Ana SayfaHaberlerDünyadanKobani'de kent savaşı başladı!

Kobani’de kent savaşı başladı!

Kobani’de durumun son derece kritik olduğunu kaydeden HDP şehir çatışmalarının başladığını ve binlerce insanın hayati tehlikesi olduğu belirterek halkları sokağa çıkmaya çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu’ndan (MYK) yapılan açıklamada sokağa çıkma çağrısı yapıldı. Kobani’de durumun son derece kritik olduğuna dikkat çekilerek halklara protesto için sokağa çıkmaya çağıran HDP açıklamasında şöyle denildi: “Şu anda toplantı halinde olan HDP MYK’dan halklarımıza acil çağrı:

“Kobanê’de durum son derece kritiktir. IŞİD saldırılarını ve AKP iktidarının Kobani’ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz.”

KENT SAVAŞI BAŞLADI

Fırat Haber Ajansı (ANF) haberine göre, Kobani’de kent çatışmaları başladı. Kent çatışmalarının başlamasıyla kentteki insanların katliam tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Dicle Haber Ajansı (DİHA) Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Etmanek’ten Kobani kent merkezine saldırdığı haberleri üzerine, sınır nöbeti tutulan Alizer, Qop, Bethê, Dewşen, Boyde ve Swêdê köylerinden binlerce yurttaş Etmanek’e doğru yola çıktı. Bu arada ilçe merkezinden de hoparlörlerden Kobanê Sınırı’na yürüyüş çağrısı yapılıyor.

Haberde, TSK’nın birkaç gün önce boşalttığı ve Kobani’ye destek veren kitlenin yaklaşmasını yasakladığı Etmanek köyünün karşısına düşen bölgeden IŞİD Kobani’ye saldırı düzenledi. IŞİD’in bu bölgeden saldırıları sürüyor.

Ayrıca Suruç ilçesinin Kobani sınırında boşaltılan Etmanek köyünün karşısı ve Kobani’nın Serxet köyü üst tarafına IŞİD’in attığı havan topu isabet etti. Mürşitpınar Jandarma Sınır Karakolu’nun da yakınına düşen havan topuna karşı Türkiye tarafından herhangi bir karşılık verilmediği gelen bilgiler arasında.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

En iyi 30 Facebook sayfası

Sosyal medyanın en çok kullanılan mecralarından biri olan Facebook hayatımıza girdi...

Tutkunun kadını Frida Kahlo’yu anlatan 5 film

Frida Kahlo; ressamlık, sosyalizm, feminizm, şairlik ve yazarlığın vücut bulmuş halidir. Tutkunun ve...

En ilginç 21 flash bellek tasarımı

Press Haber | Teknoloji günden güne gelişirken insanların ilgisini çekmeye yönelik de...

Sosyal medyanın seçim analizi ve trend 7 Haziran paylaşımları

Her kesin merakla beklediği 7 Haziran seçimlerini de geride bırakırken AKP,...

Tartışı-Yorum

Bir Halkın Futbol Tarihi: Filistin

Ulvi Koçu / Tartışı-Yorum  "Ahlaka dair bildiğim ne varsa futboldan öğrendim. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi." der Nobel ödüllü edebiyatçı Albert Camus. Günümüz futbol algısının dışında olan bu...

Türkiye’de katliamlar hangi kültürden besleniyor?

Bugün Kürt illerinde yaşanan katliamlar hangi kültürel gelenekten besleniyor ve yaşananlara sessiz kalan vicdansızlık referanslarını nereden alıyor? Sendika.org yazarı Önder Özdemir, tarihten verdiği birkaç örnekle yaşadığımız güne kadarki katliamlar...

Halkın vicdanı; “Gelemem” diyorsun, peki sen bizdeki “öf öf” ü duyuyor musun?

Ne desek, ne etsek, nasıl yapsak bilemiyoruz… Az şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler anlatabilmek için yeterli yaşadıklarımız. Çok şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler yapabilmek için çok şey...