Kimlik arayışından fantastik bir iç yolculuğa: ‘Sınır’ gösterimde

0


Bu hafta biri yerli, beşi yabancı, altı film gösterime giriyor.

“Shelley” adlı filmiyle tanınan İranlı genç yönetmen Ali Abbasi’nin ikinci uzun metrajlı filmi “Sınır”, John Ajvide Lindqvist’in Türkçede “Gir Kanıma” adıyla piyasaya çıkan romanından uyarlandı. Senaristliğini yönetmen Abbasi, John Ajvide Lindquist ve Isabella Eklöfn’ün değindiği film, geçen yıl Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Ödülü’ne kıymet görüldü.

Filmimizde Eva Melander, Eero Milonoff, Jörgen Thorsson ve Ann Petrén’in rol aldı. Başarıya ulaşmış bir kara film örneği olarak nitelenen film, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı branşında da Oscar’a aday gösterilmişti.

Sınır polisi olarak çalışan Tina adlı genç hanım, iş arkadaşları ve çevresindekiler tarafınca garip biri olarak görülür. İşinde oldukça başarı göstermiş olan Tina, altıncı hissi yardımıyla kaçakları kolayca ortaya çıkarır. Tina, bigün Vore adlı gizemli bir erkekle tanışır. Tina, Vore’nin bir şeyler gizlediğinden güvenilir olsa da bunu bir türlü ispatlayamaz. Vore’yi takıntı haline getiren Tina, kendi gerçekleriyle yüzleşecektir.

‘Şeytanın Kapısı’

Aislinn Clarke’ın yönetmenliğini üstlendiği “Şeytan Kapısı” adlı filmimizde Lalor Roddy, Ciaran Flynn ve Helena Bereen rol alıyor.

Filmimizde iki rahibin, günah işlediği kabul edilen ya da akıl sağlığı yerinde olmayan bayanların tutulduğu Magdalen Çamaşırhaneleri’nde yaşadıkları anlatılıyor.  Rahip Thomas Riley ve Rahip John Thornton, 1960 senesinde, Vatikan tarafınca gizemli bir vakası araştırmak suretiyle İrlanda’ya gönderilir. Rahibeler tarafınca işletilen Magdalen Çamaşırhaneleri’ndeki Meryem Ana heykellerinden birini kan ağlamış olduğı iddiasını araştıran rahipler, bir taraftan da soruşturmayı kayda alırlar. Çamaşırhanede birçok vakaya tanık olan Rahip Thorton, kendinden daha tecrübeli olan Rahip Riley’i yaşadıklarına bir türlü inandıramaz. Ne var ki manastırın bodrumunda 16 yaşlarında hamile bir kız olan Kathleen’i zincirlenmiş bir halde bulmalarıyla korkulu sırlar da ortaya çıkar.

‘Aladdin’

“Kapışma”, “Alevden Kalbe, Akıldan Dumana”, “RocknRolla” adlı filmleriyle tanınan meşhur yönetmen Guy Ritchie’nin elinden çıkan yeni “Aladdin” uyarlamasında Cin rolüne Will Smith, Prenses Yasemin rolüne Naomi Scott, Aladdin rolüne ise Mena Mossoud yaşam veriyor. Disney yapımı filmin senaristliğini da yönetmen Ritchie ile John August kaleme aldı.

Aladdin adlı genç, Agrabah şehrindeki pazardan yiyecek çalarak geçinir. Hırsızlık yapmak zorunda olsa da saf ve iyi niyetli bir genç olan Aladdin, bigün babasının zorla evlendirmeye çalmış olduğu Prenses Yasemin’le tanışır. Aladdin, Harikalar Mağarası’nda bulmuş olduğu büyülü lambadaki muzip cin tarafınca kendisine sunulan üç istek hakkıyla Prenses Yasemin’e kavuşmayı düşlese de onu engellemek isteyen gizli saklı bir düşmanı vardır.

‘Karanlık Nalet’

Justin P. Lange’in yönetmenliğini üstlendiği “Karanlık Nalet” adlı filmimizde Nadia Alexander, Toby Nichols ve Karl Markovics rol alıyor.

Ufak bir kasabanın yakınında “Şeytan’ın İni” adlı gizemli bir ormanlık alan bulunur. İçine giren asla kimsenin sağ çıkamadığına inanılan bu ormanda rivayete bakılırsa, seneler ilkin vahşice katledilen genç bir kızın ruhu hapsolmuştur. Karanlık geçmişe haiz bir insanın “Şeytan İni”ne gitmesi, geçmişte işkenceye maruz kalan iki ruhun işbirliğine ve korku dolu anların başlamasına niçin olacaktır.

‘Çömez Kaşifler: Görevimiz Kocaayak’

Pierre Gréco ve Nancy Florence Savard’ın yönetmenliğinde çekilen “Çömez Kaşifler: Görevimiz Kocaayak” adlı animasyon filmin seslendirme ekibinde Sylvie Moreau, Guillaume Lemay-Thivierge ve Rachid Badouri yer ediniyor.

Simon Picard, kocaayak efsanesiyle ilgili mahalli bir üniversitede araştırma yapar. Simon, bigün çömez dedektif Nelly Maloye ile tanışır. İkili, kocaayakların varlığını kanıtlamak için serüven dolu bir yolculuğa çıkar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here