8.5 C
İstanbul
Cuma, Mayıs 29, 2020

30 çalışmasıyla fotoğraf çekmek için evsiz gibi yaşayan Lee Jeffries

Amatör fotoğrafçı Lee Jeffries, ABD'deki evsizlerin hayatlarını gözler önüne sermek için ilginç bir çalışmaya imza attı. Daha önce yüzlerce fotoğrafçının objektifine yansıyan evsizlerin yaşamlarını mercek altına...

Bunlara bakmalısınız

Mutlaka izlemeniz gereken En iyi 18 Uzay Filmi

Yine bir sinema listesiyle karşınızdayız. Yaşadığımız evrenin büyüklüğünü düşünüp hayretler içinde kalmayan insan neredeyse yok.Bu listede de yüzünü evrene dönen sinema yapıtlarından en...

Dünyanın en çok satan 20 kitabı

İnsanoğlu bu güne kadar kesin olmamak kaydıyla 130 milyana yakın kitap basmıştır. Biz bu listeyi hazırlarken bile basımda olan yeni kitaplar olduğunu biliyoruz. Bu...

Üretim ve Tüketim üzerine bir film

Gıda üretimi ve tüketiminin bugünkü halini gösteren çok etkileyici bir kısa belgesel. Samsara film şirketinin Mark Magidson yapımcılığında gerçekleştirdiği 102 dakikalık filmin 6 dakikalık bir...

10 şairden 10 sonbahar şiiri

Yaz bitti artık, ilkbahar öncesinde bitivermişti zaten. Sıradaki mevsim sonbahar ve aylardan eylül. Gerek sonbaharın gerekse eylül ayının hüznü bir başkadır. Yaprak sadece sararmakla...

Marquez’in 2001’de Marcos’la yaptığı röportaj

Kendisini Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (EZLN) sözcüsü olarak tanımlayan ve herkesin bir kere olsun ağzında piposuyla, yüzü gizli halde çekilmiş bir fotoğrafını görmüş, muhterem...

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Mohsen Namjoo Meşhed şehrinde geleneksel yapıdaki bir aile içerisinde büyüdü. Edebiyat ve müziğe olan ilgisi daha çocukluğunda başlamıştı. okuldaki sanat etkinliklerinde aktif olarak rol...

Kıbrıs İktisat Bankası: USD/TRY son 19 ayın zirvesinde

USD/TRY son 19 ayın zirvesinde

Geride bıraktığımız hafta başından itibaren, gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan hareketliliğe dikkat çekiyoruz.

Virüs krizi nedeniyle dünyada ekonomik aktivitenin durma noktasına gelmesi bir tarafta, duran aktivite nedeniyle çöken petrol fiyatları diğer tarafta, yetmezmiş gibi üzerine eklenen Rusya – Suudi Arabistan petrol savaşı ile çöken petrol fiyatları tuz biber oldu.

Böyle nazik ve istisnai dönemlerde (dünyada resesyon riskinin belirmesi), döviz rezervleri güçsüz olan ülkeler, haliyle spekülatif ataklara maruz kalabiliyor. Son birkaç günde bu durumun daha belirgin bir hal aldığını görüyoruz (bakınız grafik).

Özelinde, Güney Afrika ve Türkiye piyasalarında satışlar ivme kazanıyor. ABD Başkanı Trump’ın Rusya ile Suudi Arabistan arasında ara buluculuğa soyunması ve çöken talep karşısında petrol üretiminde arz kısılması konusunda anlaşma yakalanacağı yönünde beklenti, petrolün nefes almasını sağlarken, Rusya para birimi üzerinde var olan baskı bir nebze de olsun hafifledi.

Lakin, Türkiye, Güney Afrika, Meksika ve Brezilya para birimlerinin dolar karşısında satış baskısına boyun eğmeye devam ettiğini görüyoruz. Örneğin USD/TRY kuru, haftayı 6,74 seviyesinde ve son 19 ayın zirvesinde tamamlarken, Güney Afrika Randı tüm zamanların en değersiz seviyesine geldi.

İçeride, her ne kadar kamu bankalarının TL’ye destek olmak adına döviz piyasalarında satış tarafında yer aldıklarını görsek de, USD/TRY kurunda 6,74-6,75 seviyeler teknik manada önemli bir seviye olarak karşımıza çıkıyor (bakınız grafik).

Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS primleri (yani temerrüt riskine karşı korunma sigortası), haftayı, 650 baz puan seviyesinde kapatarak (Ağustos 2018 kur krizinde 580 baz puana yükselmişti) endişenin yüksek boyutta olduğuna işaret etti (bakınız grafik).

Cuma günü, günün ikinci yarısında ABD’de açıklanan resmi istihdam raporu, beklentilerin oldukça üzerinde bir istihdam kaybına işaret etti. Tarım dışı bordrolu çalışan sayısı 701bin kişi düşerken, işsizlik oranı 0,6 puan artış ile %4,4 seviyesine yükseldi.

Özetlemek gerekirse, küresel mali piyasalar haftayı moralsiz ve satış baskısı altında bitirdi. Petrol fiyatlarında anlaşma ümidi ile toparlanma görülse de (Brent petrolün varili 21 dolardan 35 dolara yükseldi) hisse senedi endekslerinin bir türlü toparlanamadığını not etmek gerekiyor.

Yeni hafta başlangıcında, Avrupa’da kriz üssü olarak görülen İtalya, İspanya ve Fransa gibi kritik ülkelerde can kaybı sayısının son dönemin en düşük düzeyine gerilemesi, piyasalarda bir nebze de olsun iyimser bir etki yarattı. ABD cephesinde ise Başkanı Trump, ülkede Korona virüs yayılımının stabilize olduğuna yönelik işaretlerin görülmeye başlandığını belirtti.

İngiltere cephesinde ise Başbakanı Johnson, enfekte olması ardından geçen 10 güne karşın sağlık anlamında toparlanamayınca hastaneye kaldırıldı. Kraliçe Elizabeth halka 68 yıllık taht süresinde beşinci kez seslenerek fedakarlık talep etti. Sterlin 1,24’lü seviyelerde tutunamayarak gevşiyor.

Virüse karşı, IMF’nin 1 trilyon dolar tutarındaki finansman yardım paketinin korona virüsünden etkilenen ülkeler için kullanmaya hazır oldukları mesajını önemsiyoruz.

ABD borsalarının Cuma gününü %1,5 civarında kayıpla kapatmasının ardından, bu sabah Asya hisse senedi piyasalarının çoğu, özellikle virüsün yayılımının yavaşlıyor olduğu görüşüyle alıcı bir şekilde haftayı karşılıyor.

Rezervler ve USD/TRY

TCMB’nin brüt döviz rezervleri (sarı) 64,1 milyar dolar seviyesine gerileyerek 2009 yılından bu ayan en düşük seviyeyi test etti. Böylelikle, USD/TRY kuru da (mavi) son 19 ayın zirvesi olan 6,74 seviyesine yükseldi. Rezervler ile TL’nin dolar karşısındaki seyri arasında ciddi bir ters korelasyon olduğunu görüyoruz. 2018 kur krizinde de, benzer bir şekilde rezervler 65,3 milyar dolara gerilemiş, USD/TRY kuru spekülatif atağa maruz kalarak 7,24 seviyesini test etmişti.

1586155509c5af36af1a1ed503962aeec939620168_1_1200.jpg

USD/TRY
Yukardaki grafikten devam edersek, brüt döviz rezervlerinin 2009 senesindeki seviyeye gerilmesi ardında, geçen haftalarda bültenimizde ön plana çıkardığımız 6,74 seviyesi haftalık kapanışının olduğu nokta oldu. Her hangi bir nedenle USD/TRY kurunda yükseliş devam edecekse, yukarda 6,89 ve 7,24 seviyelerine dikkat etmek gerekiyor. Lakin, TL’de güç göstergeleri, aşırı alım bölgesine geçti. Bu noktadan sonra, alımdan ziyade, nerden satarım sorusunun cevabı aranmalıdır.

1586155510b2522d7f2b6c7850e496632397d42bee_2_1200.jpg

CDS

Tüm ülkelerin yıla aynı noktada ve 0 değerinde başladığı düşünülürse, CDS primlerinde %120 ile %235 arasında yükselişler dikkat çekiyor.

