Koalisyon güçleri İncirlik’i kullanabilecek mi?

0

ABD Savunma Bakanlığı Türk yetkililerin İncirlik’teki NATO ve bazı üslerin IŞİD’e karşı koalisyon güçleri tarafından kullanması teklifini kabul ettiğini açıkladı. 

ABD Savunma Bakanlığı yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye, aralarında İncirlik’teki NATO Üssü’nün de bulunduğu bazı üsleri IŞİD’e karşı oluşturulan ABD önderliğindeki koalisyon güçleri tarafından kullanılmasını kabul etti.

Hürriyet’te yer alan haberine göre, AP’ye konuşan ve adları açıklanmayan ABD’li yetkililer, “İncirlik anlaşmanın parçasıydı” derken, diğer üslerin hangileri olduğuna dair bilgi vermediler. Geçtiğimiz hafta Ankara’yı ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD karşıtı koalisyonun koordinatörlüğüne getirdiği emekli Orgeneral John Allen ve yardımcısı Brett McGurk‘ün İncirlik’in yanı sıra Diyarbakır ile Batman veya Malatya-Erhaç’taki üslerin koalisyon tarafından kullanılmasını talep ettikleri iddia edilmişti. Öte yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu da Star gazetesine yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin hâlihazırda İncirlik’ten Irak’a yönelik keşif uçuşlarına izin verdiğini ancak kapsamlı bir harekât için Suriye’de uçuşa yasak bölge ve tampon bölge uygulanmasını istediklerini söylemişti. Türkiye’den habere ilişkin henüz bir açıklama ve doğrulama gelmezken, Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice da dün NBC’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yabancı savaşçıların geçişini engelleyerek koalisyona yardım edebileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here