Kobanê belediyesi IŞİD’den temizlendi!

0

YPG/YPJ savaşçılarının Kobanê’nin güneyinde ve güney doğusunda IŞİD’e karşı başlattığı ‘temizlik operasyonu’nda ağır kayıplar veren ve gerileyen IŞİD’in, kayıplarını gizlemek amacıyla cenazelerini yaktığı ve üslendikleri evlerde toplu olarak gömdükleri ortaya çıktı.

 

Halk Savunma Birlikleri (YPG) Kobanê’yi IŞİD’den temizleme operasyonu kapsamında, kentin doğusunda bulunan Kobanê Belediyesi binası ile El-Xensa Lisesi’nin kontrolünü ele geçirdi.

IŞİD kayıplarını gizliyor

IŞİD’in Kobanê Kantonu’nu işgal etmek amacıyla başlattığı saldırılara karşı YPG ve YPJ savaşçılarının direnişi 103’üncü gününe girerken, YPG/YPJ savaşçıları kentin güney ve güney doğusunda IŞİD’e karşı başlattıkları “temizlik operasyonunda” birçok noktayı temizledi. YPG/YPJ güçlerinin saldırılarında ağır kayıplar veren IŞİD’in kayıplarının bilançosunu gizlemek amacıyla cenazelerinin birçoğunu yaktığı, birçoğunu ise daha önce işgal ettikleri evlerin içerisindekazdıkları toplu mezarlara gömdüğü ortaya çıktı. Kentin güneyinde IŞİD‘den temizledikleri evlere giren YPG/YPJ savaşçıları, IŞİD’in cenazelerini gizlemek için birçok noktada cenazelerine aynı uygulamayı yaptığını söyledi.kobaneIŞİD’e karşı başlattıkları operasyon kapsamında temizledikleri evde yakılmış cenazelerle karşılaştıklarını belirten YPG’li Brûsk Kobanê, “Çeteciler eylemlerimiz karşısında darbe aldıkça kaçıyor ve kaçarken de kayıplarını gizlemek için cesetlerini yakıyorlar. Her tarafta yakılmış cesetleri var” diye konuştu. Kentin güney cephesinde YPG/YPJ güçleri tarafından özgürleştirilen birçok caddede evlerin içindeki yakılmış cenazelerin görüntüleri de YPG savaşçılarının anlatımlarını kanıtlıyor. Yine IŞİD’den temizlenen birçok evde daha önce evlerin duvarlarına yazdıkları nöbet çizelgelerinin birçoğunun Kiril alfabesi ile yazılmış olması da dikkat çekiyor.

Evler toplu mezar olmuş

IŞİD’in kayıplarını gizlemek için cenazelerini yakmanın yanı sıra toplu olarak evlerin içine kazdıkları noktalara gömdükleri de öğrenildi. Evlerin içinde çekilen toplu mezar görüntüleri de bu durumu kanıtlıyor. Kentin güneyindeIŞİD’den temizlenen noktalardaki birçok evin içinde IŞİD’in kaçarken cenazelerini gömdüğü toplu mezara rastlanıyor. IŞİD, evlerin içinde yaptıkları ve birçok cenazeyi toplu olarak gömdükleri mezarların bulunduğu odaların duvarlarında yine Çeçence, Arapça ve Azerice cenazelerinin isimlerini yazmış. YPJ savaşçılarından Zilan Kobanê, IŞİD’den temizledikleri birçok evde aynı görüntüyle karşılaştıklarını söyledi. Kobanê, “Operasyonlarımızda ağır kayıplar veren çeteciler, kaçarken cenazelerini bu yolla gizliyor. Operasyonlarımıza çetecilere ağır darbeler vurarak Kobanê’den tamamen temizleyene kadar devam edeceğiz” dedi.

(DİHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here