KKTC’nin yeni başbakanına ‘cumhurbaşkanına ayar’ uyarısı

0


Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ‘cumhurbaşkanlığına ayar vermek’ten bahseden Başbakan Ersin Tatar’ı uyardı.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar (sağda) ve HP Genel Başkanı Kudret Özersay, koalisyon protokolünün imzası sonrasında. Fotoğraf: gazete360.com

KKTC’de 35’inci hükümeti kurma görevi alan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, Akıncı ile görüşmesinden sonrasında Halkın Partisi’yle (HP) oluşturduğu yeni bakanlar kurulunu deklare etti.

Açıklanan yeni kabine şu adlardan oluşuyor:

Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Iktisat ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Ziraat ve Organik Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz. Sıhhat Bakanı Ali Pilli, Ulusal Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Gezim ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu.

UBP ile HP içinde imzalanan koalisyon protokolüne gore ise Kıbrıs mevzusundaki internasyonal görüşmeler, HP Genel Başkanı ee Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafınca yürütülecek.

‘Yeni hükümetle düşünce ayrılıkları olacak, belli’

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı. Fotoğraf: Reuters

gazete360.com sitesinin haberine gore Cumhurbaşkanı Akıncı, Cumhurbaşkanı Akıncı, yeni hükümete başarılar dilerken Tatar’ın, ‘ bazı düşünceleri ve söylemleri ve birazcık da usulünün kendisine yanıt hakkı getirdiğini’ söylemiş oldu.

Akıncı şu şekilde devam etti: “Tatar’ın ‘cumhurbaşkanlığının politikalarına hükümet olarak ayar verileceği’ şeklindeki açıklaması ‘amacını aşan’ bir söylem. İçerde böyle bir durum konuşmadık, bunlar söylenmedi fakat burası cumhurbaşkanlığı, dört yıl ilkin vazife icra etmeye süregelen bir makamdır. Halktan dört yıl ilkin alınan bu onay, ayarı bozulmadan devam etmiştir, bundan sonrasında da devam edecektir. Fakat bu ülkede ayar bekleyen gerçekler vardır. Belli mevzularda düşünce ayrılıkları olacak belli. Bunda hastalık duyulacak bir şey yok.”

‘Kıbrıs problemininin çözümü için değişik modeller’

KKTC’deki yeni hükümetin protokolünde ise Kıbrıs probleminin çözümü için değişik modellerin konuşulması gerektiği vurgusu yer aldı. Ankara’nın son dönemde Kıbrıs için savunduğu görüşlerin yeni KKTC hükümet protokolünde yer alması da dikkat çekti. Protokolde bu mevzuda, “Koalisyon ortaklarının Kıbrıs mevzusunda ortak bir paydada buluşmalarına olan ihtiyacın gereği olarak; Kıbrıs problemi mevzusunda yarım asırdır devam eden sonu gelmez görüşme süreçleri, federal ortaklık modelinin tüketildiğini ve mevcut şartlarda gerçekçi olmaktan uzak bulunduğunu göstermiştir. Bu yüzden Kıbrıs’ta daha gerçekçi ve gerçekleştirilebilir değişik modellerin artık masaya gelmesi gerekmektedir” denildi.

Protokolde, Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de doğalgaz mevzusunda tek yanlı adımlar atmaması gerektiği uyarısı yer alarak şu şekilde denildi:

“Kıbrıs adası etrafındaki hidrokarbon zenginliklerinin bir tek Kıbrıslı Rumlara değil hem de Kıbrıslı Türklere de ilişik olduğu bilinciyle bu kaynaklarla ilgili olarak Adadaki iki tarafın ortaklaşa iş yapması ve bu kaynakların hakça ve adil bir şekilde paylaşılması önemlidir. Bu bağlamda KKTC Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti ile tam bir ortaklaşa iş ve dayanışma halinde Doğu Akdeniz bölgesindeki meşru hak ve çıkarlarını koruyacak ve olanak olan her internasyonal platformda bu konudaki haklılığını gündeme getirecek.”

Yeni KKTC hükümet protokolünde, “Bakanlar tecim yapamayacak, vazife süresince var ise kazanç getirici faaliyetlerine son verecekler” şartı da getirilerek, “Kamu arazilerinin kiralanması bakanlar kurulunun bilgisi dahilinde olacak, iki tarafın uzlaşısı aranacak. Devlete her türlü istihdam Başbakan ve Yardımcısının bilgisi ve oluru ile yapılacak. Bu ilke terfilerde de geçerli olacak” ifadeleri yer aldı.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here