Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerKatılımcı Sözlük İncelemesi :...

Katılımcı Sözlük İncelemesi : Normalsozluk.com

Bu yazı serimizde katılımcı sözlükler hakkında detaylı bir inceleme yapacağız.
normal sözlük ile başlıyoruz.
23 yıllık katılımcı sözlük serüveninde geriye pek de sözlük sitesi kalmadığını da belirtmeliyiz.
Tik tok ve benzeri uygulamalara gençlerin çok daha fazla rağbet gösterdiğini düşünürsek bir yandan da okuma – yazma gerektiren, insanı geliştiren bu tür katılımcı sözlük konseptli sitelerin zamana karşı durduğunu söylemek de abes olmaz.

Katılımcı sözlük olmasına karşın küfür barındırmayan bir sözlük burası.
7 Kasım 2020’de yayın hayatına başlayan normalsozluk, aradan geçen 3 yılın ardından interaktif sözlükler sıralamasında ekşi sözlük’ten sonra en çok etkileşime ve aktif üyeye sahip katılımcı sözlük sitesi olarak göze çarpıyor.

Onu bu kadar meşhur ve popüler kılan belirli başlı özellikler var.
Bu özelliklerden bazılarını aşağıda sıralayacağız.

Normal radyo adını verdikleri, içerisinde yazarların bütün sözlüğe diledikleri zaman müzik dinlettiği, diledikleri zaman belirli konular üzerinde podcast yayınları yaptığı harikulade bir radyoları var. Katılımcı sözlükler arasında pek rastlanmayan bu internet radyosunda kimi zaman ünlü simaları da görmek mümkün.

Normalsozluk’un içerisinde sözlük kütüphanesi denen, üyelerine ücretsiz bir şekilde kitap temin eden de bir proje mevcut. Bu kütüphanede yüzlerce kitap bulunuyor. İsteyen yazarlarına seçtiği kitabı kargo ücreti karşılığında göndermekteler.
Eğer öğrenciyseniz ve bunu sözlük kütüphanesi yetkililerine ulaştırır iseniz sizlerden kargo ücreti de almıyorlar.

Sözlük, üyelerine sosyalleşebileceği alanlar da yaratmış durumda.
İçerisinde yer alan,

  • Bilim sanat kulubü    
  • Kitap kulübü
  • Edebiyat kulübü
  • Radyo kulübü
  • Çalışma kulübü

gibi kulüpler sayesinde, insanlar ilgi alanları dahilinde kaliteli bir sosyal alana kavuşup kendine yakın hobileri bulunan kişiler ile etkileşim haline girebiliyorlar.

Katılımcı sözlük sıralamasında ilk 2 sırayı paylaşan normalsozluk, toplam 30 bin üyeye ev sahipliği yapıyor. Yazarları ile birlikte birçok yardım organizasyonu da düzenleyen sözlük, sağduyulu bir oluşum olduğunu da bizlere göstermekte.

Normalsozluk yetkilileri ile görüştüğümüzde, 1 senedir üzerinde uğraştıkları, pek yakında çıkması planlanan hem iphone hem de android cihazlarda mağazalardan ulaşılabilecek mobil uygulamalarının da geleceğini müjdesini de verdiler.

İlerleyen yazılarımızda diğer katılımcı sözlükler hakkında da inceleme yazısı yayımlamaya çalışacağız. Kamu oyunda bu aralar en popüler olan ve en çok rağbet gören sözlük olarak bilinen normalsozluk için, kayıt olmak isterseniz, yalnızca bir mahlas (takma ad) ve mail adresine ihtiyacınız var.

Kısa bir çaylaklık döneminden sonra sizler de hızlı bir şekilde yazar olup bu sözlüğün gelişimini yakından takip edebilir, serüvenlerine ortak olabilirsiniz.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Routers Arşivinden 32 fotoğrafla 91’den 2014’e Kürt göçleri

Routers 1991 yılında yaşanan zorunlu Kürt göçünü arşivinden çıkararak yayınladı. Routers, Saddam...

Evlenmeden önce bir daha düşünmeniz için 10 evlilik filmi

Evlilikle ilgili filmler ya da evlilik filmleri demeden önce "evlilik kurumu"...

Kadın cinsel organı hakkında bilmediğiniz 10 şey

İnsan vücudu hakkında bilmediğimiz ve bilim dünyasının da henüz keşfetmediği birçok...

Tarihteki 15 mucit kadın

İcat ettikleri şeylerin önemini herkesin bildiği ama isimlerini kimsenin bilmediği kadınlar...Bilime büyük...

Tartışı-Yorum

Direniş Suflesi: Hayır

‘Oku’ diye başlıyor olmasına rağmen kutsal sayılan kelam; ilk maraza mevzunun başında ortaya çıkıyor.Taraflaşmanın daha kolay belirlendiği, hudutların keskin olduğu süreçler elbette yaşandı. Her konuya dair yaklaşımlar farklı idi...

Kuzguni Gömüt

Siyah kuzguni elbisesi içinde dilinde tek bir Arapça cümle ile Aisha Faris, sadece ağlıyordu. Bizim bilmediğimiz bir dilde, İç’inde kopan çığlıkların gümbürtüsü, siyah elbisesinde kara kara dalgalanıyordu. Aynı Arapça...

Kara cumartesi; 95 ölü, 246 yaralı

Bu sabah uyandığımda hafta sonu tatili ve çiseleyen yağmurun gölgesinde daha düşünsel bir içeriği olan “zannımın kıpırtıları 2” başlıklı yazımı kaleme almayı düşünüyordum. Ancak öğle saatlerinde Ankara'dan gelen yürekleri...