Kara deliği görüntüleyen ekipte Feryal Özel de var

0


Kara deliği görüntüleyen ekipte Feryal Hususi de var

Bir kara deliğin fotoğrafını ilk kez görüntüleyen Vaka Ufku Teleskobu (EHT) projesinde, Türkiyeli profesör Feryal Hususi de bulunuyor. Hususi, EHT Bilim Konseyi Üyesi ve Arizona Üniversitesi’nde astrofizik profesörü.


DUVAR – Bir kara deliğin fotoğrafının ilk kez çekilmesi büyük coşku yaratırken, görüntülemeyi elde eden Vaka Ufku Teleskobu (EHT) projesinde çalışan 200’den fazla bilim insanı içinde Türk profesör Feryal Hususi’in de yer alması dikkat çekti. Hususi, kara deliğin 55 milyon ışık yılı uzakta olmasına karşın sekiz teleskop ve hususi yöntemlerle görüntülenmesi sonrası 20 senedir bu mevzu üstünde çalıştığını yazdı.

Hususi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Bu tatlı anı yaşamak uzun süre aldı”  dedi.

EHT Bilim Konseyi Üyesi ve Arizona Üniversitesi’nde astronomi ve astrofizik profesörü olan Hususi, 2000 senesinde yazıya döktüğü makalede tarihte ilk kez yakındaki kara deliklerin boyutları hakkında öngörülerde bulunmuştu. Hususi, karadeliğin gölgesinin boyutunu ölçme ve Albert Einstein’ın görelilik teorisinin öngörülerini EHT gözlemleriyle karşılaştırmakla görevlendirilen Modelleme ve Çözümleme Emek harcama Grubu’nu yönetti.

Stephan Hawking ile de çalışan Hususi, galaksilerin oluşumu, yıldızların ölümü ve kara delikler alanında yapmış olduğu çalışmalarla NASA’da da vazife almış bir isim. 43 yaşındaki Hususi, NASA’nın Hubble ekibine alınan ilk ve tek Türk olma unvanına haiz. (Dış Haberler)CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here