Kobani’de kent savaşı başladı!

0

Kobani’de durumun son derece kritik olduğunu kaydeden HDP şehir çatışmalarının başladığını ve binlerce insanın hayati tehlikesi olduğu belirterek halkları sokağa çıkmaya çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu’ndan (MYK) yapılan açıklamada sokağa çıkma çağrısı yapıldı. Kobani’de durumun son derece kritik olduğuna dikkat çekilerek halklara protesto için sokağa çıkmaya çağıran HDP açıklamasında şöyle denildi: “Şu anda toplantı halinde olan HDP MYK’dan halklarımıza acil çağrı:

“Kobanê’de durum son derece kritiktir. IŞİD saldırılarını ve AKP iktidarının Kobani’ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz.”

KENT SAVAŞI BAŞLADI

Fırat Haber Ajansı (ANF) haberine göre, Kobani’de kent çatışmaları başladı. Kent çatışmalarının başlamasıyla kentteki insanların katliam tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Dicle Haber Ajansı (DİHA) Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Etmanek’ten Kobani kent merkezine saldırdığı haberleri üzerine, sınır nöbeti tutulan Alizer, Qop, Bethê, Dewşen, Boyde ve Swêdê köylerinden binlerce yurttaş Etmanek’e doğru yola çıktı. Bu arada ilçe merkezinden de hoparlörlerden Kobanê Sınırı’na yürüyüş çağrısı yapılıyor.

Haberde, TSK’nın birkaç gün önce boşalttığı ve Kobani’ye destek veren kitlenin yaklaşmasını yasakladığı Etmanek köyünün karşısına düşen bölgeden IŞİD Kobani’ye saldırı düzenledi. IŞİD’in bu bölgeden saldırıları sürüyor.

Ayrıca Suruç ilçesinin Kobani sınırında boşaltılan Etmanek köyünün karşısı ve Kobani’nın Serxet köyü üst tarafına IŞİD’in attığı havan topu isabet etti. Mürşitpınar Jandarma Sınır Karakolu’nun da yakınına düşen havan topuna karşı Türkiye tarafından herhangi bir karşılık verilmediği gelen bilgiler arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here