8.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 14, 2020

Londra Tarih Müzesi’nde Vahşi Doğadan Seçilen En Harika Fotoğraflar!

2014 yılında Londra Tarih müzesinin her sene teşkil ettiği ve 50. Yıldönümünü kutlayan Wildlife Photographer of the Year isimli fotoğraf sergisi tüm dünyadan profesyonel...

Bunlara bakmalısınız

10 şairden 10 sonbahar şiiri

Yaz bitti artık, ilkbahar öncesinde bitivermişti zaten. Sıradaki mevsim sonbahar ve aylardan eylül. Gerek sonbaharın gerekse eylül ayının hüznü bir başkadır. Yaprak sadece sararmakla...

Biz yaşlandıkça zaman neden daha hızlı akar?

Zaman; kontrolümüz dışında sürekli akıp giden, durdurulamayan, ileri ya da geri sarılamayan soyut bir kavram. Aynı zaman dilimi, kimisine göre uzun, kimisine göre kısa....

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Ukraynalı Fotoğrafçı Vadim Stein, drama, heykelcilik ve grafik üzerine yaptığı çalışmalarının ardından dansçıların fotoğraflarını çekmeye karar verir.Fotoğrafçı Vadim Stein'in çalışmalarından küçük bir demeti sizin...

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Dünden bugüne: Nuri Bilge Ceylan

 Dünyanın en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye'yi son filmi "Kış Uykusu"yla kazanan Nuri Bilge Ceylan'ı ne kadar tanıyoruz? Güldal Kızıldemir'in bu büyük yönetmenle 1997'de yaptığı...

20 şiiriyle Ülkü Tamer

1937 senesinde Antep’te dünyaya gelen Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018’de yaşamını devam ettirdiği Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti.İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden...

Kıbrıs İktisat Bankası: USD/TRY kurunu tutmanın maliyeti artıyor!

USD/TRY kurunu tutmanın maliyeti artıyor!

Cuma günü açıklanan olumsuz enflasyon rakamları moralleri bozdu.

TÜİK verilerine göre, TÜFE beklentilerin oldukça üzerinde aylık %1,13 artış kaydederken, yıllık rakamı da %12,62’ye taşıdı.

TCMB’nin politika faizinin %8,25, gerçekleşmiş enflasyonun ise %12,62 olduğu düşünülürse, reel faiz hesaplaması cephesinden konuya yaklaşırsak, çok büyük oranda bir negatif faiz ile karşı karşıyayız. Bu durum oldukça sıkıntılı ve TCMB’nin faiz indirimine bir süre gidemeyeceğini düşünüyoruz.

Kredi faizlerinin tek haneye düştüğü (ısınma), petrolün varil fiyatının Mart’a göre iki katına çıktığı (maliyet enflasyonu), gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolara karşı değer kaybettiği bir ortamda, enflasyonun yukarı yönlü seyri önümüzdeki aylarda da devam edebilir.

Mesela, kredi faizlerinde yaşanan düşüş ile Haziran ayında otombil satışları %66 artış kaydetmiş (bakınız grafik).

İçeride, moralleri bozan enflasyon rakamları, TL ve TL cinsi varlıklara da yansıdı: Borsa İstanbul yurtdışından olumsuz ayrışarak günü %1 düşüşle tamamlerken, gösterge tahvilin faizi 30 baz puan birden yukarıya şıçradı.

Döviz piyasasında ise, Haziran ortasından bu yana yaşanan 6,85 etrafında oldukça dar bantta devam eden salınım, öğle saatlerinde 6,90 seviyesine doğru bir atakla kısa süreliğine de olsa bozuldu.

Lakin, kamu bankalarının uzun bir süredir devam eden desteği sayesinde, kurun yeninde 6,85-6,86 bandına geri geldiğini not edelim. Bloomberg’in haberine göre artan döviz talebini kamu bankaları en az 1 milyar dolar döviz satarak karşıladı.

Yurtiçi bankaların yurtdışına TL vermesini (swap) zorlaştıran BDDK kararı, içeride bireyselin (gerçek kişi) döviz alımlarına getirilen %1 bsiv ve valör uygulaması, içeride üretimi teşvik etmek adına ithal ürünlere getirilen yüksek vergi nedeniyle azalan döviz talebi, gerek yabancı, gerekse yerli oyuncuların ‘oyun dışı’ kalması, TL’nin dolar karşısında sakinliğini anlatıyor.

Öte yandan, her hafta düzenli olarak takip ettiğimiz TCMB verilerine göre, brüt döviz rezervlerinde yaşanan erimenin (2019 sonunda 81 milyar dolar idi) 51 milyar dolara gerilemesi bir yana, swap yani  TCMB’ye ait olmayan emanet dövizlerinde de hariç tutulduğu durumda, net döviz rezervlerinin yine yıl sonunda +22,7 milyar dolardan Haziran’da -27,6 milyar dolara gerilediğini görüyoruz.

Döviz kurunu tutmanın maliyeti her geçen gün artıyor. TCMB rezervleri süratle azalırken, bir başka önemli hususun daha altını çizmek gerekiyor. BDDK’nın 26 Haziran verilerine göre, kamu bankalarının net yabancı para pozisyonlarında ciddi bir açılma görüyoruz. Aralık 2019’da -2,6 milyar dolar olan net döviz pozisyonu, geçen hafta -6,7 milyar dolar seviyesine açılmış.

Bu rakamlarla, kamu bankalarının net döviz açık pozisyonunun yasal özkaynağına göre oranı %16,6 seviyesine yükseldi. Bankacılık mevzuatına göre, yasal özkaynakların %20’sinden fazla yabancı para açık pozisyon taşınamaz. Olması durumunda, bunun nedenleri açıklanıp iki hafta içinde yasal sınıra dönülmesi gerekiyor. Aksi takdirde, aşım tutarı, özsermayeden düşülerek bankanın diğer bilanço kalemlerini de (rasyoları) bozuyor (bakınız grafik).

Yurtdışı cephede ise, geride bıraktığımız hafta genelinde esen iyimser hava, ara ara sekteye uğrasa da korunmaya devam etti. ABD piyasalarının büyük bir kısmının tatilde olduğu Cuma günü, fiyatlamalar dar bir bantta kaldı.

Yeni haftayı, küresel piyasaların oldukça moralli bir şekilde kucakladığını görüyoruz: Asya borsalarında %4’e varan yükselişler görülürken, ABD borsalarının vadeli endeksleri de %1 civarında yukarda.

İster istemez, yukarıdaki paragrafı okuyan bir kişi, bu kadar ciddi bir piyasa coşkusu arkasında çok önemli bir gelişme olduğunu düşünebilir. Mesela COVID-19 aşısı bulundu gibi. Ama haberler tam ters tarafta: Yeni vaka sayısında günlük rekor kırarken, ABD’de corona partileri düzenlenerek insanların bilinçli bir şekilde enfekte olduklarını (!) görüyoruz. Haberlere göre, İsrail olağanüstü duruma geçerken, İran ve Güney Afrika’da virüse en fazla can kaybı verildiği gün kayıtlara geçti.

Demek ki, piyasaların algısı ile hayatın gerçekleri arasında uçurum korunmaya devam ediyor. Bu açıklaması zor durumun arkasında paranın, hem çok hem de çok ucuz yattığını tahmin etmek güç olmasa gerek. Merkez Bankalarını ultra gevşek para politikası duruşunun beslediği risk iştahı, ve sosyal ve ticari hayatta devam eden normalleşme sürdürülebilir mi, hep birlikte göreceğiz.

Bugün içeride borsamızın yurtdışı havaya ayak uyduracağını düşünüyoruz. USD/TRY, gerek TCMB, gerekse de kamu bankalarının can siperane bir şekilde döviz kurunu tutma çabası ile 6,85 seviyelerinde bir müddet daha kalmaya devam edecektir. Nereye kadar, bekleyip göreceğiz…

Kuru tutmanın maliyeti artıyor
TCMB’nin rezervleri (cephanesi) azalmaya devam ediyor. Aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere, brüt döviz rezervleri yılbaşına göre 30 milyar dolar azalırken, net döviz rezervleri de (kendisine ait olmayan döviz rezervleri düşülünce) son rakamlar  – 27,6 milyar dolara seviyesine geldiğini gösteriyor (Aralık 2019’da swap hariç net rezervler +22,7 milyar dolar idi).

