Karanlıkta ayrım ve önyargı yok

0


Dünya üstünde 130’dan fazla şehirde 8 milyondan fazla insana dokunmuş Karanlıkta Diyalog deneyimi 2013 senesinde İstanbul Gayrettepe Metro İstasyonu’nda hayata geçirildi. İlk olarak Diyalog Sergisi olarak hayata geçirilen proje, zaman içinde kalıcı hale getirilip müzeye çevrildi.

1988’de Almanya’da Prof. Dr. Andreas Heinecke tarafınca oluşturulan Karanlıkta Diyalog Müzesi, ziyaretçilerine son aşama değişik ve duygu dolu bir edinim yaşatıyor.

Görme engelli rehberler ile 60 dakikalık parkurda görme duyularını kullanmadan zifiri karanlıkta günlük yaşamı deneyimleten bir proje olan Karanlıkta Diyalog, ziyaretçilerin ‘yeni ve değişik’ bir şekilde görmelerini sağlıyor.

Projenin amacı; tüm dünyada cemiyet tarafınca dışlanmış yada ötekileştirilmiş insanların toplumsal hayata katılımlarını kolaylaştırmak. Hedefi ise; farkındalığı yükselterek toplumdaki ötekileştirme duygusuna karşı hoşgörü yaratmak ve bu yolla da ‘biz’ ve ‘onlar’ bariyerlerini yıkmak.

Tramvaydan inip vapura binmek

Bir grupla, görme engelli rehberler eşliğinde son aşama güvenli olan zifiri karanlık bir labirente girip elde bastonlarla İstanbul’da yolculuğa çıkılıyor.

Tramvaya biniliyor ve rehber, “Hadi şimdi koltukları bulun ve oturun” diyor. Tramvay hareket ediyor ve İstiklal Caddesi süresince ilerlerken yolda değişen sesler dinleniliyor. Sonrasında tramvaydan inip, karşıdan karşıya geçiliyor ve beyaz perdede sesli betimlenen film izleniyor.

Beyaz perdenin ardında ise vapura binmeye sıra geliyor. Vapura biniliyor ve motor sesiyle, yüze vurmaya süregelen rüzgârla deniz havası alınıyor.

Labirentte gerçek dünyadaki benzer biçimde yoldaki engellere çarpma ve düşme olasılığı yok.

Görme engelliler yaşamı iyi mi yaşıyor onu anlamaya çalışıyorsunuz.

***

Hayata küsüp eve kapanma

Rehberimiz 54 yaşındaki Abidin Solmaz, 30 yaşlarındayken bulanık görmeye başlamış. Doktorların ‘retinada yırtık var, ameliyatla geçer’ demesinin peşinden yanlış müdahale sonucu görme yetisini tamamen yitirmiş. Doğuştan görme engellilerin bir tek yüzde 30 bulunduğunu kaydeden Solmaz, “Görme engellilerin oldukca büyük kısmını sonradan görme yetisini kaybedenler oluşturuyor. Hayata küsüyorlar ve kendilerini eve kapatıyorlar. Görme engelli olduğumu kabullendim. Bu anlamda eğitimin iyi mi alınabileceğini araştırdım” dedi.

Görme yetisini kaybettikten sonrasında 10 yıl bir hastanede santral operatörü olarak çalışan Solmaz, görme engelli yüzme şampiyonluğundan yiyecek şampiyonluğuna kadar birçok başarı elde etmiş.

Yılda 100 sesli kitap bitirdiğini söyleyen Solmaz, konuşmasını şöyleki sonlandırdı:

“Karanlıkta fark ve önyargı yok; şişman, zayıf, kısa, uzun… Hiçbir şey yok. Hepimiz eşit. İnsanlar önümüze engel koymadıkça karanlık aslına bakarsak özgürlüktür.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here