1586155510d41370e4e6ed9351f6cbfdc8ca4abf85_3_1200.jpg

Enflasyon

TÜİK Mart ayı enflasyon rakamlarını yayımladı. Buna göre TÜFE artışı aylık %0,57 olurken, yıllık karşılığı %11,86’ya geriledi (Şubat %12,37). Öte yandan yurt içi ÜFE artışı ise %0,87 olurken, yıllık karşılığı %8,50’ye geriledi (Şubat %9,26).

Şu anda haliyle tüm gözler virüs krizine çevrildiği için, enflasyon rakamları adeta gölgede kaldı. Haliyle, sokağa yansıyan enflasyon ile resmi veriler arasında son dönemlerde artan farklılık, enflasyon verilerinin kamuoyu üzerindeki etkisini son dönemde azalttı.

Enflasyonun alt kalemlere baktığımız zaman sağlık %2,78, gıda %1,95, çeşitli mal ve hizmetler %1,24 ile en çok aylık artış kaydeden sektörler olurken petrol fiyatlarındaki sert düşüş ile ulaştırma grubu fiyatlarında yaşanan aylık %1,91’lik düşüş enflasyonu aşağıda tuttu.

TCMB’nin favori endeksi olan C tanımlı enflasyon göstergesi (çekirdek enflasyon) aylık bazda %0,76 arttı (yıllık karşılığı %10.49). Enflasyon gerçekleşmelerine bakarsak, TCMB’nin politika faizinin aşağıda kaldığı bu nedenle de TL üzerinde değer kaybı baskısı artıyor.

158615551078ac9cb371ffa1ae2fe650d965a97acd_4_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü – Group Manager
Hazine Bölümü – Treasury Department

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Kıbrıs İktisat Bankası
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Erkeğin dünyasında zincirlerini kırmış 20 kadına adanmış 20 film

Tarihte bazı kadınlar toplum yapısına sirayet etmiş cinsiyet algısını öyle zorladılar ki, bugün onlar sayesinde bir nebzede olsa daha eşit bir dünya oluştu. Bu...

Ataerkil bir toplumda 4 maddeyle kadınların giyimine göre takılan isimler

Ataerkil bir zihniyetin hakim olduğu dünyada tahakküm altındaki cins olan kadına da erkeklerin rol biçtiğini söylemek yanlış olmaz. Ne var ki hayatın her alanında...

20 şiiriyle Ülkü Tamer

1937 senesinde Antep’te dünyaya gelen Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018’de yaşamını devam ettirdiği Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti.İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden...

Erkekler için 7 maddelik “eril düzene katılmama” rehberi

Erkekler karşılarında bir feminist olduğu zaman “Ben kadınları ezmiyorum ki.”, “Bütün erkekler aynı değil” gibi argümanlara sarılabiliyorlar. İlginçtir, kadınların eziliyor olduğu gerçeğini kendilerine kişisel...

Son haberler

Andrea Bocelli koronavirüse yakalandı ve iyileşti

Dünyaca ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli, milyonlarca kişinin YoTube’dan canlı olarak takip ettiği meşhur paskalya konseri öncesinde koronavirüse yakalandığını ve iyileştiğini açıkladı. 61 yaşındaki opera sanatçısı,...

Polisin, bir siyahı gözaltına alırken boğarak öldürmesi Minneapolis’te halkı sokağa döktü

ABD’nin Minneapolis kentinde, bir siyahın, onu gözaltına almak isteyen polis tarafından boğularak öldürülmesi yüzlerce kişiyi sokağa döktü.Fotoğraf: ReutersPolisin, sahte para suçundan aranan 46...

Richard Herd hayatını kaybetti

90’lı yılların Emmy ödüllü ünlü Amerikan sitcom’u “Seinfield”in oyuncularından Richard Herd 87 yaşında hayatını kaybetti. Dizide hayat verdiği Mr. Wilhelm karakteriyle hafızalara kazınan Herd,...

Endonezya merkezli veri yönetimi girişimi Delman, 1.6 milyon dolar yatırım aldı

Endonezya merkezli veri yönetimi girişimi Delman, 1.6 milyon dolarlık tohum yatırım aldı. Intudo Ventures‘ın liderlik ettiği bu yatırım turuna, Prasetia Dwidharma Ventures ve Qlue...

Açlık sınırı 2 bin 438 lira…

Türk-İş’in ‘Açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırmasına göre, mayıs ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 374 liradan 2 bin 438 liraya,...