Warning: file_put_contents(): Only 0 of 4 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Failed to write 145 bytes to /home/presshaber/public_html/wp-content/debug.log in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 81 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 102 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 80 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Kıbrıs İktisat Bankası: ‘Gram altın zincirleri kırdı’ | Press Haber
8.5 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 29, 2020

AFP’den 11 fotoğrafla Sur’daki çatışmalar ve tahrip edilen tarih

Sokağa çıkma yasağının 9 gün aradan sonra kaldırıldığı Diyarbakır'ın Sur ilçesini AFP muhabiri İlyas Akengin fotoğrafladı. Akengin'in kadrajına yansıyan 11 fotoğraf, Sur'da yaşanan çatışmaları ve...

Bunlara bakmalısınız

Çocuğunuzu ‘cinsel istismardan’ korumak için ‘İç Çamaşırı Kuralı’nı öğretin

Beş çocuktan biri cinsel şiddete, cinsel istismara maruz kalıyor. Çocuğunuzun böyle bir durumla karşılaşmaması için ona İç Çamaşırı Kuralı'nı öğretebilirsiniz.   İç Çamaşırı Kuralı, Avrupa Konseyi'nin...

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Mohsen Namjoo Meşhed şehrinde geleneksel yapıdaki bir aile içerisinde büyüdü. Edebiyat ve müziğe olan ilgisi daha çocukluğunda başlamıştı. okuldaki sanat etkinliklerinde aktif olarak rol...

Sema Moritz’in hikayesi ve taş plak sesi

Sema Moritz, Türkiye Müziğinde Taş plak sesli şarkıcı olarak kendine yer edinmiş, bir daha onun gibisi gelir mi acaba dedirten bir müzisyen. Nokta dergisine...

Biz yaşlandıkça zaman neden daha hızlı akar?

Zaman; kontrolümüz dışında sürekli akıp giden, durdurulamayan, ileri ya da geri sarılamayan soyut bir kavram. Aynı zaman dilimi, kimisine göre uzun, kimisine göre kısa....

Tomris Uyar ve aşıkları

Sizce en kıskanılan, çoğu kişinin yerinde olmak istediği kadın kim? Öyle bir kadın var ki en güzel isimler, en güzel eserlerini onun için yazdı. O...

Kıbrıs İktisat Bankası: ‘Gram altın zincirleri kırdı’

ABD ile Çin arasında devam eden hegemonya savaşının teknoloji bacağındaki gelişmeler malumunuz. Dünyanın en çok talep gören sosyal medya uygulaması Çin’li TikTok’a karşı ABD’nin güvenlik zaafiyeti nedeniyle açtığı savaş dün akşam farklı bir noktaya yürüdü: Tiktok’un ABD operasyonlarını, Oracle-Walmart şirketleri yürütecek. Satışa Trump uygunluk verirken, Çin’in de onayının beklendiğini okuyoruz.

Yeni gün başlangıcında, Tiktok haberlerine rağmen, Asya piyasalarında görünüm pek de hoş değil. HSBC ve Standart Chartered’in Hong Kong’da işlem gören hisseleri, sert bir şekilde değer kaybediyor. Medyaya yansıyan raporlara (haberlere) göre, 1999-2017 yılları arasında 2 trilyon dolar büyüklüğünde kara para ile ilişkili işleme aracılık edildiği iddia ediliyor.

İngiltere Merkez Bankası, negatif faizin nasıl uygulanacağı konusunda regülatörlerle temasa geçeceğini belirtirken, banka tarihinde ilk kez faizi negatif bölgeye düşürebileceğine ilişkin en açık sinyalini de vermiş oldu. Brexit konusunda bir ticaret anlaşmasına varamaması durumunda, negatif faiz uygulmaya alınabilir. Geçen haftayı İngiltere hisse senedi piyasaları ciddi yükseliş ile tamamlarken, GBP/USD paritesi ise dip seviyelerden alıcı bulması ardından 1,29’lu seviyelerde yatay bir seyir izledi. Sterlin’de pozisyonumuz yok.

Benzer bir şekilde, FED toplantısı ardından dalgalanan EUR/USD paritesi, Perşembe günü 1,1740 ile son bir ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra yeni haftayı 1,1870 seviyesine yükselerek karşıladı. Bu hafta açıklanacak PMI verileri, yön belirleyici olabilir. Teknik anlamda, aşağıda 50 günlük ortalamaların geçtiği 1,1750 ile yukarda 1,20 seviyesi şimdilik oyun alanının çizgilerini temsil ediyor. Geçildiği yöne hareket ivme kazanabilir. Her yükselişi, dolar almak için fırsat olarak okuyacağız.

