8.5 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 29, 2020

AFP’den 11 fotoğrafla Sur’daki çatışmalar ve tahrip edilen tarih

Sokağa çıkma yasağının 9 gün aradan sonra kaldırıldığı Diyarbakır'ın Sur ilçesini AFP muhabiri İlyas Akengin fotoğrafladı.Akengin'in kadrajına yansıyan 11 fotoğraf, Sur'da yaşanan çatışmaları ve...

Bunlara bakmalısınız

Kadın’ı varlıklarıyla hatırlatmaya çalışan iki kadın: Luiz Bakar ve Ester Zonana

Birbirlerini hiç tanımamış, aynı amaç uğruna mücadele eden iki kadının dillendirdikleri bir nokta. Onca söz ve güç sahibi dini lider ve cemaat yöneticilerinin içinde,...

Tomris Uyar ve aşıkları

Sizce en kıskanılan, çoğu kişinin yerinde olmak istediği kadın kim? Öyle bir kadın var ki en güzel isimler, en güzel eserlerini onun için yazdı.O...

Modern hayatlar, suni mutluluklar, senkronize yalnızlıklar

Yapmak isteyip de yapamayacağımız şeylerle doldu taştı dünya. İzlenecek tonla film, dizi, okunacak kitap, gidilecek, görülecek, gezilecek yerler ve ortalama 70 yıl ömür var...

Patti Smith’ten Frida Kahlo ve Diego Rivera’ya bir aşk mektubu

Frida Kahlo da her kadın gibi kurbanıydı toplumun, öteki idi. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de...

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Çocuğunuzu ‘cinsel istismardan’ korumak için ‘İç Çamaşırı Kuralı’nı öğretin

Beş çocuktan biri cinsel şiddete, cinsel istismara maruz kalıyor. Çocuğunuzun böyle bir durumla karşılaşmaması için ona İç Çamaşırı Kuralı'nı öğretebilirsiniz. İç Çamaşırı Kuralı, Avrupa Konseyi'nin...

Kıbrıs İktisat Bankası: Dünya genelide faiz düşüyorsa, paranın yeni rotası; Hisse senetleri

Dünya genelide faiz düşüyorsa, paranın yeni rotası: Hisse senetleri

Son günlerde aynı konuların etrafında dolaştığımızı fark ettik. Bugün, yatırımcıların dikkatini farklı bir noktaya çekmek istiyoruz.

Malumunuz, Covid-19 nedeniyle, özellikle Mart ayında, küresel ekonomide beklentiler olumsuz tarafta kümelenerek, piyasalarda ciddi bir türbülans hatta likidasyon eğilimi yaşanmasına neden olmuştu.

Neydi bu likidasyon? Yatırımcılar, görünmeyen düşmanla savaşırken, işin sonunun nereye varacağını bilemeyerek, panik halinde yatırımları satarak (ne var ne yok sat) ABD Dolarına sığındılar ve likit kaldılar.

Akabinde, panik havasına karşı,otoriteler ve devletler koordineli adımlar atarak panik havasını dindirdiler. Aşı bulamadılar belki ama kendi bilindik aşılarını verdiler: Faiz oranları hızla sıfırlanırken, piyasalara görülmemiş boyutta para sürdüler. Son 4 ayda sadece FED’in bilanço büyüklüğü 3 trilyon dolar artarak 7 trilyon doları aştı!

Bu kadar para nereye gitti veya gidecek? Her ne kadar, işsizlik oranı küresel olarak artmaya başlasa da, mesela uçaklar havalimanlarında beklemeye devam etse de, yani reel tablo ile finansal piyasalar arasında uçurum olsa da, pek çok ülkede yatırımcılar, bol para ve %0 (hatta negatif) faiz ortamında getiri peşinde koşmaya yeniden başladı.

Örneğin, ABD’nin gösterge endeksi S&P500, virüs öncesi tepe noktasında göre 23 günde %35 düşmesi ardından son 45 günde %40’a yakın değer kazandı. Diğer bir deyişle, gerçek ekonomide yaşanan sorunlara ragmen, S&P500 endeksi kayıplarının büyük bir kısmını geri aldı. Bu örneği genişletebiliriz.

