, 22 Ekim’de başlamıştı.

Ek gösterimler kapsamında 31 Ekim Perşembe günü (bugün) saat 19.00’da “Arada Derede” (In Between) gösterilecek. Saat 20.30’da ise “Henüz Yitirilmeyen Cennet (ya da Oona’nın Üçüncü Yaşı)” / “Paradise Not Yet Lost (aka Oona’s Third Year)” filmi izleyiciyle buluşacak.

Arter, 1 Kasım Cuma günü saat 19.00’da da “İlerlerken Anlık Güzellikler Takıldı Gözüme” (As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty) filmini tekrar izleyiciye sunacak.

Arter Sevgi Gönül Oditoryumu’nda yapılacak film gösterimlerinin bilet fiyatı 15 TL olup, biletler Arter’den temin edilebileceği gibi ve telefonla rezervasyona da açık olacak.

Retrospektif hakkında:

27 Ekim’e kadar süren retrospektifte, Venedik Film Festivali’nde en iyi belgesel ödülüne değer görülen “Brig”, Jackie Kennedy ve ailesinin Andy Warhol’un evinde geçirdiği yazların kayda alındığı “This Side of Paradise”, yönetmenin 1948-1951 arası New York sokaklarındaki günlük yaşamı çektiği “Williamsburg, Brooklyn”, 1950’li ve 60’lı yıllarda canlanan film ve sanat çevrelerini belgeleyen “Lost, Lost, Lost”un da aralarında bulunduğu kısa, orta ve uzun metrajlı otuz film gösterildi.

Arter Film Programı, çalışmalarında deneysel sinemayı odağına alan akademisyen, yönetmen, yapımcı ve dağıtımcı Pip Chodorov’un “Jonas Mekas Anthology Film Archives” üzerine çektiği filmlere de ev sahipliği yaptı.

Chodorov, yönetmen Burak Çevik ve sinema yazarı Abbas Bozkurt’un katıldığı paneller düzenlendi.

Öte yandan Arter Film Programı, 29 Ekim’den itibaren her Salı günü Arter koleksiyonundan oluşturulan “Saat Kaç?” ve “Kelimeler Pek Gereksiz” sergilerine paralel film gösterimleriyle Sevgi Oditoryumu’nda devam ediyor. Program kapsamında Agnès Varda, Chris Marker, Laurie Anderson, Chantal Akerman, Alain Resnais ve Apichatpong Weerasethakul’un filmleri gösterilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here