Kobanê sınırında ki halka polis ve asker müdahale etti!

0

Urfa Suruç’un Edmanik köyüne açılan çadırlarda kalan yurttaşlar güne polis ve asker saldırısıyla uyandı. Saldırı sonrası 2′si ağır çok sayıda yaralı olduğu belirtilirken HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu’nun da yaralandığı öğrenildi.

 

Kobanê’ye yönelik saldırılardan sonra yapılan seferberlik çağrısı sonrası geceyi Suruç’un Edmanik köyüne açılan çadırlarda geçiren yurttaşlar güne polis ve asker saldırısıyla uyandı. Sert saldırı sonrası 2′si ağır çok sayıda yaralı olduğu belirtilirken HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu’nun da yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Sabah saatlerinde yüzlerce asker sınır bölgesine sevk edildi. Kobanêli yurttaşların geçiş yaptığı noktaya yığınak yapan askerler sık sık yurttaşlara geri çekilmeleri yönünde çağrılarda bulundu.

Sınırın öte tarafında bekleyen Rojavalı yurttaşların geçişlerini sağlamak için Türkiye tarafında bulunan kitlenin geri çekilmesi gerektiğini öne süren askerler kitleyi dağıtmak için gaz bombasıyla müdahale etti.

Rojava’dan gelenlerin geçişine izin vermeyeceğini belirten kolluk kuvvetlerinin müdahalesinden sınırın her iki yakasında bulunanlar da etkilendi.

Ortalığı gaz dumanı kaplarken yüzlerce asker, gaz bombalarıyla müdahaleyi sürdürüyor. Urfa merkez ve ilçelerden de çok sayıda çevik kuvvet ekibinin Suruç’a sevk edildiği öğrenildi. Polis ve asker saldırısında 70 kişi yaralandı. Saldırı sırasında HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu’nun yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı öğrenilirken birisi ensesinden aldığı gaz kapsülüyle olmak üzere en az 2′si ağır çok sayıda yaralının olduğu belirtildi. Yaralılar ambulanslarla hastanelere sevk ediliyor.

Saldırıdan önce Kobanê’nin boşaltılması temelinde bir politika izlenirken bugün sadece Kobanê’den gelenlerin geçişine izin verileceğini, dün ailelerini Suruç’a geçirdikten sonra bugün geri dönmek isteyen gençlerin dönüşüne izin verilmeyeceğinin belirtilmesi tepkiye neden oldu.

Askerin sert saldırısına kitle de taşlarla karşılık verdi. Geniş bir alana yayılan çatışmalar sürerken, Kobanê tarafında kalan yurttaşlar da sloganlar, zılgıt ve alkışlarla saldırıyı protesto etti.

Oturma eylemi başlattılar

Gerçekleşen saldırı ile başlayan çatışmalar devam ediyor. HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan, Aysel Tuğluk, Gülser Yıldırım ve İbrahim Binici sınırda oturma eylemine başladı. Sınırın sıfır noktasında bulunan tel örgülerin önünde oturma eylemine başlayan vekillere bazı yurttaşlar da eşlik ediyor. Eyleme başlamadan önce kısa bir açıklama yapan HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, çadır alanında bulunan halkın sınır dibine bırakılana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti. Kürtlere ve Türkiyeli demokratlara da çağrıda bulanan Ayhan, “Herkes yönünü buraya çevirsin. Kobanê’deki soykırımı durduralım” diye konuştu. HDP’li vekiller saldırının Kobani’yi insansızlaştırmaya dönük olduğunu söyledi.

Kaynak: Sendika.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here