12.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

Kaşifler uyardı: Sayıları hızla artan cruise gemileri kutuplara zarar veriyor
Dünyanın her iki kutbunu da gören ilk kaşif Arved Fuchs, kutuplara sefer yapan ve sayıları hızla artan cruise gemilerinin kutupların doğasına zarar verdiğini söyledi: “Parti gemilerine kutuplarda yer yok.”

Fotoğraf: One Ocean Expeditions

Ünlü alman kaşif ve çevreci Fuchs, Neue Osnabrücker gazetesine verdiği söyleşide, “Cruise gemilerinin sayısı hızla artıyor ve bu sorunun en önemli noktası. Gemi ne kadar büyük ise durum o kadar sorunlu. Parti gemilerine kutuplarda yer yok” dedi.
Bazı küçük eskimo kasabalarının cruise gemilerinin yolcularının akınına uğradığını belirten Fuchs, “Sadece bön bön bakıyorlar ve orada yaşayan insanlara hiç bir fayda sağlamıyorlar. Bundan faydalanan sadece ziyaretçiler” diye konuştu.

Spiegel’de yer alan habere göre, dünya genelinde cruise gemisi yolcu sayısı 2009 yılındaki 11 milyondan 2018 yılında 28.5 milyona yükseldi. Alman yolcuların sayısı son 10 yılda iki katına çıkarak 2.2 milyon oldu. Gelecek 10 yılda bu rakamın üç katına çıkarak 6 milyona ulaşması öngörülüyor.

Kutuplardaki deniz yolu taşımacılığına ilişkin verileri toplayan Center for High North Logistics’a göre, bir cruise gemisi yolcusunun günde ortalama sekiz galon atık ürettirken, ortalama bir cruise gemisi ise motor ve makinelerinden günde 96 bin litreden fazla yağlı sintine atığı çıkartıyor.

Kutup dairesinde can pazarı: Fırtınada ‘stop eden’ gemideki 1373 kişi için operasyon


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,300BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler