Warning: file_put_contents(): Failed to write 182 bytes to /home/presshaber/public_html/wp-content/debug.log in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 82 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 70 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 103 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 81 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Kıbrıs İktisat Bankası: ‘Hem kur hem faiz cephesinde bir miktar yükselişe hazır olunmalı’ | Press Haber
8.5 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 29, 2020

Sosyal medyanın seçim analizi ve trend 7 Haziran paylaşımları

Her kesin merakla beklediği 7 Haziran seçimlerini de geride bırakırken AKP, CHP, MHP ve HDP meclise giren partiler oldu. Seçimlerin sosyal medya ayağında da her olayda...

Bunlara bakmalısınız

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Çocuğunuzu ‘cinsel istismardan’ korumak için ‘İç Çamaşırı Kuralı’nı öğretin

Beş çocuktan biri cinsel şiddete, cinsel istismara maruz kalıyor. Çocuğunuzun böyle bir durumla karşılaşmaması için ona İç Çamaşırı Kuralı'nı öğretebilirsiniz.   İç Çamaşırı Kuralı, Avrupa Konseyi'nin...

Henüz izlemediyseniz ‘Mutlaka’ izlemeniz gereken 15 film!

Derleme/Eren Aşnaz Henüz izlemediyseniz izlemeniz gereken 15 filmi bu hafta sizler için derledik. Usta oyuncu ve efsane olmuş yönetmenlerden derlediğimiz filmlerin hepsini, yok olması imkansız...

Dünyanın en çok satan 20 kitabı

İnsanoğlu bu güne kadar kesin olmamak kaydıyla 130 milyana yakın kitap basmıştır. Biz bu listeyi hazırlarken bile basımda olan yeni kitaplar olduğunu biliyoruz. Bu...

Kadın’ı varlıklarıyla hatırlatmaya çalışan iki kadın: Luiz Bakar ve Ester Zonana

Birbirlerini hiç tanımamış, aynı amaç uğruna mücadele eden iki kadının dillendirdikleri bir nokta. Onca söz ve güç sahibi dini lider ve cemaat yöneticilerinin içinde,...

10 şairden 10 sonbahar şiiri

Yaz bitti artık, ilkbahar öncesinde bitivermişti zaten. Sıradaki mevsim sonbahar ve aylardan eylül. Gerek sonbaharın gerekse eylül ayının hüznü bir başkadır. Yaprak sadece sararmakla...

Kıbrıs İktisat Bankası: ‘Hem kur hem faiz cephesinde bir miktar yükselişe hazır olunmalı’

Hem kur hem faiz cephesinde bir miktar yükselişe hazır olunmalı

Dört bir yandan gelen coronavirus aşısına yönelik olumlu haberlerin, küresel piyasalarda risk iştahını daha da yukarı tırmandırdığına şahit oluyoruz.

Bu bağlamda, Wall Street (finans piyasaları) ile Main Street (gerçek sokak ekonomisi) arasındaki uçurum da daha da açıldı. İşsizliğin yaklaşık 7 puan arttığı bir dönemde, ABD borsaları pandemi öncesi seviyelere dönerek yeni rekorlara yelken açıyor!

Bol para, amaç olarak tıkalı kredi kanalları açılsın, faizler düşsün, ekonominin çarkları dönsün diye verilirken, para oluk oluk sermaye piyasalarında akıyor; balon da her geçen gün daha da şişmeye devam ediyor. Şubat ayında 3,393 puan seviyesi ile zirve yapan ABD’nin en büyük 500 şirketinin işlem gördüğü S&P500 endeksi, dün gece 3,387 puan seviyesine yükseldi!

Ana tema olarak, son aylarda, dünyada var olan bol para nedeniyle yaşanan faizsizlik ortamı veya en basitinden yatırımcıların getiri arayışı, diğer tarafta ise bol paranın yaratacağı gelecek enflasyona karşı korunma isteği, kıymetli metalleri (özelinde altın) rekor seviyelere taşımıştı.

Karamsarlığın ağır bastığı günlerde yatırımcıların güvenli limanı olan sığındığı kıymetli metaller, henüz Dünya Sağlık Örgütü’nden onay almasa da, Putin’in “aşıyı bulduk!” demesi ile  tarihin en sert kar satışlarından birine boyun eğdi.

Gümüşün ons fiyatı, Salı gününü, açılış fiyatının %15 altında kapatarak, bu alanda tarihinin en büyük üçüncü; volatilite bazında bakarsak (gün içi görülen en yüksek ve en düşük seviye arasındaki fark) %20 ile bu alanda tarihinin en büyük dördüncü düşüşünü yaşadı! Bol para sen nelere kadirsin!

