8.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ekim 19, 2020

Sosyal medyada günün konusu TRT: #trthabering

TRT Haber'in resmi Twitter hesabından paylaşılan zam haberi, günün sosyal medya konusu oldu. TRT Haber'in hesabından ekmek zammıyla ilgili atılan tweette "Ekmeğe zam yapılmadı ancak fiyatlar...

Bunlara bakmalısınız

Ataerkil bir toplumda 4 maddeyle kadınların giyimine göre takılan isimler

Ataerkil bir zihniyetin hakim olduğu dünyada tahakküm altındaki cins olan kadına da erkeklerin rol biçtiğini söylemek yanlış olmaz. Ne var ki hayatın her alanında...

Gabriel García Márquez Nobel Konuşması: Latin Amerika’nın Yalnızlığı

Gabriel García Márquez'in Nobel Konuşmasında okuduğu Latin Amerika'nın Yalnızlığı adlı metini sizlerle paylaşıyoruz.Antonio Pigafetta, Macellan’ın dünya çevresinde yaptığı ilk seyahate katılan Floransa’lı denizci, Amerika’nın...

Patti Smith’ten Frida Kahlo ve Diego Rivera’ya bir aşk mektubu

Frida Kahlo da her kadın gibi kurbanıydı toplumun, öteki idi. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de...

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Mohsen Namjoo Meşhed şehrinde geleneksel yapıdaki bir aile içerisinde büyüdü. Edebiyat ve müziğe olan ilgisi daha çocukluğunda başlamıştı. okuldaki sanat etkinliklerinde aktif olarak rol...

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Ukraynalı Fotoğrafçı Vadim Stein, drama, heykelcilik ve grafik üzerine yaptığı çalışmalarının ardından dansçıların fotoğraflarını çekmeye karar verir.Fotoğrafçı Vadim Stein'in çalışmalarından küçük bir demeti sizin...

Üretim ve Tüketim üzerine bir film

Gıda üretimi ve tüketiminin bugünkü halini gösteren çok etkileyici bir kısa belgesel. Samsara film şirketinin Mark Magidson yapımcılığında gerçekleştirdiği 102 dakikalık filmin 6 dakikalık bir...

Kısa çalışma uygulamasının uzatılması Meclis’te kabul edildi

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, “Sakıncalı cümle ayıklama gazeteciliği” yazısında Kılıçdaroğlu’nun “Erdoğan, FETÖ’nün bir numaralı ayağıdır” cümlesini AA’nın bile haberden ayıklamasını, Sabah’ın “Erdoğan, 9 Temmuz’da 2. yıl basın toplantısı yapacak” haberinin boşa düşmesini ve Erdoğan’a geçen yılki “Ayasofya’nın açılması tezgah” sözleriyle çelişmesinin sorulamamasını yazdı.

Yazı şöyle:

Gazeteler, televizyonlar, internet siteleri sıra sıra. Dakikalar, saatler boyu haber veriyorlar güya. Gazetelerin sayfaları haberlerle kaplı. Ama bakıyorsunuz başka bir evrendeler sanki.  Ya en olumsuz gelişmeleri, felaketleri bile “iyi” bir tarafını bulup o yanından haber yapıyorlar ya da tümüyle görmezden geliyorlar. Asıl işlevlerini haber vermek değil gerçek haberlerin duyulmasını engellemek olarak görüyorlar galiba.

     CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Salı günü TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada özetle “Bizzat kendisi (Erdoğan) FETÖ’nün bir numaralı siyasi ayağıdır. Erdoğan neden Marmaris’te saklanır? Yaverleri zaten FETÖ’cüymüş. Yerini söylerlerdi. Peki o zaman niye Marmaris’e saklandı? Darbeyi biliyordu ve ne olur ne olmaz diye saklandı” dedi.

     Kılıçdaroğlu’nun, Meclis’te yaptığı bu konuşma 15 Temmuz günü yayımlanan Akşam, Türkiye, Yeni Şafak, Sabah gazetelerinde hiç yoktu. Onun yerine Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve ailesinin vergi cenneti Man Adası’ndaki şirkete para transfer ettiği iddiası nedeniyle 197 bin lira tazminat ödemeye mahkum olduğu haberini yayımlamayı tercih etmişlerdi.

    Anadolu Ajansı, NTV, CNN Türk ve Habertürk’ün internet siteleri ile Aydınlık, Milliyet ve Hürriyet ise “mış” gibi yapmışlardı.  Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından bazı bölümleri yayımlamışlardı ama “Bizzat kendisi (Erdoğan) FETÖ’nün bir numaralı siyasi ayağıdır” cümlesini titizlikle ayıklamışlardı. En komiği de Milliyet’in başlığıydı; “Kılıçdaroğlu: Biz kavga istemiyoruz”!

     Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’ı “FETÖ’nün bir numaralı siyasi ayağı” olarak suçlamasını Cumhuriyet, “Bir numaralı siyasi ayak Erdoğan”, Karar, “FETÖ’nün bir numaralı ayağı sensin” başlıklarıyla birinci sayfadan görmüştü. Pencere gazetesi de “Erdoğan, 15 Temmuz’un bir numaralı siyasi ayağıdır” başlığını kullanmıştı. Birgün, bu suçlamaya iç sayfadaki haberin spotunda yer vermiş, Sözcü ise bu cümleyi “Yaveri yerini biliyor ama fatura Sözcü‘ye kesiliyor” başlıklı haberin içinde yansıtmıştı.

   Bu dört gazeteyi ve az sayıdaki televizyon kanalı ile internet sitelerini okumayanlar, -birçok konuda olduğu gibi- Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ile ilgili bu suçlamasını öğrenemeyecekler.  Türkiye’nin “yeni normal” dönemindeki gazetecilik yeni normali böyle.

    Ancak Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını hiç vermeyenler ile haberi veriyormuş gibi yapanları da birbirinden ayırmak gerek.  Hiç yayımlamayanların tavrı net ama “mış” gibi yapanlar, okuru/izleyiciyi kandırmaya çalışıyor.  Daha kötü…

   Sabah’ın övgü haberi boşa düştü

   Elbette bu medya kuruluşları, sadece CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun sözlerini yayımlamamak ya da önemli cümlelerini kırpmakla kalmıyor. Bütün muhalefet partilerine benzer engellemeleri uyguluyor.  Örneğin HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın, Meclis Grup toplantısındaki konuşması da iktidar kontrolündeki gazete, televizyon ve internet sitelerinde yayımlanmadı.

   Muhalefetin etkinliklerini yayımlamama, liderlerin konuşmasını tırpanlamanın yanı sıra sürekli olarak siyasi iktidara övgüler yağdıran haberler yayımlamak da bu medyanın işlevlerinden biri. Ama bazen övgüde öyle aşırıya kaçılıyor, öyle önden gidiliyor ki, boşa düşülüyor; yazılıp çizilenler havada kalıyor.
   Böyle bir boşa düşme örneğini birkaç gün önce Sabah gazetesi yaşadı. Şöyle ki, 7 Temmuz 2020 günü Sabah’ın hem basılı gazetesinde hem de web sayfasında “İki yılda dünyayı kıskandıran performans” başlıklı bir haber vardı:

     “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimlerden zaferle çıkıp 9 Temmuz 2018’de yemin etmesiyle resmen hayata geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, ikinci yılını dolduruyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabinenin performansını ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin işleyişini 9 Temmuz’da düzenlenecek olan toplantıda değerlendirecek. Kabinenin görevdeki 2. yılını doldurduğu gün, Erdoğan, bakanlıkların öne çıkan faaliyetlerini tek tek ele alacak.”

    Haberin altında bu iki yılda yeni sistemin gerçekleştirdiği başarılar, “30 ülkeye 46 ziyaret”, “Dev projeler”, “Tuzaklar bozuldu” ve “Koronavirüsle etkin mücadele” arabaşlıkları altında anlatılıyordu.

    Ama Erdoğan, 9 Temmuz günü Sabah’ın duyurduğu gibi bir basın toplantısı yapmadı; başkanlık sistemindeki iki yılının muhasebesini yaptığı, bakanlıkların öne çıkan faaliyetlerini ele aldığı başka bir konuşması da olmadı.

    Sabah’ın haberi yanlış mıydı? Yoksa Erdoğan basın toplantısı yapacaktı da vaz mı geçti? Ya da erteledi mi?  Bunu bilemiyoruz. Sabah gazetesinin Erdoğan’ın basın toplantısı yapacağı haberi hâlâ internet sayfasında duruyor. Bir düzeltme de yapmadılar; olur olmaz her konuda açıklama yapan İletişim Başkanlığı’ndan da bir bilgi gelmedi.

     Bilebildiğimiz Erdoğan’ın bugünlerde iki yılın değerlendirmesini içeren bir basın toplantısı yapmak yerine Ayasofya’nın tamamının camiye dönüştürülmesi ve 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili açıklamalar, konuşmalar yapmakla yetindiği…

      Ayasofya’nın açılması tezgah ise

       İktidar kontrolündeki medyanın haberleri perdeleme ve övgüler düzme dışındaki bir işlevi de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkan Tayyip Erdoğan’ın sözlerindeki çelişkileri görmezden gelmek.

