Kobani’nin yüzde 80’i kontrolümüzde!

0

Kobani Eşbaşkanı Enver Müslim, YPG’nin IŞİD ilerleyişini durdurduğunu ve Kobani’nin yüzde 80’i YPG’nin elinde olduğunu söyledi. Müslim YPG’nin kontrolü eline geçirmesinden sonra siviller geri dönmeye başladı şimdiden dedi.
Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, ABD öncülüğündeki koalisyonun ve Peşmerge güçlerinin desteğiyle IŞİD’e karşı savaşan YPG’nin kentte hâkimiyetini güçlendirmesiyle beraber ‘son günlerde binlerce sivilin de Kobani’ye geri döndüğünü’ belirtti. YPG’nin son bir haftada önemli stratejik yerleri aldığını ve bu sayede IŞİD’in ilerleyişinin durdurulduğunu kaydeden Müslim Kobani halkı bu durumdan çok memnun yaşadıkları topraklara dönmek istiyorlar’ dedi.
Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin (Demokratik Birlik Partisi) ilan ettiği üç kantondan biri olan Kobani’de, YPG ve IŞİD arasındaki mücadelede ikinci ayını doldurdu.

Stratejik yerlerde yoğun çatışmalar sürüyor

Kobani Eşbaşkanı Enver Müslim, “Çatışmalar 66 günü geride bıraktı. YPG/YPJ’nin ilerleyişi sürüyor” dedi ve “IŞİD’in, doğuda Kaniya kurda ve Mıştenur tepesinde varlığı devam ediyor. Mıştenur’da yoğun çatışmalar var” diye ekledi. Çatışmaların bu tepelerde yoğunlaşması IŞİD’in alan hakimiyetini almak istemesinden kaynaklı. Müslim YPG ve Peşmerge’nin bu tepelere yoğun atışlar yapıyor.

Kobani’ye siviller geri dönüyor

Müslim, Peşmerge birliklerinin de ağır silahlarla IŞİD mevzilerini vurduğunu Peşmerge’nin varlığı çok önemlidir IŞİD’le savaşma konusunda yardımları bu anlamda önemlidir diye belirtti ve Kobani’deki sivillere dair de şu açıklamayı yaptı: “YPG’nin ilerlemesi üzerine son günlerde binlerce sivil Kobani’ye geldi. Şimdi 20 bine yakın sivil var. Sivillerin ilaç, gıda, giyecek ve yiyecek ihtiyacı var. Bu ihtiyaçların karşılanması için uğraşıyoruz.” Yaklaşan kış koşulları ve halkın ihtiyaçları artmaktadır. Soğukla birlikte gelen bazı sorunları çözmek için çalışıyoruz’dedi.

Yüzde 80’i elimizde

“Kobani’nin yüzde 80’i YPG’nin, yüzde 20’si IŞİD’in elinde” diyen Müslim, havan toplarıyla Kobani’ye saldırılarını sürdüren IŞİD’in sivil halka yönelik ‘katliam tehlikesi olduğunu’ ifade etti.
Enver, Türkiye’ye ‘koridor açılması’ çağrısını yineledi ve “IŞİD Kobani’yi ele geçirirse yönünü Türkiye devletine çevirir. Türkiye’ye yardım koridoru açılması çağrısını birçok defa yaptık ama yanıt alamadık” dedi. IŞİD durdurulmazsa Türkiye’nin tehtid altında olduğunu söyleyen Müslim Türkiye’nin bu konuda acil adımlar atması gereklidir.
Kobanili yetkili, ‘ABD ve Avrupa ile de görüşmelerinin sürdüğünü’ belirterek “Kobani’ye destek vermek isteyenlere de kapımız açık” çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here