25 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 20, 2021

Karabağ’daki çatışmalar dördüncü gününe girdi; Ermenistan ‘Dış güçlerin desteğine ihtiyacımız yok’ dedi
[ad_1]

Azerbaycan ile Karabağ’daki etnik Ermeniler arasında 1994 yılından bu yana görülen en yoğun çatışmalar dördüncü gününe girdi.

Fotoğraf: Reuters

Azerbaycan ve Karabağ yönetimi sınır bölgesi boyunca saldırıların devam ettiğini bildirdi.

Çatışmalar, Karabağ ile Azerbaycan arasındaki sınırın ötesine de yayıldı.

Çatışmaların daha geniş bir alana yayılması Azerbaycan ve Ermenistan arasında savaş ihtimalini de gündeme getiriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün görüşen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan eski Sovyet güvenlik anlaşması kapsamında diğer ülkelerden yardım istemeyi şu anda düşünmediğini söyledi ancak bu ihtimali reddetmedi.

Rus ajanslarında yer alan haberlere göre Paşinyan “Ermenistan kendi güvenliğini sağlayacaktır, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (CSTO) desteği olsa da olmasa da” dedi.

Paşinyan, Putin ile Rus ordusunun Karabağ’daki çatışmalara müdahil olmasını görüşmediğini ifade etti.Rusya geçmişte CSTO ve Avrasya Ekonomi Birliği’ni kullanarak eski Sovyet ülkelerine nüfuz etmek için kullanmıştı.

Ermenistan’ın desteklediği Karabağ bölgesi Azerbaycan sınırları içinde bulunuyor ancak Ermenistan’ın destek verdiği Ermeni kökenli bir hükümet tarafından yönetiliyor. 1990 yılında çıkan savaşta Azerbaycan’dan ayrılan Karabağ’ı uluslararası anlamda tanıyan bir ülke bulunmuyor.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında topyekün bir savaş çıkması bölgesel aktörler Türkiye ve Rusya’nın da savaşa dahil olmasına neden olabilir.

Azerbaycan savcılığı bugün yedi sivilin daha Karabağ sınırında yer alan Terter kentine açılan top ateşi sonucu yaralandığını söyledi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ birliklerinin Madagiz’i geri almak için saldırı düzenlediğini ama Azerbaycan güçlerinin taarruzu püskürttüğünü açıkladı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ordusunun tüm gece sınır boyunca top ateşi yaptığını ve başkent Stepanakert’e uzanan çatışmada, Azerbaycan’a ait iki insansız hava aracının düşürüldüğünü açıkladı. Bu açıklamanın doğruluğu henüz teyit edilmedi.

Pazar günü başlayan çatışmalarda onlarca kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi de yaralandı.

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,074TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler