Ana SayfaHaberlerEkonomiKitap fiyatları el yakıyor!

Kitap fiyatları el yakıyor!

[ad_1]

Okulların açılmasına çok az bir zaman kala Başkent’in kitap noktalarından Adil Han İş Merkezi’ndeki kitapçı esnafla konuştuk. Kitap fiyatlarında geçen yıla göre büyük bir artış olduğunu ifade eden esnaf, velilerin henüz yeni kitap fiyatları ile karşılaşmadıklarını ifade etti.

2019-2020 eğitim-öğretim yılında bu sene tüm birinci sınıflar 2 Eylül’de başlayacakken diğer sınıflar ise 9 Eylül tarihinde okula başlayacaklar. Okulların açılmasına az bir zaman kalmışken veliler de okul alış veriş telaşına başladı. Okulların olmazsa olmazı kitaplar ise yeni dönemde yüzde 30’a varan zamlar ile satışa sunuldu.

KORSAN SATIŞININ DURMASI İÇİN YAYINEVLERİ FİYATLARI DÜŞÜRMELİ

İkinci el kitap satışı yapan sahaf Serhat Yıldırım kitap fiyatlarında bu yıl da bir artış yaşandığını, sıfır kitapların fiyatı arttığında ikinci el kitapların da fiyatlarının arttığını ifade etti. Kitap fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı ikinci el kitaba olan ilginin de arttığını belirten Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Kitaplar pahalanınca bu esnada korsan kitaba da yönelme çok oldu. Esasında korsanın önünü açtılar ve ikinci elden ziyade korsan kitaplar satılmaya başladı. Örneğin Çalıkuşu 52 liradan satılıyor ve haliyle alıcı da orijinal kitap almaktansa gidip korsana yönleniyor. Ama bu emek hırsızlığıdır ve önüne geçilmesi gerekir.”

Korsan kitaplarının satışını durdurmanın çözümünün yayınevlerinin kitap fiyatlarını düşürmesinde olduğunu belirten Yıldırım, “Tüm yayıncılar bir araya gelerek kitap fiyatlarını düşürmenin yollarını aramalılar. Anca o zaman korsana yönelim az olur hatta bitebilir. O durumda da isteyen ya sıfır kitap alacak ya da ikinci el kitap alacaktır. Çünkü insanların alım gücü düşük, kitaplar da çok pahalı. Bunun yolu yayınevlerinin fiyatları düşürmesinden geçiyor” dedi.

Kitap fiyatlari el yakiyor

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİNİN BİR DÖNEM KİTAP FİYATI 5 BİN LİRA

Üniversite ders kitaplarının fiyatına da değinen ve sahafında elinden geldiğince üniversite öğrencilerini çalıştırmaya gayret ettiğini ifade eden Yıldırım şunları söyledi:

“Üniversitelerin ders kitapları da çok pahalı. Bir iktisat kitabı olmuş 70 lira. Özellikle tıp fakültelerinin kitapları el yakıyor. Tıp fakültelerinde okutulan ve tıp fakültesinin olmazsa olmaz kitabı olan Sobotta Anatomi Atlası isimli kitabın seti 850 liradan satılıyor. Tıp fakültesinde okuyan bir öğrenci bir dönemde 4-5 bin lira kitap fiyatını gözden çıkarmalıdır. Birde bunun ikinci dönemi var tabi. Yani nereden baksanız tıp fakültesi öğrencisi bir sene içerisinde kitaplar için yaklaşık 10 bin lirayı gözden çıkarıyor.”

Yeni eğitim öğretim yılında velilerin yüksek kitap fiyatları ile karşılaşacaklarını ve hala birçoğunun yeni kitap fiyatlarından haberdar olmadığını belirten Yıldırım, “Allah velilerin, çocuk okutanların yardımcısı olsun. Çünkü asgari ücretle geçinen ve 2 çocuğu olan bir ailede çocukların okuması gerçekten mucize. Çünkü fiyatlar ortada. Geçen yıl bir müşterim geldi ve benden bir kitabın fiyatını sordu. Ben de o zaman kitabın fiyatı için 40 lira demiştim. Müşterimin o zaman söylediği zihnime yer etmişti ve şunu demişti: ‘Ben kaynakçıyım, benim günlüğüm 40 lira. Çocuğuma 1 kitap alabilmek için benim gün boyu çalışmam gerekiyor o zaman.’ İnanın bana ülkemizde birçok kişinin hali bu durumda. Umuyorum ki yeni eğitim-öğretim yılında bütün anne-babalar çocuklarına kitap alabilecek duruma gelirler.”

“2 YIL İÇERİSİNDE KİTAP FİYATLARI İKİ KAT ARTTI”

Adil Han İş Merkezi’nde kitap işletmesi bulunan Zafer Gül ise kitap fiyatlarında yaşanan fiyat artışına ilişkin şunları söyledi:

“Bizim dükkanımızda roman da var üniversite hazırlık kitapları da var. İkinci el olmayan, hiç kullanılmamış kitaplar da satıyoruz, ikinci el kitap da satıyoruz. Tabi Milli Eğitim Bakanlığı ’da öğrencilere kitap temin ediyor, ama çoğu öğretmen ya da veli o kitapların yetersiz olduğunu düşünüyorlar. Bunun için yardımcı kaynaklara da yönleniyorlar. O kitaplarda da geçen yıldan bu yana muazzam derecede bir fiyat artışı yaşandı. Örneğin bir LGS kitabının fiyatı 50-55 TL civarında. Lise kitaplarında da en ucuz kitap 40 TL’den başlıyor, 70 liraya kadar çıkıyor. Üniversiteye hazırlık kitapları da aynı şekilde.”

Geçen sene ile bu sene arasında yüzde 15’lik fiyat artışı yaşandığını ifade eden işletme sahibi Gül, 2 sene öncesinin fiyatları ile kıyaslandığında ise neredeyse iki katı bir fiyat artışı yaşandığını vurguladı. Kitap fiyatlarının artması ile ikinci el kitaplara da kısmen yönelim olduğunu söyleyen Gül, eğitim sisteminde yaşanan değişikliklerden dolayı müfredatın da değiştiğini belirtti. Gül, bundan dolayı bazı derslerde ikinci el kitap almanın mümkün olmadığına dikkat çekerek, birçok öğrencinin mecburen birinci el kitap aldıklarını ifade etti.

Kitap fiyatlari el yakiyor

KDV ORANLARI DÜŞTÜ, YAYINEVLERİ FİYATLARI ARTIRDI

Bir başka işletme sahibi Ali Osman Bey ise, kitap fiyatlarında KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesinden sonra yayınevlerinin bir ay sonra kitap fiyatlarına yüzde 16 zam yaptıklarını ifade ederek konuşmasında şunlara değindi:

“KDV oranlarının düşmesi ile değişen hiçbir şey olmadı. Çünkü kitap fiyatları düşünce yayınevleri kitap fiyatlarını artırdı, böylelikle olan da yine tüketiciye ve biz kitapçı esnafına oldu. Okulların açılmasına 20 gün gibi bir süre kaldı ama henüz kitapçılar bom boş. Normalde kitap listelerinin de gelmesi gerekiyor, henüz kitap listeleri de gelmedi.”

Dershanelerin eğitime başlamış olmalarına rağmen üniversiteye hazırlık kitaplarında da henüz satışların başlamadığını ifade eden Ali Osman Bey, “Kitap fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı işlerimiz de düşük. Şuan okulların açılmasını bekliyoruz. Belki okullar açıldıktan sonra kitap satışları da yavaş yavaş başlar” diye konuştu.

Üniversite ders kitaplarının fiyatlarına da dikkat çeken Ali Osman Bey şunlardan söz etti: “Üniversite ders kitapları da el yakıyor diyebiliriz. Özellikle tıp fakültelerinin kitapları çok pahalı ve tıp fakültesi öğrencileri bu kitapları almak zorundalar. Örneğin tıp fakültelerinde okutulan Anatomi Atlası isimli kitabın şu anki fiyatı 450 TL.”

Korsan kitap satışlarına da değinen Ali Osman Bey son olarak şunları söyledi: “Korsan kitap satmak tamamen emek hırsızlığıdır. Birçok ders kitabının korsanları da basılmaya başladı. Bizde üniversite hazırlık kitabı 300 lira ise korsan fiyatı 200 lira. Öğrenci de aradaki fiyat farkından dolayı korsan kitapları tercih ediyor. Umarız korsan kitap satışı tamamen durdurulur.”

(Türkan ÇATAL YILDIZ)[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Geçmişin Korkutucu ve Garip Tıp Yöntemleri!

Günümüzde bizler ilaçlara alışmışız. Ne derseniz deyin ama tıp yerinde durmayıp...

10. İşçi Filmleri Festivali ‘İşimiz Gücümüz Yaşamak’ sloganıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’de başlıyor!

Bu yıl 10.'su düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), İstanbul, Ankara...

10 madde ile internetin devi Google ve bilinmeyenleri

Teknoloji ve internet devi Google'ı biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?...

2014’ün en komik 20 fotoğrafı

Paylaşım sitelerine birbirinden komik fotoğraflar yağarken bunlar arasında en çok beğendiklerimizi...

Tartışı-Yorum

Fikirsiz fikir sahipleri

Mehmet Uzun* - Tartışı-Yorum “Ustalık” dönemiyle kendini belli eden otokratik yönetimin neşter vurduğu sahalardan biride hiç şüpehiz akademi olmuştur. Ülkemiz üniversitelerinde öteden beri endişe verici düzeyde olan bilimsel kaygı yerini koltuk kaygısına, siyasi ve ideolojik gruplaşmalara bırakmıştır. Değişen zihniyetle, bilimle arasındaki pamuk ipliğini kopartan bilim insanları, otokratik anabilim...

Ankara’nın Gayrimenkul Fiyat Artışında 1.İlçesi…

Tolga Yumrukaya / Satış Reçeteleri-1 Emlak sektörü, 2015’te hem değer artışı hem satışlardaki canlılık açısından parlak bir yarıyılı geride bıraktı. Yapı ruhsatı verilerinin gerilemesi de arzın yavaşlayarak eldeki konut stokunun azalmasını dengeli sağlam bir piyasanın oluşmasını sağlayabilir. REIDIN.com’un verileriyle hazırlanan ‘Emlak Raporu’ Ankara’nın yıldızı olarak yüzde 18.3’le Sincan’ı birinci...

Halkın vicdanı; “Gelemem” diyorsun, peki sen bizdeki “öf öf” ü duyuyor musun?

Ne desek, ne etsek, nasıl yapsak bilemiyoruz… Az şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler anlatabilmek için yeterli yaşadıklarımız. Çok şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler yapabilmek için çok şey görmedik henüz… “Derin bir ah” çekiyoruz, çünkü şu kelimeler sayfaya değerken Hurşit Külter hala kayıp. Ve “ah vicdan”...