Kolombiya, ‘yeni FARC’ı bombaladı, dokuz gerilla öldü

0


Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, dün bir video görüntüsüyle açıklama yapan ve yeniden silahlanma çağrısı yapan eski FARC gerillalarının bulunduğu ormanlık alanın havadan bombalandığını ve aralarında bir komutanın da olduğu dokuz gerillanın öldürüldüğünü duyurdu.

FARC komutanlarından Iván Márquez, dünkü açıklama sırasında. Fotoğraf: Reuters

Reuters’in haberine göre, bombalanan bölge, Caqueta eyaletinin ormanlık alanında bulunan San Vicente del Caguan belediye sınırları içinde bulunuyor.

Duque, gerilla komutanlarından Gildardo Cucho’nun da bombardımanda öldüğünü açıkladı. Duque, Cucho’nun uyuşturucu ticareti ve adam kaçırma olaylarına karıştığını öne sürdü.

Kolombiya’da üç yıl önce hükümet ile barış anlaşması imzalayan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) eski komutanlarından Iván Márquez, dün, Amazon ormanlarında bir grup silahlı gerilla ile birlikte görüldüğü bir video ile yeniden silahlı mücadeleye dönme çağrısı yapmıştı.

Márquez barış anlaşmasının üzerinden iki yıl geçmesine rağmen ‘500’ü aşkın toplum liderinin ve 150 gerillanın (hükümet tarafından) öldürüldüğünü’ öne sürmüş, örgütün yeni adını da ‘FARC-EP’ olarak açıklayarak öncekinden farklı taktikler izleyeceklerini duyurmuştu.

Kolombiya’da barış müzakerecisi FARC lideri yeniden silahlanma çağrısı yaptı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here