Biriken muazzam karların realize edilme isteğinin bir parçası olarak gördüğümüz bu haftaki tarihi çöküşü, bu boyutuyla elbette beklemesek de, sağlıklı olarak görerek, ana yukarı yönlü trend de ise herhangi bir bozulma olmadığı yönünde yorumluyoruz.

Nitekim, altının ons fiyatı, teknik bir seviye olan 1,860 dolara kadar gelip yeniden 1,950  seviyesine yükselirken; gümüşün ons fiyatının 23 dolara kadar gerilemesi ile yeniden 26 dolara çıkması, yatırımcıların eğiliminde pek de bir değişiklik olmadığını gösteriyor (bakınız grafik).

Dışarıda, kıymetli metaller, aşı, ABD’de artan enflasyon, artan risk iştahı derken, içeride ise son günlerde TCMB ve BDDK’nın atmış olduğu adımların bir neticesi olarak faiz hadlerinde ciddi bir yükseliş görüyoruz. TCMB’nin likiditeyi kısması ile Borsa Istanbul cephesinde gecelik TL faizleri bir haftada neredeyse 2 puan artarak TCMB’nin borç verme faiz oranı olan %9,75’e dayandı. Bu bağlamda, Türkiye’de mevduat faizleri %10-11 bandına çıkarken; ticari kredilerin ise %14’ü aştığını okuyoruz (bakınız grafik).

USD/TRY kuru evvelki gece saatlerinde 7,22 seviyesinin altına sarkmasına rağmen, dün sabah saatlerinde hızlı bir tempo ile 7,30 seviyelerinin etrafında salınarak tarihi zirvesine yeniden yaklaştığını görüyoruz. Yaşanan türbülansı hafifletmek adına, TL’ye olan güvenin daha sıkı bir şekilde tesis edilmesi, atılan adımların daha etkili ve sürekli bir şekilde kullanılması gerekiyor.

Dün gece canlı yayına katılan Sn. Bakan Albayrak, kurun seviyesinden ziyade rekabetçi olup olmadığının önemli olduğunu söyledi. TCMB rezervlerin aşındığı, kamu bankalarının kura müdahale gücünün azaldığı bir ortamda, hem faiz, hem de kur cephesinde bir miktar daha yükselişe izin verileceğini anlıyoruz.

Yeni gün başlangıcında, günü kucaklayan Asya piyasalarında hakim renk yeşil. ABD borsalarının vadeli işlemleri ise yatay bir seyir izliyor.

Mali piyasaların gündeminde bugün Almanya’da TÜFE, ABD’de ise her hafta Perşembe günü olduğu üzere işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. Türkiye’de ise yarın cari işlemler dengesi önem arz ederken, TCMB’nin olağan toplantısının haftaya Perşembe günü  olduğunu hatırlatalım.


TL faizler yükseliyor

TCMB, bu hafta alışık olduğumuz üzere direk faiz artırmak yerine, örtülü (dolaylı) faiz artırımı yapmayı tercih etti. TCMB, piyasa yapıcısı bankalara verdiği likiditeyi keserek, piyasa cephesinde de faizlerin artmasına neden oldu. TCMB’nin borç verme faiz oranı %9,75 seviyesinde bulunurken (faiz koridorunu üst bandı), şu anda BIST gecelik faizi de (mavi renk) %9,75 seviyesine dayandı. Daha basit bir anlatımla, ucuz fon bulamayan bankalar, piyasa faizini TCMB’nin borç verme faizine kadar yükselmesine neden olurken, bankaların da ortalama fonlama maliyeti dün itibariyle %8,71 seviyesine yükseldi (siyah çizgi). Bu faizlerin en tepesinde, TCMB’nini %11,25 ile geç likidite faizi oranı bulunduğunun altını çizelim (ceza faizi).
Pratikte, ortalama fonlama maliyeti mevduat faizlerine ışık tutarken, BIST cephesinde oluşan gecelik faiz ise ticari kredi faizlerinin oluşmasında referans olarak kullanılıyor.

Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, TCMB’nin politika faizi (asıl faiz) olan %8,25’den her iki faiz seviyesinin de ayrışmaya başladığını, bunun da ikincil piyasa faizlerine yansımaya başladığını görüyoruz. Nitekim mevduat faizleri %11’e dayanırken, ticari kredi faizleri de %14-15 bandına yükseldi.

