Kaptan için idam isteniyor!

0

Güney Kore’de savcılık, nisan ayında batan ve çoğu çocuk 304 kişinin ölümün esebep olan feribotun kaptanına idam cezası verilmesini istedi.

 

 

Savcılık, 68 yaşındaki kaptan Lee Joon-seok için 304 kişinin öldüğü kazada görevini yapmayarak ölümlere neden olduğu gerekçesiyle idam cezası talep etti. Mahkeme henüz kararını vermedi. Feribotun kaptanı ve mürettebatın bir kısmının gemiden kaçma anının kameralara yansıması kamuoyunda büyük tepki çekmişti. Haklarında dava açılan 15 kabin mürettebatından dördü cinayetle yargılanıyor.

Kazada ölenlerin ailelerinin de aralarında bulunduğu göstericiler, mahkeme önünde toplanarak yargılananlara verilebilecek en ağır cezanın verilmesini talep etti.

Sewol feribotu, 16 Nisan günü 325’i çocuk, 476 kişiyi ülkenin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju Adası’na taşıyordu. 172 kişinin kurtarıldığı feribottan 300’den fazla ceset çıkarıldı.

Kazanın ardından eleştirilen Başbakan Chung Hong-wong istifa etti. Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye de hayatını kaybeden herkesin ailesinden özür diledi. Kaptan ve mürettebatın davranışlarının ‘cinayetle eşdeğer’ olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here