Türkiye’de, Borsa Istanbul’a baktığımızda, sanayi endeksinin son 45 günde ana endeks ve bankacılık endeksini geride bırakarak %37 değer kazandığını görüyoruz. Diğer bir deyişle, endeks kayıplarını 2/3’ünü telafi etmiş (bakınız grafikler).

Özetle, dünyanın hemen hemen her yerinde, reel tablo ile finansal görünüm arasında uçurum olsa da, yatırımcıların getiri arayışı ile hisse senedi piyasalarına sığınmaya başladıklarını görüyoruz.

Bu argümanı anlmak ve iyice kucaklamak gerektiğini düşünüyoruz! Temettü verimi yüksek, koronavirüs sonrasına ait yeni dünya düzenine uygun, büyüme potansiyeli barındıran şirket hisselerinin portföylerde ağırlık artırılarak bulunmasının akıllıca bir yatırım davranışı olacağının altını çizmek istiyoruz.

Dün bu bağlamda, BIST100 ana endeksi günü 105bin puan seviyesinin kıyısından %2 yükselişle ve 10 Mart’tan beri en yükek seviyede tamamladı. Bayram tatilinden dönen borsa, küresel iyimserliğin rüzgarını arkasına alırken, virüs önlemlerinin hızla normalleşmeye dönmesi ile hisse bazlı performanslar da ön plana çıktı: Türk Hava Yolları ve Pegasus hisseleri günü %10 artışla tavandan tamamladı.

Türk mali piyasaları bayram tatilde kapalı konumdayken, elektronik işlemlerde USD/TRY kurunun 6,70 seviyesine kadar gerilemesi ardından dün yeniden kurumsal talep ile 6,77 seviyelerine doğru bir hareket gördük.

Ezcümle, sosyal hayatın normalleşmesi, kredi kartı harcamalarımızın gıda dışına çıkması, ticari hayatın kıpırdamaya başlaması ile artan tüketici morali bir tarafta, devletlerden gelen destekler diğer tarafta iyimserlik yaratıyor.

Yeniden getiri arayışına geçen yatırımcıların ruh hali iyimser tarafta, ABD-Çin soğuk savaşı ve Honk-Kong ekseninde artan tansiyon ise temkinli tarafta kalmaya devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ülkesinin Hong Kong’un siyasi anlamda artık Çin’in özerk bir bölgesi olmadığı sonucuna vardığını açıkladı (serbest ticaret bölgesi imtiyazının kalkabileceğini ima etti). Amerikan Kongresi’ni bilgilendiren Pompeo, Hong Kong’un bu nedenle Amerikan yasaları gereği ayrıcalıklı bir muameleye tabi olmayacağını belirtti. Yeni yaptırımlar yolda görünüyor.

AB Komisyonu’nun, virüsle mücadele kapsamında 750 milyar Euro’luk kurtarma paketi teklifi neticesinde EUR/USD paritesi 1,10 seviyesinin üzerine yükseldi. 1,10 seviyesinin üzerinde kalıcılık, EUR’da ilave yükselişleri beraberinde getirebilir. EUR/GBP cephesinde EUR uzun pozisyonumuz devam ediyor.

Hazır Brent cinsi petrolün varil fiyatı 36 doların üzerine çıkmışken, bu sabah yeniden 34 doların altına gerilediğini görüyoruz. Rusya’nın petrol arzındaki kesintileri Temmuz’da geri alma teklifinin bu eğilimde rol oynadığını düşünüyoruz. Suudi Arabistan ile Rusya arasında görüşmeler devam ediyor.
Büyük resimde, hisse senedi piyaslarına, düşük faiz ortamında, yatırımcı ilgisinin artacağını; USD/TRY kurunda, kademeli olarak geri çeilmenin ilerleyen gün ve haftalarda ise devam edeceğini düşünüyoruz.

Borsa İstanbul

Borsa İstanbul özelinde 3 tane grafik hazırladık. Birinci grafikte, en üstte yer alan mavi çizgi, Sanayi Endeksi. Gözle görülür bir şekilde, hem siyah (ana endeks) hem de turuncu çizgiden (bankacılık endeksi) daha iyi bir performans sergilediği görüyoruz.

