Ken Loach’dan açlık grevleriyle ilgili mektup

0


Filmleriyle işçi haklarına, özgürlüklere, toplumsal adaletsizliklere, emekçilerin problemlerine değinen İngiliz yönetmen Ken Loach, Londra’daki Kürt Film Festivali bağlamında, PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı HDP Milletvekili Leyla Itimat öncülüğündeki açlık grevi eylemleri için bir mektup kaleme aldı. İskoç avukat ve bununla beraber Loach’ın filmlerinin senaristi olan Paul Laverty ile mimar ve aktivist Sarah Glynn tarafınca da imzalanan mektupta “Siyasal düşüncesi ne olursa olsun siyasal bir tutsağın temel insan haklarının yok sayılması asla kabul edilemez” denildi. Mektupta yönetmenin açlık grevlerini ilkeli, cesaretli bir fiil olarak nitelemesi dikkat çekti.

Demokratik Cemiyet Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Itimat’in 8 Kasım 2018’de başlatmış olduğu müddetsiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 159. gününde devam ediyor. Itimat’in arkasından Türkiye cezaevlerinde, dışarıda ve dünyanın birçok yerinde başlatılan açlık grevi eylemleri 1 Mart itibariyle 7 binden fazla tutuklunun katılımıyla sürüyor.

Şimdiye kadar 7’si cezaevlerinde biri Almanya’da olmak suretiyle 8 şahıs tecridi protesto etmek için yaşamına son verirken, açlık grevi eylemcilerinin de sıhhat durumu giderek kötüleşiyor.

Ülkeler için utanç mevzusu

Ken Loach, yazıya döktüğü mektupta şu ifadeleri kullandı:

 “Hepimiz, açlık grevi eylemi meydana getiren 7 binden fazla Kürdü ve tutuklu Kürt önder Abdullah Öcalan’ın temel insan hakkı çerçevesinde; ailesi ve avukatları tarafınca ziyaret edilmesine izin verilmesi taleplerini desteklediğimizi belirtmek istiyoruz. Birçok insanoğlunun temel insan hakları için açlık grevine girmesi; ilkeli, cesaretli ve kolektif bir eylemdir. Bu fiil, internasyonal hukuku uygulamayı reddeden ve Öcalan’ın çekmiş olduğu yırtıcı zulmü sonlandırmayan tüm ülkeler için bir utanç mevzusudur.

Öcalan’ın taşımış olduğu ehemmiyet sendikal hareket tarafınca bilinmektedir. Durham Madenciler Galası, 2018’deki internasyonal kampanyalarını ‘Öcalan’a Özgürlük’ olarak belirledi. Öcalan’ın halk demokrasisi, fazlaca kültürlülük ve hanım hakları mevzusundaki fikirleri, Şimal Suriye’nin ağırlıklı Kürt özerk bölgesinde meydana getirilen toplumsal değişikliklerin temelini oluşturuyor. Türkiye’deki Kürtler için devamlı barışçıl ve onurlu bir çözüm çağrısında bulunan Öcalan, Cenup Afrika’daki Mandela şeklinde gelecekteki sulh çözümlerinin kilit ismidir.

Siyasal düşüncesi ne olursa olsun siyasal bir tutsağın temel insan haklarının yok sayılması asla kabul edilemez. Bir kez daha siyasal kurumlarımız başarısız olmuş ve internasyonal dayanışmada öncülük halka bırakılmıştır.

İmza: Ken Loach, Paul Laverty, Sarah Glynn”

 

Kaynak: Yeni Yaşam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here