Kobanê ve Irak’ta 12 MİT’çi öldürüldü iddiası!

0

Türkiye ile IŞİD ilişkilerine dair birçok iddia gündeme gelmişti. Yine 29 Kasım’da Mürşitpınar Sınır Kapısı’na bombalı araçla saldırı düzenleyen IŞİD Türkiye topraklarını kullanarak, saldırılarını gerçekleştirmişti. Türkiye-IŞİD ilişkilerine ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Ehlibeyt Haber Ajansı (ABHA) Musul ve Kobanê’de IŞİD’çi sanılarak öldürülen MİT ve özel hareket görevlilerinin isimlerini açıkladı.

 

ABNA’nın haberine göre, Musul ve Kobanê’de IŞİD’çi zannedilerek öldürülen Türkiye  istihbaratçılarının isim listesinde, emekli asker, MİT görevlisi ve özel hareket timleri var.

MUSUL’DA ÖLDÜRÜLENLERİN İSİMLERİ

ABNA, farklı zamanlarda Kobanê ve Musul sahasında öldürülen 12 Türk istihbaratçı ve özel harekat görevlisinin isimlerine ulaştıklarını belirterek, haberinde şunları kaydetti: “Musul rehine olayının olduğu sıcak günlerde gerçekleşen bir saldırıda Irak Ordusu’na ait topçu bataryasının (veya tankların) vurduğu bir ev MİT’e ait ‘güvenli ev’ olarak bilinen ajanların kaldığı bir evdi. Medya Center kaynağı evde bulunan Türk istihbaratçılarının IŞİD militanı gibi giyindikleri için ‘yanlışlıkla’ Irak Ordusu’nun hedefi olduğunu bildirdi. Burada öldürülen Türk MİT’ine mensup istihbaratçıların bir kısmı konsolosluk bünyesinde (muhtemelen Kültür Ataşeliği) perde görevler yapıyor görünüyor ama konsolosluğa hiç uğramıyorlardı. Bu kişilerin isimleri şöyle; “İ.D, M.T., S. K. H.Y.’nin cesetlerinin Türkiye tarafından alındığı bildirilirken olayda yaralanan bir başka isim daha olduğu belirtilip, bu isim verilmedi

KOBANÊ’YE SIZMAYA ÇALIŞIRKEN ÖLDÜRÜLDÜLER

ABNA’nın haberine göre, Kobanê’de ise, trenyolu hattından sızarken vurulan bir araçta 5 özel harekat görevlisinin öldürüldüğü belirtildi. Haberde Kobanê’ye sızmaya çalışırken öldürülen MİT ve özel harekat görevlilerine ilişkin şunlar kaydedildi: “Öldürülen kişilerin üzerlerinde çıkan gereçlerden bu kişilerin Türk istihbaratçısı ve özel harekat görevlisi olduğunun anlaşıldığını fakat ölenlerin IŞİD militanları gibi giyindikleri uzun sakallı ve kısa bıyıklı oldukları görüldü. Ölen istihbaratçılar uydu destekli navigasyon cihazları ve Kobanê’de MİT adına çalışan bazı kişilerin iletişim bilgilerini taşıyorlardı. Bu kişilerin IŞİD militanı değil özel harekat görevlisi olduğu anlaşıldı. Bu kişilerde aynı zamanda IŞİD’in kendi savaşçılarına verdiği kimlik kartlarından çıktı.

Ölen 5 kişiden 4’ünün ismi şöyle; ‘M. T., H.İ. T., H. K., M. Ç., M.Ç’nin kimlik bilgilerinden yola çıkılarak bu kişinin bazı yardım kuruluşlarının kimliğini kullanarak Irak ve Suriye’ye geçtiği belirlenmiş. İsmi belirlenemeyen diğer bir ceset sınır bölgesinden giren Türkiye askerleri tarafından kaçırıldığı belirtilmiş,

IRAK’TA ÖLDÜRÜLEN 3 KİŞİ

ABHA’nın haberine göre, farklı zamanlarda Irak sahasında girilen çatışmalarda ele geçirilen veya öldürülen 3 kişinin MİT ve askeri istihbarat ile alakası oldukları belirlenmiş. Haberde söz konusu kişilere ilişkin şunlar belirtildi: “Bu kişilerin üzerlerinde çıkan bazı adreslerde Türk istihbaratının ‘güvenli ev’ adresleri veya MİT ile direk bağlantılı kişilerin adres bilgileri veya telefon numaraları çıkmış. Cesetler Türkiye tarafından olayın ertesi günü alınmış.
Bu kişilerin ismi şöyle; “N.T., Ç. C, D.M.” (DİHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here