Yüzdesel olarak bakarsak, bankacılık endeksi sanayi endeksine göre %22 daha kötü performans kaydetmiş. Bu ayrışmada, yılbaşından bu yana 3,5 milyar dolar büyüklüğünde hisse senedi satan yabancı satışlarının ağırlıklı olarak banka hisselerinde yoğunlaşması ve bankacılık sektörüne yönelik olumsuz bakış açısının etkili olduğunu düşünüyoruz.

Bu ayrışma bir süre daha devam etmesi muhtemel görünüyor. Manşette de belirttiğimiz üzere, küresel düşük faiz ortamında ve altını çizerek, yeni dünya düzenine (virüs sonrası döneme) ayak uydurabilecek, temettü getirisi güçlü şirketlerin portföylerde bulunması hatta ağrılık artırılması gerektiğini düşünüyoruz.

1590643318f1ff0ed8bed376564de432b248912625_1_1200.jpg
Borsa Istanbul 100 endeksi  açısından 88bin seviyesinin önemi bildirmiştik. Teknik bir bakış açısı ile borsa yükseliş trendinde.

1590643319284186fdb71b2f3d74b4ce4fe398e254_2_1200.jpg
Dolar bazlı bakılırsa, borsanın çok ucuz olduğunu görüyoruz. Zirve seviyesinin 50 bin dolar seviyelerinde olduğunu düşünürsek (mavi daire) şu anda borsa 15 dolar seviyelerinde (kırmızı). Ucuz mu evet. Eksiği ne? Hikayesi yok. Düşük faiz ortamında talep göreceğini ihtimal veriyoruz. Hikayesi olursa, yükseliş daha da sert bir hal alabilir.

1590643319055efbc7bb1cadbe2631a581c056fabb_3_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü – Group Manager
Hazine Bölümü – Treasury Department

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Kıbrıs İktisat Bankası
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Üretim ve Tüketim üzerine bir film

Gıda üretimi ve tüketiminin bugünkü halini gösteren çok etkileyici bir kısa belgesel. Samsara film şirketinin Mark Magidson yapımcılığında gerçekleştirdiği 102 dakikalık filmin 6 dakikalık bir...

Sema Moritz’in hikayesi ve taş plak sesi

Sema Moritz, Türkiye Müziğinde Taş plak sesli şarkıcı olarak kendine yer edinmiş, bir daha onun gibisi gelir mi acaba dedirten bir müzisyen. Nokta dergisine...

Patti Smith’ten Frida Kahlo ve Diego Rivera’ya bir aşk mektubu

Frida Kahlo da her kadın gibi kurbanıydı toplumun, öteki idi. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de...

20 şiiriyle Ülkü Tamer

1937 senesinde Antep’te dünyaya gelen Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018’de yaşamını devam ettirdiği Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti.İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden...

Son haberler

Oğlak burcundaki Ay Tutulması burçları nasıl etkileyecek?

5 Temmuz'da Oğlak burcunda bir Ay Tutulması meydana gelecek. Birçok konuda sonlanmalar yaşayacağımız bir dönem olacak. Hedeflediğimiz değişimler için artık harekete geçme...

Danimarka başbakanı üçüncü kez nikah erteledi

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen nikah tarihini üçüncü kez erteledi.Frederiksen, önceki akşam, Avrupa Konseyi’nin 17-18 Temmuz’da, Belçika’nın Brüksel kentinde yapılması kararlaştırılan toplantısına katılmak...

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada:  Türk Borsası yükselmeye devam edecek mi?

BU satırlar yazılırken İstanbul’da gazeteciler “casusluk” iddiasıyla yargılanıyor, iddianame değil “niyetname” olarak tanımladıkları metindeki “suçlar”ın “nasıl olmadığını” anlatmaya çalışıyorlardı. Dilerim bu satırlar okunurken de, bir...

Yatırım Finansman, model portföyünü güncelledi

OTKAR’ı model portföyümüze ekliyoruz Savunma ve ticari araç segmentlerinde OTKAR’ın güçlü büyümesini sürdürmesini bekliyoruz. Ticari araç segmentinde, salgın nedeniyle gerileyen turizm faaliyetlerine rağmen, belediyelerin...

50 yıldır çözülemeyen matematik problemi çözüldü

50 yıldır çözülemeyen matematik problemi çözüldü Lisa Piccirillo, 50 yıldır çözülemeyen bir matematik problemini, bir haftadan kısa sürede, boş zamanlarında çalışarak çözdü.