‘Koç Üniversitesi’nde hayvanlar kampüsten atılıyor’ iddiası

0


Canlıların yaşam alanının ortasına kampüs meydana getiren Koç Üniversitesi’nin Rumelifeneri Kampüsü’nde  bulunan kedi ve köpeklerin kapanlarla yakalanarak kampüs dışına atılmış olduğu iddia edildi.

Mevzuyla ilgili BirGün’e konuşan Koç Üniversitesi talebesi  Yağmur E., kampüste hayvanın fazlaca azca bulunduğunu belirterek, “Bir gördüğümüz hayvanı tekrar görmüyoruz” dedi.

“Kampüste tek işi bu olan insanoğlu var, kampüsteki hayvanları kapanlarla yakalıyor, saatlerce bekletip dışarı atıyorlar” diyen Yağmur E., “Kapanları son zamanlarda fazlaca sık görmeye başladık. Çalıların arasına saklıyorlar. Perşembe akşamı saatlerce ağlayan kedinin sesi üstüne yurtta kalan bir arkadaşımız yardım istemek için güvenliğe haber verdi sadece haber vermekle hata yaptığını anladık. Güvenlik görevlileri hayvanları dışarı atıyorlar” dedi.

Yağmur E., bu mevzu hakkında yönetim ile onlarca kere görüşüldüğünü sadece  okul yönetiminin, “Okulda hayvanlardan korkan insanların huzuru için bunu yapıyoruz, alerjisi olanlar var” şeklinde bahaneler sunduğunu belirtti.

Üniversiteye ilişik barınak olup olmadığını sorduğumu Yağmur E, “Kesinlikle üniversiteye ilişik bir barınak yok. Yakınımızda Belgrad ormanı var yakaladıkları hayvanları oraya bıraktıklarını düşünüyoruz” dedi.

2014’ten beri savaşım ediliyor

Üniversite öğrencilerinin Feysbuk’ta kurduğu “KÜmülarif: Bir talebe dayanışması” adlı grupta yer edinen 2014 yılına ilişik gönderide bir talebe, kampüste hayvanlara meydana getirilen muameleye ilişkin bir mektup yazdığını belirtiyor.

Mektupta yer edinen ifadeler şöyleki:

“Bakıldığında mühim görülmeyecek bir mevzu olabilir sadece büyük bir hayvansever olarak okulumuzun bu yöndeki eksikliğini paylaşmak istedim. Bu maili bana yazdıran dürtü ise azca ilkin karşılaştığım, kampüs içinde gördüğüm tek sokak köpeğiyle aramda geçenler oldu. Uzun süreden beri kendisini etrafta gezinirken görüyordum, fakat çoğunlukla bir arkadaşıyla. İnsanlara pek yanaşmıyorlar. Sebebini merak edip bir kaç kişiye (çoğunlukla talebe değiller) sormuş oldum akıbetlerini. En küçük bir harekette kaçmaları çok da fazla naturel değildi şundan dolayı. Sorduğum kişiler bana sokak hayvanlarının kampüste hoş karşılanmadıklarından dolayı dövüldüğünü (sopayla dövüldüğünü görenler var), çokça insanoğlu tarafınca hırpalandıklarını söylediler. Heralde bu şekilde işlem gören hayvanlar genel anlamda kaçma dürtüsü sergilerler. Bununla beraber bu köpeklerin fazlaca zayıf ve çelimsiz olduklarını, devamlı yemeğe aç bir vaziyette dolaştıklarını görüyorum”

Aynı grupta yer edinen bir başka gönderide ise öğrencilerin beslediği kedinin mama kaplarına yakın bir noktada kapan kurulduğu belirtiliyor.

Talebe, aynı bölgede denk geldiği güvenlik görevlisinin “kapanı fareler için kurdum” söylediğini sadece kapanın fare için fazlaca büyük bulunduğunu, güvenlik görevlisinin de kediyi almak için beklediğini ifade ediyor ve soruyor: “Bu hayvanlardan rahatsız olanlar tam olarak niçin rahatsız oluyor?”

Toplumsal medyada tepkiler artıyor

Olayın kısa sürede duyulması üstüne toplumsal medyada da tepkiler oluşmaya başladı.

Anıl D. İsimli bir üniversite talebesi, hayvan hakları ihlalleri mevzusundaki şikayetler için [email protected] adresini paylaşarak, yakınma çağrısı yapmış oldu.

Serenay K. İsimli bir talebe ise Twitter’dan “Sevgili okulum ormanın ortasına okul yapmış olup sonrasında hiç kimseye hiçbir ziyanı olmayan bu kedileri dışarı atmayı hak görüyor kendine. Koç Üniversitesi hayvan düşmanıdır ve bunun bilinmesini isterim” dedi.

Tüm canlıların yeryüzünde eşit yaşama hakkına haiz bulunduğunu vurgulayan “ODTÜ Savunulmalıdır” hesabı, “Canlıların yaşam alanlarına yerleşkeler kurup sonrasında onları faunalarından kovmak asla savunulacak ve etik bir tutum olması imkansız” dedi.

Üniversiteden izahat

Mevzuyla ilgili BirGün’e izahat meydana getiren Üniversite idaresi “Kampüs içindeki hayvanların ormanlık alana çıkıp oradaki ‘yırtıcı hayvanlardan’ zarar görmesini engellemek için Batı Kampüsü’müzün tarafındaki barınağa götürüyoruz ve tüm tedavilerini oradaki barınaklarda yaptırıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here