TCMB’nin haftaya düzenlenecek olağan toplantısından asıl faiz olan %8,25’i yükseltip yükseltmeyeceğini henüz bilmiyoruz. Lakin, parasal sıkılaştırmanın üstü örtülü bir şekilde yapılması, politika etkinliği ve döviz kurunu kontrol etme açısından istenilen etkiyi doğurmayacağına inanıyoruz.

15972961612b94c4447de9d6ae46d776f4e6b4cdf3_1_1200.jpg

Kıymetli metaller

Altının ons fiyatı, aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere, kesik yeşil yükseliş trendinin geçtiği 1,865 dolara kadar gelerek, tepki yükselişleri ile yeniden 1,920 – 1,950 bandına geri döndü. Göstergelerin aşırı şişmesi ardından gelen bu 130 dolar boyutunda bir günlük satış barını, düzeltme ve sağlıklı olarak yorumluyoruz. Yönün halen daha yukarı olduğunu düşünmeye de devam ediyoruz. Teknik anlamda, yukarıda, sırası ile 1,980 ve 2,176 dolar seviyeleri önem arz ediyor.

1597296161b9c94f15142cd93567595c4037874007_2_1200.jpg

Gümüş, yukarıda da belirttiğimiz üzere, tarihin en sert ilk dört düzeltmesinden birini yaparak, 23,40 dolar ile dip ile tepe arasındaki hareketin %50sini test etti. Tıpkı altında olduğu üzere, aşırı alım bölgesine gelen gümüşün de yaptığı bu düzeltme sonrasında yeniden 26 dolar seviyesine geldiğini görüyoruz. Yukarı yönlü hareketin, 26,20 seviyesi geçildikten sonra ivme kazanacağını, asıl hedefin ise 30 dolar ardından 34 dolar seviyesinden olduğunu not edelim.

1597296162c5784bf9502755fd10f58cb49bcce016_3_1200.jpg
1597296162e7276cff15bdc27aa9133a17930b00dd_4_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü – Group Manager
Hazine Bölümü – Treasury Departmen

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Kıbrıs İktisat Bankası

The post Kıbrıs İktisat Bankası: ‘Hem kur hem faiz cephesinde bir miktar yükselişe hazır olunmalı’ appeared first on ParaAnaliz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Tomris Uyar ve aşıkları

Sizce en kıskanılan, çoğu kişinin yerinde olmak istediği kadın kim? Öyle bir kadın var ki en güzel isimler, en güzel eserlerini onun için yazdı. O...

Kitaplardan Sinemaya Uyarlanan ‘Baş Yapıtlar’

Derleme/Günel Abdullayeva Tekcan Her zaman sevdiğimiz kitapları defalarca okumak hoşumuza gidiyor ama bu kitapların film versiyonları da bir o kadar heyecanlı olmuyor değil. Hele bu...

Patti Smith’ten Frida Kahlo ve Diego Rivera’ya bir aşk mektubu

Frida Kahlo da her kadın gibi kurbanıydı toplumun, öteki idi. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de...

Biz yaşlandıkça zaman neden daha hızlı akar?

Zaman; kontrolümüz dışında sürekli akıp giden, durdurulamayan, ileri ya da geri sarılamayan soyut bir kavram. Aynı zaman dilimi, kimisine göre uzun, kimisine göre kısa....

Son haberler

‘Kino 2020: Alman Filmleri Türkiye’de’

İstanbul Film Festivali, Goethe-Institut işbirliğiyle Almanya sinemasının en güncel ve başarılı filmlerini çevrimiçi plaftormunda izleyiciyle buluşturacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul...

Timothée Chalamet’li Bob Dylan biyografisi askıya alındı

James Mangold’un yönetmen koltuğunda, Timothée Chalamet’nin de başrolünde olacağı Bob Dylan biyografisi “Going Electric”in ertelendiği duyuruldu. Filmin görüntü yönetmeni Phedon Papamichael, “Going Electric’”in dönem...

Bakan Selçuk’tan kısa çalışma ödeneği paylaşımı

Bu haber 48 kez okunmuştur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, kısa çalışma ödeneğinin ve işten çıkarma yasağının...

Fransız dışişlerinden vatandaşlarına güvenlik uyarısı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde yaşayan vatandaşlarına güvenlik uyarısında bulundu. Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesindeki seyahat ve güvenlik duyuruları güncellenerek Türkiye’nin...
Warning: file_put_contents(): Only 0 of 76 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 181 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 70 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 70 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 80 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 70 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 70 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 104 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 153 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174