Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Kıble Yönü Bulmak İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?

Yaşam 10 Mart, 23:53'de eklendi

Kıble, namazın şartlarından olan istikbal-i kıbleyi ifade etmek için kullanılır. Yani İslamda müminlerin namaz kılarken yöneldikleri kâbe cihetini ifade etmektedir. Bakara Suresinin 144. ayetinde, “Doğrusu, biz, yüzünün semaya yöneldiğini, orada şekilden şekile geçerek, aranıp durduğunu görüyorduk. Artık seni hoşnud olacağın bir kıbleye çevireceğiz. Haydi bakalım, yüzünü Mescid-i Haram’a doğru çevir. Siz de ey müminler, nerede olursanız olun, yüzünüzü o tarafa doğru çevirin!” buyurularak kıble yönü Kâbe’ye çevrildi. Görüldüğünde kıbleyi doğrudan Kâbe belirlemektedir. Mekke dışında oturanların kıblesi ise Kâbe yönüdür.

Kıble cihetine yani Kâbe yönüne doğru namazın eda edilmesi namazın farzlarındandır. Bunun dışında herhangi bir yöne doğru kılınacak olan namaz geçerli olmamaktadır. Dolayısıyla kıble yönünün doğru şekilde tespiti büyük önem arz etmektedir. Kıble yönünü bilmeyen kişi mutlaka kıblenin hangi tarafta olduğunu araştırması gerekmektedir. Şayet güvenilir bir kişiden öğrenme imkanı yok ise, kendisinin araştırma yapması gereklidir. Araştırmaları neticesinde kıble yönü olarak kanaat getirdiği yöne doğru namazını kılar. Kıble yönü hususunda şüpheleri olan kişi araştırma yapmadan namaza başlamış olsa, namaz esnasında da kıble yönelmediğini anlasa namazı iade etmesi gerekir. O halde kıble yönü tespiti için neler yapılmalıdır:

* Kıble yönü tespitinde en çok kullanılan yöntem elbette evlerimizin yakınında bulunan camilerin kıble cihetinin tespiti için kullanılmasıdır. Yakınımızdaki camilere bakarak yaptığımız kıble tespitlerinde şüpheye düşmeyiz. Kıblesini bilmediğimiz yerlerde kıble yönünü bilenlere sorarak mutlaka öğrenmeliyiz. Buna da imkan yoksa biraz sonra vereceğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz.
* Yanınızda pusula taşıyor ve manyetik sapmaları da hesaba katabiliyorsanız onunla kıbleyi bulabilirsiniz. Şehirlerin kıble açısı ve manyetik sapmalarını Kıble Yönü sitesinden alabilirsiniz.
* Yanınızda pusula yoksa güneşli havada bulunduğunuz yerin kıble yönünü bulabilirsiniz. Güneşin doğudan doğup batıdan battığından hareketle sağ elinizi doğu, sol elinizi batı cihetine uzattığınızda önünüz kuzey, arkanız güney yönüdür. Geceleri de yıldızlar vasıtasıyla kıble yönü bulunabilir. Kadranlı saat ve güneş yardımıyla da kıble yönü bulunabilir. Yere paralel tutulan saatte akrep güneşi gösterecek şekilde döndürülür. Saatin 12 rakamı ile akrebin açı ortayı güneyi göstermektedir.
* Takvimlerdeki kıble saati vaktinde güneşin bulunduğu istikamete yöneldiğinizde kıbleye yönelmiş olursunuz.
* Akıllı telefonlardaki kıble bulma uygulamaları yaklaşık olarak kıble yönünüzü bulmaya yarayabilir. Ayrıca internette Google Maps (haritalar) uygulamaları ile de kıble yönü kolayca tespit edilebilmektedir. Google Maps ile evinizin çatısına kadar inebilir ve kıble yönü çizgisi ile kıble yönünüzü öğrenebilirsiniz. Bunun için sizlere tavsiyemiz www.kiblebulma.com sitesi olacaktır. Kıble yönü ile ilgili birçok makale ve Google Maps Kıble Yönü uygulaması ile sizlere hizmet veren bu siteye göz atmanızı önermekteyiz.
* Bunların hiç biri mümkün değilse içtihad edilerek kanaat edilen yöne doğru namaz eda edilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.