FED Başkanı Powell’ın geçen hafta FOMC toplantısı ardından konuşması oldukça destekleyici olsa da (3 yıl faiz artışı öngörülmüyor), ABD Kongresi’nde Demokrat ve Cumhuriyetçilerin 2 trilyon dolarlık koronavirüs destek paketi üzerinde uzlaşmaktan uzak bir görüntü sergilemesi piyasaları mutsuz ediyor.

Örneğin, Covid kriz ardından hayatımıza hiç olmadığı kadar hızla giren teknoloji, teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksinin son 6,5 ayda %82 değer kazanmasına neden olmuştu. FED’in kulaklardan para fışkırırcasına verdiği %0 faizli likiditeye rağmen, yatırımcıların Mart ayından beridir soluksuz bir şekilde devam ettirdikleri alım isteği, fiyat seviyelerinin hayal edilemeyecek düzeyde ulaşması ile yatırımcılar daha fazlası için şimdilik beklemeye geçti.

Doların aşırı satım bölgesine gelmesi ve borsaların aşırı alım bölgesine ulaşması ile Nasdaq tepeden bakılırsa son 11 iş gününde %12 değer kaybetti. Endeksin lokomotif hisseleri (Apple %22,6 , Netflix %18,3 , Nvidia , Amazon, ve Google kabaca %17 düşerek), Eylül başına göre bakılırsa endeksinde piyasa değerinin 1,4 trilyon dolar gerilemesine neden oldu (kabaca 2 tane Türkiye ekonomisi).

FED Başkanı Powell’ın bu hafta 3 gün sürecek Kongre savunması, küresel anlamda haftanın en önemli gündem maddesi olarak takip edilecek. Geçen hafta piyasaları mutlu edemeyen Powell, bu hafta şapkadan tavşan çıkarmayı deneyecek.

Akabinde ise, içeride, TCMB PPK’nın Perşembe günkü olağan faiz toplantısı takip edilecektir. Her ne kadar TCMB’nin faiz artırması gerektiği konusunda genel konsensus olsa da, artırmayacağına yönelik inanışlar oldukça ağır basıyor.

Bu bağlamda, Türkiye cephesinde gözler döviz kuru üzerine olmaya devam edecektir. Not indirimi ardından bir kademe daha satış baskısına maruz kalan TL, bilinmez sularda ilerliyor. Teknik bir bakış açısı ile, 7 Ağustos tarihinde kaleme aldığımız günlük raporumuzda belirttiğimiz 7,77 USD/TRY kur hedefimizin artık kıyısındayız (bakınız grafik).

Benzer bir şekilde, altının küresel olarak da talep görmesine paralel, gram altın cephesinde yükseliş eğilimli seyrin 550-560 bandına kadar devam edebileceğini öngörüyoruz. Gram altın ile ilgili teknik analizimiz ektedir (bakınız grafik).

Avrupa’da Covid-19 yeni vaka sayılarında ciddi artış görlüyor. Fransa ve İngiltere’de izolasyon önlemleri tartışılırken, Türkiye’de de vaka sayıları yüksek seyrini koruyor. Durum KKTC’de pek de farklı değil. Dünyada gözler aşı çalışmalarına çevrilse de, süreç zorlu bir şekilde ilerliyor.

Gram Altın

Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybı neredeyse 2013 yılından bu yana kesintisiz bir şekilde devam ediyor. 2018 yazında daha da şiddetlenen bu eğilim, ters para ikamesi ile yatırımcıları bu sefer sadece dolara değil aynı zamanda altına da yöneltti.

Merkez Bankası verilerine göre, gerçek kişilerin, mevduat ve katılım bankalarında 30,4 milyar dolar büyüklüğünde kıymetli maden depo hesabı bulunuyor. Covid krizi nedeniyle küresel olarak da rağbet gören altın, yurtiçinde de alımları tetiklemiş.
160066478640e2e62774543656344554126cc1655e_1_1200.jpg

Aşağıdaki grafikten, teknik analizde çok sık rastladığımız yükseliş sinyali veren flama formasyonunun oluştuğu görülüyor.

Gram altının USD/TRY kuru ile XAU/USD paritesinden oluştuğu düşünülürse, yükselişin devam edebilmesi açısından, ya altının sert bir şekilde değer kazanması, ya Dolar’ın TL karşısında değer kazanması, veya ikisinin beraber gerçekleşmesi gerekiyor.

Giriş seviyesi: 470-475

Hedef seviye (kar al): 550 – 560

Zarar kes: 450

Zaman hedefi: 4 hafta

1600664786c7a936af9ae93367d49474eabe56e4a1_2_1200.jpg

USD/TRY

7 Ağustos tarihli bültenimizde yapmış olduğumuz USD/TRY analizinde, Elliott dalga sayımımıza göre belirlediğimiz beklenti seviyesinin artık çok yakınlarındayız. Özellikle, 7,50 seviyesinin aşılması ardından başlayan ilave yükseliş isteğinin hız kesmeden devam ettiğini görüyoruz.  Cuma gününü, USD/TRY kuru 7,56 seviyesinde, ya da daha basit bir anlatımla yeni rekorda tamamladı. Yukarıda, 7,77 hedef seviyesine doğru hareket devam ediyor. 7 Ağustos günü, kur 7,25 seviyesindeyken çizmiş olduğumuz grafiği aynen aşağıya tekrar bırakıyorum.

