Katledilen 43 öğrenci için Meksika’da havalimanı işgali!

0

Meksika’da hükümeti protesto eden 43 öğrencinin polis ve çeteler işbirliğiyle vahşice katledilmesi nedeniyle sokağa çıkan Meksikalılar Acapulco Havalimanını işgal etti, devlet başkanını istifaya çağırdı.

 

43 öğrencinin polis tarafından katledildiği Meksika’da halk bir haftadır sokakta. Turstik bir mekan olan Acapulco’da sokağa çıkan eylemciler havalimanını işgal ederek uçuşları engelledi. Gösteri 3 saat boyunca sürdü. Polisle çıkan çatışma sonucu 18 polis, 9 gösterici yaralandı.

İşgal süresince Devlet Başkanı Pena Nieto kastedilerek “Katil Pena” sloganı atıldı ve istifa çağrısı yapıldı. Havaalanı işletmesi, işgal sırasında yazılamaların dışında herhangi bir zarar verilmediğini açıkladı.

MEKSİKA’DA MAFYA-SİYASET,POLİS AĞINA KARŞI HALK SOKAKLARDA

‘DNA testi yapmak zor’

Soruşturmayla ilgili başsavcı Jesus Murillo Karam yakılan cesetlerde DNA testi yapmanın zorluğundan bahsetti. Karam ellerindeki kemik örneklerini Avusturya Innsbruck Üniversitesi’ndeki bir laboratuara gönderdiklerini açıkladı.

Öğrenciler, Igula kasabasında 26 Ekim’de yaşanan bir çatışmanın ardından polis tarafından gözaltına alınmıştı. Bölgesel polis 6 öğrenciyi vurarak katlettikten sonra diğer öğrencileri kendilerine ‘Birleşik Savaçılar’ (Guerreros Unidos) diyen uyuşturucu ticareti de yapan kontra bir örgüte vermişti. Bu çete öğrencileri çöplük alana götürüp kurşuna dizmiş ve 14 saat boyunca cesetleri yakmıştı. Kalan parçalar torbalara doldurulup nehre atıldı.

Çete liderinin “Ceset parçaları kül haline getirip nehre döktük. Asla bulamayacaklar” ifadelerini kullandığı telefon konuşması basına yansımıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here