Kobanê Savunma Bakanı’nın ailesi Kobanê’ye döndü!

0

İki oğluyla birlikte 102 gündür, IŞİD’e karşı  Kobanê direnişinde yer alan kantonun Savunma Bakanı İsmet Şêx Hesen’in eşi ve küçük çocukları Kobanê’ye döndü.

 

IŞİD’e karşı iki oğluyla birlikte 102 gündür Kobanê direnişinde yer alan kantonun Savunma Bakanı İsmet Şêx Hesen’in eşi ve küçük çocukları Kobanê’ye döndü. Kobanê’ye dönmekten duydukları mutluluğu dile getiren İsmet’in ailesi, Kobanêli gençlere direnişe katılmaları çağrısında bulundu.

IŞİD saldırıları nedeniyle küçük çocuklarını korumak için Suruç’a geçen Kobanêli aileler, örgütün geriletilmeye başlanması ile yurtlarına dönmeye devam ediyor. Son bir hafta içinde çocuklarıyla birlikte geri dönen 4 aile olduğu öğrenildi. IŞİD’in 15 Eylül saldırısı başladığında her Kobanêli gibi iki çocuğuyla birlikte direniş mevzisinde yerini alan Kobanê Savunma Bakanı İsmet Şêx Hesen’in 3 aydır Suruç’ta bulunan eşi ve küçük çocukları Kobanê’ye döndü. Saldırılardan önce YPG saflarına katılan oğlu Kajîn ve saldırıların başlamasıyla yine YPG‘ye katılan diğer oğlu Dilgêş’le omuz omuza toprağını savunan İsmet Şêx Hesen’nin eşi Sedîqe İsmet, 3 kızı ve 8 yaşındaki oğlu Hamza, “tarih yazan direnişçilerin yanında olmaktan gurur duyduklarını” dile getirdi.

Kobanê’den çıkmayı istemediğini belirten Sedîqe İsmet, direnişçilerin ısrarına dayanamadığı için çaresizce Suruç’a gittiğini söyleyerek, “Hiçbirimiz gitmek istemiyorduk ama arkadaşlar güvenliğimiz için çok ısrar ettiler. Hepimiz 7 gün kalıp geri geleceğimizi düşünerek çıktık Kobanê’den. Daha 8 yaşında olan Hamza bile ‘Kobanê’yi terk etmem’ diyordu” diye konuştu. Suruç halkının kendilerini çok sıcak bir şekilde karşıladığını vurgulayan Sedîqe İsmet, “Herkes bizimle içten bir şekilde ilgilendi ve bizi evlerinde ağırlamak için ısrar ediyordu. Herkese çok teşekkür ediyoruz, ama biz Kobanê’nin özlemine daha fazla dayanamadık” dedi.5888

Suruç’ta bulundukları sırada yüreğinin Kobanê’de savaşan gençlerle attığını ifade eden Sedîqe İsmet, “Her an Kobanê’yi düşünüyor, sürekli telefonla arkadaşların durumunu soruyorduk. Her bomba sesi duyduğumda yüreğim sökülüyordu sanki. Telefonla konuştuğumuzda bile sanki Kobanê’deymiş gibi hissediyorduk. Sadece kendi eşim ve çocuklarımı değil, Kobanê’de savaşan herkesi kendi ailem gibi görüyordum. Her an geride bıraktığımız gençlerden, sivillerden, YPG ve YPJ’lilerden haber almaya çalışıyorduk” diyerek, Kobanê’ye duyduğu özlemi dile getirdi.

Sürekli geri dönmek istedikleri halde güvenli olmadığı için Kobanê’deki yöneticilerin kendilerine izin vermediğini söyleyen Sedîqe İsmet, “Çocukların ısrarlarına dayanamadım ve kimseye haber vermeden önceki gün çıkıp geldik. Kobanê’ye ulaştığımda yaşadığım duyguyu anlatamam. Daha evimi bile göremedim. Hiç bir şey önemli değil, tek dileğim herkesin iyi olması ve bir an evvel çetelerin Kobanê’den çıkarılmasıdır. Bir anne olarak tek isteğim bu. Çünkü tüm annelerin yüreği şu anda YPG ve YPJ savaşçılarıyla atıyor” dedi. Saldırılar karşısında Kobanêlilere savaşmak dışında bir seçeneğinin kalmadığını belirten İsmet, “Hiçbir zaman Kobanêliler, kimsenin malını, toprağını işgal etmek amacıyla savaşmadı. Biz anneler olarak tüm dünyaya barış içerisinde yaşamak istediğimizi defalarca söyledik. Ama kimse bu talebimizi duymadı ve kendi toprağımızı savunmak kutsal bir görev oldu” ifadelerini kullandı.

Henüz tüm Kobanê halkının geri gelmesi için erken olduğunu ifade eden İsmet, Kobanêli gençlere seslenerek, “Eli silah tutacak herkes Kobanê’ye gelip YPG ve YPJ’le omuz omuza verip toprağının savunmasına katılmalıdır” dedi.

Saldırılar nedeniyle sokaklarında oyunlar oynadığı Kobanê’den uzak 3 ay geçirmek zorunda kalan İsmet’in 8 yaşındaki oğlu Hamza ise Kobanê’de olmanın mutluluğunu şu sözlerle dile getirdi: “Ben Kobanê’yi, YPG’li arkadaşları ve babamla abilerimi çok özlüyordum. Anneme hep Kobanê’ye dönelim diyordum, çünkü arkadaşları görmek istiyordum. Biz geri dönünce beni ziyarete geldiler. Çok mutluyum.”

(Mehmet Zeki ÇİÇEK/Kobanê/DİHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here