      Geçen ay “Milletimin tüm fertlerini rabbimizin yasakladığı her türlü sapkınlığı sergileyenlere karşı tavır almaya davet ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2002’de “Eşcinsel hakları güvenceye alınmalı” görüşünü dile getirdiği hatırlatılmıyor bu medya kuruluşlarında.

     Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çelişkili açıklamalarına geçmişten çok örnek verilebilir. Ama en günceli Ayasofya’nın tümünün ibadete açılmasıyla ilgili. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Mart 2019 tarihinde Ayasofya’nın cami olmasını isteyenleri şöyle yanıtlamıştı:

      “Bu işin bir siyasi boyutu var, yanı var. Yan tarafta Sultanahmet’i doldurmayacaksın, ‘Ayasofya’yı dolduralım’ diyeceksin. Büyük Çamlıca Camii’ni yaptık, 4-5 tane Ayasofya eder. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgâh. Biz ne zaman neyin nasıl yapılacağını çok iyi biliyoruz. Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız.”

   Bu sözleri söyleyen Erdoğan, şimdi Ayasofya’yı müze olmaktan çıkaran karara imza attı. Şimdi bu durumda “tezgaha” mı gelmiş oldu? Ya da tezgahları bozduğu için mi o sözlerinden vazgeçti?

    Bu soruların yanıtlarını da bilmiyoruz. Erdoğan’ın bu sözlerinin üzerini örtüp unutturmaya çalışmak yerine bir gazeteci de çıkıp sorsa ne iyi olacak. “Sayın Erdoğan, daha bir yıl önce tezgah demiştiniz? Ne oldu da bu kararınızdan vazgeçtiniz?”

    Maalesef bir gazetecinin Erdoğan’ın karşısına geçip de böyle bir soru sorabileceği bir ortam da yok gazeteci de…
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Yaşar Kemal: Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne

Siz ne derseniz deyin, ben bıktım. Nah burama geldi. Neredeyse öfkeden, çaresizlikten boğulacağım. Kendimi kandırmaya çalışıyorum. İyi olacak, iyi olacak! Başkalarını da kendimle birlikte...

Dildeki cinsiyetçilikten kurtulmak için 14 maddelik imtihan

Türkçede hem günlük konuşma dilinde hem de tarihsel olarak günümüze değin bir anlam kazanan deyimler silsilesi kadın ve erkek cinsleri ve toplumsal cinsiyet rolleri...

Sema Moritz’in hikayesi ve taş plak sesi

Sema Moritz, Türkiye Müziğinde Taş plak sesli şarkıcı olarak kendine yer edinmiş, bir daha onun gibisi gelir mi acaba dedirten bir müzisyen. Nokta dergisine...

Dresden’de Gezilecek 8 Yer

Doğu Almanya’nın mücevheri Dresden, nefes kesici güzelliğiyle şehri çevreleyen Elbe Nehri‘ne nazır nefis bir kent.

Son haberler

Japonya, 1 milyon ton nükleer atık suyunu okyanusa bırakacak

Japonya hükümeti, Fukuşima-Daiiçi nükleer santralinden 1 milyon tondan fazla kirli suyu denize bırakmaya karar verdi. 1000’den fazla tankta depolanan suyu serbest bırakma çalışmalarının...

Lacivert Takım Elbise Modelleri

Ofis şıklığı arayışında olan erkekler için lacivert takım elbise modelleri oldukça idealdir. Farklı mevsim koşullarına mükemmel uyumluluk sağlayan bu tasarımlar renk konusunda...

David Lynch’in kült filmleri bu hafta Başka Sinema’da

Bu hafta biri yerli, üçü yabancı, dört film gösterime giriyor. Başka Sinema ise David Lynch’in altı yapıtını tekrar izleyiciyle buluşturuyor. Usta yönetmen David Lynch’in...

İlk öngörü geldi; Borsa’da 3Ç kar tahminleri

3Ç20’de net karın yıllık %30 düşmesini bekliyoruz 3Ç20 bilanço dönemi önümüzdeki hafta açıklanması beklenen EREGL, TAVHL ve ARCLK sonuçları ile başlayacaktır (konsolide olmayan şirketler...

Diyarbakır’ın tarihi mekânlarında çevrimiçi konserler

Diyarbakır’ın 10 tarihi mekânında 10 konser gerçekleşecek. İlki bu akşam düzenlenecek konserler dijital platformlardan izlenebilecek. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), “Geçmişin Sesi: Amida...