1594011629c607940ed3d51fba9ff360b06f265ea4_1_1200.jpg
BDDK verilerine göre, kamu bankalarının döviz açık pozisyonları, 26 Haziran haftası ile birlikte – 6,7 milyar dolar düzeyine açıldı. Bankacılık mevzuatında, net yabancı para pozisyonunun, yasal özkaynağa göre oranı %20’yi aşamaz. Şu anda hesapladığımız oran %16,6 ve sınıra gelmiş durumda.

15940116299d9ac6b1b556f1a5d87dcaa5a8e992d5_2_1200.jpg

USD/TRY kurundan haftalardır devam eden 6,85 hareketinin bedeli artmaya ve sürdürülemez olmaya doğru ilerlediğiniz görüyoruz. Her ne kadar, yurtdışı elverişli piyasa şartları (bol likidite) nedeniyle kurda çok ciddi bir bozulma beklemesek de, bu yapının sürdürülemez olduğunu ve Ağustos ayı ile birlikte küresel piyasalarda yaşanacak bir düzeltmenin, içeriye olumsuz yansıyacağını düşünüyoruz.

Enflasyon

TÜİK verilerine göre, Haziran ayında TÜFE piyasa beklentilerinin çok üzerinde %1,13 artış kaydetti. Verinin alt kalelerinde, gıda hariç (%1,60 düştü) sert yükselişler yaşandı. Sadece ulaştırma %4,49 artış kaydetti.

TCMB’nin favori göstergeleri çekirdek rakamlardaki bozulma daha sert oldu. C tanımlı enflasyon %2,13 artarken yıllık karşılığı ise %11,64 oldu.

1594011629c6e13f66904a4f04f833efc806b16a17_3_1200.jpg

ODD -Otomotiv Satışları Coştu

Türkiye’de otomobil satışları Haziran’da kredi faizlerinin düşmesi ile bir önceki senenin aynı ayına göre %66 yükseldi.

159401163075b217f17f5d20ecb4fcebe8113f15c3_4_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü – Group Manager
Hazine Bölümü – Treasury Department

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Kıbrıs İktisat Bankası
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

10 şairden 10 sonbahar şiiri

Yaz bitti artık, ilkbahar öncesinde bitivermişti zaten. Sıradaki mevsim sonbahar ve aylardan eylül. Gerek sonbaharın gerekse eylül ayının hüznü bir başkadır. Yaprak sadece sararmakla...

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Dresden’de Gezilecek 8 Yer

Doğu Almanya’nın mücevheri Dresden, nefes kesici güzelliğiyle şehri çevreleyen Elbe Nehri‘ne nazır nefis bir kent.

Ataerkil bir toplumda 4 maddeyle kadınların giyimine göre takılan isimler

Ataerkil bir zihniyetin hakim olduğu dünyada tahakküm altındaki cins olan kadına da erkeklerin rol biçtiğini söylemek yanlış olmaz. Ne var ki hayatın her alanında...

Son haberler

Bu yıl Venedik’te Altın Aslan için 18 film yarışacak

Bu yıl 2-12 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan 77. Venedik Film Festivali programında yer alacak filmler belli oldu. Festivalde Altın Aslan ödülü için 18...

İş Dünyasının Ekonomiye Güveni Arttı

2020 yılı Temmuz ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 10,2 puan artarak 55,5 değerine yükseldi. Temmuz ayında...

SABAH Raporu:   CDS’lerde satış dalgası, dışarda kaygılı piyasalar

Corbyn’in sola çektiği İşçi Partisi’nin dümenini sağa kıran Starmer’a tepki büyük. Tabandan kopuşlar devam ediyor. Gerekçe yeni liderin Blair benzeri neoliberal politikalara geri...

Yunanistan: Türkiye ile diyalog kurmaya açığız ama tehdit altında olmaz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin Türkiye ile diyalog kurmaya açık olduğunu ancak bunun tehdit altında yapılamayacağını söyledi.Türkiye, Meis Adası’nın güney ve doğusunda...

Frances McDormand’lı ‘Nomadland’in ilkgösterimi Venedik ve Toronto’da eş zamanlı yapılacak

Chloé Zhao’nun Frances McDormand’lı yeni filmi “Nomadland”, ilkgösterimini 11 Eylül’de Venedik ve Toronto film festivallerinde eş zamanlı olarak yapacak. FilmLoverss’ın Deadline’dan aktardığı habere göre,...