Kobanêli sığınmacılar sınır dışı edildi!

0

Kobanê’den 10 gün önce Türkiye’ye geçiş yapan 64 Kobanêli dün gece yarısında apar topar sınır dışı edildi!

 

Kobanê’den 6 Ekim’de Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan yetkililerin talebi ve onayıyla geldikten sonra rehin alınan 261 Kobanêliden 64’ü sınır dışı edildi. Günlerdir yerel ve hükümet yetkilileriyle yapılan görüşmelerde “bırakacağız” sözüne rağmen bir türlü bırakılmayan ve kötü koşullar altında kalan rehineler dün isyan ederek, tutuldukları Suruç Kapalı Spor Salonu’nda kapı ve camları kırarak tepki gösterdi. Olayın duyulması üzerine salona giderek yetkililer ve rehinelerle görüşen HDP’li vekiller rehinelerle birlikte spor salonunda oturma eylemi başlattı. Bu arada hükümet yetkilileriyle de görüşmelerini sıklaştıran vekillere, rehinelerin durumunun Bakanlar Kurulu’nda ele alınacağı ve bir sonuca bağlanacağı iletildi.

Bunun üzerine Kobanê gitmek isteyenler adlarını listeye yazdırdı. Aralarında çocuk, kadın, yaşlı ve gazetecilerin bulunduğu 261 Kobanêliden 61’i adını polisin tuttuğu isim listesine yazdı. Daha önce rehin tutulan ve daha sonra serbest bırakılan 3 kişi de adını listeye ekledi. Spor salonunda tek tek isimleri okunduktan sonra imza atan rehinelerin fotoğrafı çekildi. Fotoğraf çekiminden sonra 64 rehine minibüslere alındı. 64 kişinin sınır dışı edileceğine dair tutanak spor salonunda eylem yapan HDP Urfa milletvekilleri İbrahim Ayhan ve İbrahim Binici, Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk tarafından imzandı. 6 adet minibüse bindirilen rehineler gece saat 02.00’de Mürşitpınar Sınır Kapısı’na doğru hareket etti.

Sınır kapısına varan rehineler hiç bekletilmeden saat 02.30’de zafer işaretleriyle Kobanê’ye geçiş yaptı. Kobanêlileri, IŞİD çetelerinin ele geçirmek için günlerdir bombaladığı ve bir haftadır giriş-çıkışları yasaklanan sınır kapısında Kantonun asayişi güçleri tarafından karşılandı.

Açlık grevine başladırlar!

Rehin tutulan Kobanêliler, çatışmaların kente sıçramaya ve şiddetlenmeye başladığı 6 Ekim günü Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan giriş yapmıştı. Yetkililerin bilgisi ve onayıyla giriş yapan Kobanêliler, kapıdan Suruç Fen Lisesi’ne görülmüştü. Buruda 4 gün boyunca hukuksuz bir şekilde tutulan rehinelere kötü muamele ve işkence yapıldığı ortaya çıkmıştı. Ankara’dan gelen özel bir ekip tarafından sık sık sorgulanan rehineler daha sonra Suruç Kapalı Spor Salonu’na götürülmüştü. Burada da sorguları devam eden rehineler, kötü koşullarda tutuluyor. Hükümet ve yerel yetkililerle yapılan tüm görüşmelerde, rehinelerin bırakılacağı belirtilmesine rağmen verilen sözler tutulmadı. Bu duruma tepki gösteren rehineler, dün spor salonunun kapı ve pencerelerini kırdı. Kötü ve zor koşullarda tutulan rehinelerden 160’ı açlık grevinde. Açlık grevi hâlâ da devam ediyor. Gözaltında 200 Kobanêlinin kaldığı belirtildi. Hükümet yetkililerinin “bırakılacaklarını” belirtikleri kalan rehinelerin durumunun bugün netleşmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here