Kocaeli Sınır İli Değil’ Diyen Vali Artık Sınırda!

0
kocaeli vallisi hataya atandı

Kocaeli Sınır İli Değil’ Diyen Vali Artık Sınırda! Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Resmi Gazete’de yayımlanan son kararname ile Hatay Valiliği görevine atandı. 

Vali Topaca, IŞİD terör örgütüne Türkiye’den katılımlarla ilgili Newsweek dergisinde çıkan araştırmada haberinde Dilovası İlçesi’nden son olarak 19 kişinin IŞİD flamalı minibüslerle bölgeye gidip örgüte katıldığı iddiasına, “Biz sınır ili değiliz” yanıtını vermişti.

Kocaeli’de 4 yıldır görev yapan, son kararname ile Suriye sınırındaki Hatay’a atanan Vali Ercan Topaca, Newsweek dergisindeki haberin ardından araştırma başlatmıştı. Kocaeli’nin, Doğu ve Güneydoğu illerinden en fazla göç alan ilçesi olan Dilovası’ndan IŞİD Bayraklı flamalar bulunan iki minibüsle bazı kişilerin bu terör örgütüne katılmak üzere kentte tur atıp ylola çıktıkları iddiaları üzerine DHA muhabirine açıklama yapmıştı. Vali Topaca, “Bu haberin somut bilgilere dayandığını düşünmüyorum. Biz yine de bu konuda çok geniş çarpı araştırma yapıyoruz. Böyle bir şeye izin vermemiz düşünülemez. Orada bazı iddialar var. Bunlar araştırmaya muhtaç bir konu. Özellikle Dilovası İlçesi’nde, IŞİD bayraklarıyla dolaşan araçlardan söz ediliyor. Böyle bir şey söz konusu değil” demişti.

Vali Topaca ayrıca, Türkiye’de seyahat özgürlüğü olduğunu, bir şehirden diğerine giden insanlara “Nereye gidiyorsun, niye gidiyorsun?” diye soramayacaklarını da belirtip, “Ancak yurt dışına gidiş gelişlerde bilgi ve beyan alınıyor. Kocaeli sınır ili değil. Bu giriş çıkışlar varsa da ülkemizin sınır olan illerinden olabilir” demişti.

DHA

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here