Ana Sayfa Politika Kocaeli’de Alevi vatandaşların evleri işaretlendi

Kocaeli’de Alevi vatandaşların evleri işaretlendi

0

Kocaeli Tavşantepe’de bulunan Tavşantepe Cemevi’nin aşağısında belediyeye ait bir kafe kundaklandı. Alevi vatandaşların yaşadığı evlerin kapısı işaretlendi.

Presshaber.com | Kocaeli Tavşantepe’de bulunan Tavşantepe Cemevi’nin aşağısında belediyeye ait bir kafe kundaklandı. Yangın gece 03:00 sularında meydana geldi. İddialara göre olay bu yangın ile de son bulmadı. Tavşantepe Cemevi’nin bulunduğu Doğuş Sokak’ta evler baştan aşağıya kırmızı renkli boyayla çarpı atılarak işaretlendi. 16’ya yakın evde kırmızı kalemle işaretlenen evler Tavşantepe’deki vatandaşlarda huzursuzluğa yol açtı. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

 

“Maraş’tan hortlayan kırmızı boyalarla”

Olayı öğrenen Doğuş Sokak sakinleri Tavşantepe Cemevi önünde toplandılar. Yaşanan hadiseyle ilgili Presshaber.com’a konuşan mahalleli Deniz Aldemir mahallenin daha önce böyle bir olayla karşı karşıya kalmadığını belirterek şöyle devam etti:

Dün gece yarısı, yirmi yıldır yaşadığım Tavşantepe Mahallesi, her ne kadar zaman zaman kendi içinde vukuatların merkezi olmuş olsa da asla gerici bir duruma maruz kalmamıştı. Kendi evimiz de dahil, bir çok akrabamızın ve tanıdığımızın evleri herkesin uykuda olduğu saatlerde malum Maraş‘tan hortlayan kırmızı boyalarla, çarpı işaretiyle işaretlenmiş, hemen yakınlardaki Cem ve Kültür Evi yanında bulunan kafe Ateşe verilip kül edilmişti.

Yaşanan olay nedeniyle endişelendiklerini açıklayan Aldemir, “Bu yapılanların elbet sebebi vardı! Kürt nüfusun yoğun olması, Alevi mezhebinin çoğunluğu oluşturmasıyla elbet bir ilgisi vardı! Bizler değil miydik Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta katledilen. Şaşmaz gerçekse karanlıkların aklına ilk bizlerin geliyor olmasıydı. Daima bu ülkenin günah keçileri, ötekileri, sevilmeyenleri, Kafaları ezilmesi gerekeni değil miydi Kürtler ve Aleviler. ” dedi.

 

“Halkımız provokasyona gelmeyecek”

Yaşanan provokatif olayla ilgili açıklama yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Tavşantepe Cemevi Başkanı Ali Ekber İncesu, “Bizim için sıkıntılı bir durum. 35-40 senedir buradayız. 12 Eylül’de yaşadık böyle sıkıntıları. Ondan sonra ilk defa böyle bir şey oldu. Can sıkıcı, mide bulandırıcı. Halkımız provokasyona gelmeyecek. Sağduyulu davranacağız” şeklinde konuştu.

 

“Kimseyi ayırt etmeden yaşıyorduk”

Ali Ekber İncesu, “Evler kırmızı kalemle işaretlendi, Cemevi hizasından 15-16 ev işaretlenmiş. Alevi vatandaşların yaşadığı evler buralar. Sakin ve kardeşçe, kimseyi ayırt etmeden yaşıyorduk. Yangından gece 03:30’da haberim oldu. Belediyeye ait kafe burası. Daha önce bir arkadaşımız çalışıyordu burada. Kimse işletmiyor şimdi” ifadelerini kullandı.

 

4 gün önce Diyarbakır’da

Tavşantepe’de yaşanan korkutucu olay, eski günleri hatırlatırken bundan yaklaşık 4 gün önce Diyarbakır’da da evler işaretlenmişti.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version