1600664787913b7816c9c05483b5be56af98d3c437_3_1200.jpg

Not verilmez, alınır!

2008 küresel kriz dönemini takiben, Moody’s, Türkiye’nin büyüme hikayesine inanmış, peş peşe ülkenin notunu artmış (yeşil oklar) ve netice itibariyle Mayıs 2013’de Türkiye yatırım yapılabilir not seviyesine ulaşmıştı.

Notun peş peşe artırlması ile, yurtdışı yerleşik yatırımcılar da, TL ve TL cinsi varlıklarda pozisyonlanması hızla artmıştır. Böylelikle, TL varlıkları almak için yurtdışından gelen döviz TL’ye dönmüş ve kuru düşürmüş; alınan hisse senedi ve devlet tahvili ile borsa yükselmiş, tahvil faizleri ise rekor düşük seviyelere gelmişti.

Rakamların dili ile konuşursak, Mayıs 2013’te, yatırım yapılabilir not seviyesine ulaşıldığında, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi ve tahvil piyasasında var olan pozisyonlarının toplam büyüklüğü 152 milyar dolar ile tüm zamanların zirvesine yükselmişti. Akabinde, yatırım yapılabilir notunun kaybedilmesi, ve spekülatif not seviyelerinde aşağı yönlü başlayan 7 senelik yolculuk diliminde, yabancı yatırımcının TL ve TL cinsi varlıklarda pozisyonlanması da hızla azalmış, ve son veriler ile bir zamanlar 152 milyar dolar olan yatırım büyüklüğü 26 milyar dolara kadar gerilemiştir!

Ne demişler: Not verilmez alınır!

16006647870ebec0cb3e516f8832a6d268c0b404f8_4_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü – Group Manager
Hazine Bölümü – Treasury Department

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Kıbrıs İktisat Bankası
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Kadın’ı varlıklarıyla hatırlatmaya çalışan iki kadın: Luiz Bakar ve Ester Zonana

Birbirlerini hiç tanımamış, aynı amaç uğruna mücadele eden iki kadının dillendirdikleri bir nokta. Onca söz ve güç sahibi dini lider ve cemaat yöneticilerinin içinde,...

Dildeki cinsiyetçilikten kurtulmak için 14 maddelik imtihan

Türkçede hem günlük konuşma dilinde hem de tarihsel olarak günümüze değin bir anlam kazanan deyimler silsilesi kadın ve erkek cinsleri ve toplumsal cinsiyet rolleri...

Ataerkil bir toplumda 4 maddeyle kadınların giyimine göre takılan isimler

Ataerkil bir zihniyetin hakim olduğu dünyada tahakküm altındaki cins olan kadına da erkeklerin rol biçtiğini söylemek yanlış olmaz. Ne var ki hayatın her alanında...

Henüz izlemediyseniz ‘Mutlaka’ izlemeniz gereken 15 film!

Derleme/Eren Aşnaz Henüz izlemediyseniz izlemeniz gereken 15 filmi bu hafta sizler için derledik. Usta oyuncu ve efsane olmuş yönetmenlerden derlediğimiz filmlerin hepsini, yok olması imkansız...

Son haberler

Deniz Tortum imzalı ‘Maddenin Halleri’ne ABD’den ödül

Deniz Tortum’un “Maddenin Halleri” adlı belgesel filmi, ABD’de düzenlenen Imagine Science Film Festivali’nde Labocine Özel Mansiyon Ödülü’ne değer görüldü. Deniz Tortum’un yazıp yönettiği ve...

2’nci Dünya Savaşı’ndan kalma, 500 kilo ağırlığındaki bomba imha edildi

Almanya’nın Köln kentinde bulunan, 2’nci Dünya Savaşı’ndan kalma patlamamış bomba imha edildi. AA’nın kent belediyesinin açıklamasından aktardığına göre şehrin yoğun nüfusa sahip bölgelerinden Ehrenfeld’de...

‘Kino 2020: Alman Filmleri Türkiye’de’

İstanbul Film Festivali, Goethe-Institut işbirliğiyle Almanya sinemasının en güncel ve başarılı filmlerini çevrimiçi plaftormunda izleyiciyle buluşturacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul...
Warning: file_put_contents(): Only 0 of 75 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 180 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 79 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 103 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 152 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174