Kadıköy’ün ilk uluslararası festivali 22 Temmuz’da başlayacak

0


Kadıköy’ün ilk uluslararası festivali KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, 22 Temmuz’da “Yıldızların Altında Sinema Haftası” etkinliğiyle Kalamış Pakı’nda başlayacak.

Festival kapsamında 22-28 Temmuz tarihleri arasında Kalamış Park’ında yazlık sinema keyfinin Sinematek ruhuyla birleştiği “Yıldızlar Altında Sinema Haftası” için dev bir perde kurulacak. 7 gece boyunca 7 ülkeden 7 filmin gösterileceği etkinlikte ilk olarak Charlie Chaplin imzalı “Yumurcak” filmi seyirciyle buluşacak. Film gösterimi sırasında Chaplin’in bestesi olan müziği Avrasya Filarmoni Orkestrası seslendirecek.

Sinema Haftası kapsamında İtalya’dan Giuseppe Tornatore’nin “Cennet Sineması”, Arjantin’den Fernando Solanas’ın “Tangolar ve Gardel’in Sürgünü”, Fransa’dan Jacques Demy’nin “Cherbourg Şemsiyeleri”, Çin’den Wong Kar-Wai’nin “Aşk Zamanı”, Tunus’tan Selma Baccar’ın “Kadınlar Koğuşu” ve Türkiye’den Başar Sabuncu’nun “Zengin Mutfağı” filmleri gösterilecek.

Etkinliğin onur konuğu olan Selma Baccar, “Kadınlar Koğuşu” filminin gösteriminden hemen önce seyirciyle buluşacak.

‘Çizgi ve Sahaf Günleri’

Festival kapsamında 22-27 Ağustos tarihleri arasında “Çizgi ve Sahaf Günleri” etkinliği düzenlenecek. Moda’da bulunan İstanbul Kadıköy Lisesi ve Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nin bahçesinde düzenlenecek etkinliğe manga, çizgi roman, karikatür yayıncıları, kitap koleksiyonerleri ve sanatçılar katılacak.

“Çizgi ve Sahaf Günleri” Avusturya’nın ünlü Kunst Karikatür Müzesi yöneticisi Gottfried Gusenbauer’, gazeteci ve çizgi roman uzmanı Didier Pasamonik, kartpostal koleksiyoncusu Sarkis Karamanuk ile Kahire ve Bulak baskıları kitap koleksiyoncusu Aly Abdelwahab Elsayed gibi birçok önemli sanatçıyı ağırlayacak.

‘Caz Günleri’

Festival, 25-28 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan “Caz Günleri” etkinliğiyle son bulacak.

Açılışını Berlin Caz Orkestrası JayJayBeCe ile Kalamış Parkı’nda gerçekleştirecek etkinlik kapsamında yerli ve yabancı gruplar sahnede olacak.

Goethe Enstitüsü’nün ortaklığında “Caz Almanya’yı Fethediyor” başlıklı serginin açılışı Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde yapılacak. Öte yandan akademisyenler ve alanında uzman kişilerin katılımyla düzenlenecek olan paneller ve film gösterimleri de Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde yapılacak.

TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile Kerem Görsev konseriyle etkinlik sona erecek.

‘Herkesi festivalimize bekliyoruz’

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, festivalin Kadıköylünün beklentisini her yönüyle karşılayacak nitelikte olduğunu belirterek herkesi festivale davet etti. Odabaşı şunları söyledi:

“2019 yazı, hayata geçirdiğimiz KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali ile Kadıköy’de gerçek anlamda bir festivale dönüşecek, hem de uluslararası bir festivale… Göreve başlarken, Kadıköyümüzün değerlerini öne çıkarmış, bu değerleri sahiplenip yeni değerler yaratmanın uğraşında olacağımızı söylemiş, sözünü vermiştik. Kent kimliğine ve Kadıköy’ün değerlerine yakışır daha görkemli daha çok etkinlikte buluşmak dileğiyle herkesi festivalimize bekliyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here