Kolombiya’da da vergi isyanı: Protestolarda üç kişi hayatını kaybetti

0


Kolombiya’da hükümetin vergi reformuna karşı başlayan grevle birlikte işçi sendikaları, öğrenci örgütleri ve sivil toplum kuruluşları sokağa döküldü. Kolombiya’nın başkenti Bogota başta olmak üzere, ülke genelinde başlayan protestolarda üç kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken, ülkedeki eylemlere yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı iddia edildi.

Fotoğraflar: DHA

Kolombiyalı protestocuların vergi reformuna karşı başlattıkları ulusal grev üzerine hükümet yetkilileri, vergi ile ilgili yasalardaki değişikliklerin çalışma grupları ile istişare edilerek gerçekleşeceğini iddia ediyor. Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo, hayatını kaybedenlerden iki kişinin Buenaventura kentinde, diğerinin ise Candelaria kasabasında olduğunu söyledi. Trujillo, protestolarda şimdiye kadar 98 kişinin gözaltına alındığını, 122 göstericinin ve 151 güvenlik personelinin yaralandığını bildirdi. Trujillo, “Bu şiddetli eylemlerde güvenlik güçleri, protestocuların kendilerine taş ve sopa atmasıyla saldırganlığa maruz kalıyor” dedi. Bogota Belediye Başkanı Enrique Penalosa ise, otobüs duraklarının ve kamu binalarının saldırıya uğradığını, başkentte en az 6 milyon dolarlık zarar olduğunu ifade etti.


Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, protesto gösterileriyle ilgili, “Kolombiyalılar konuşuyor. Onları duyuyoruz. Sosyal diyalog bu hükümetin ana ilkesi olmuştur” ifadelerini kullandı. Şiddetin meşrulaştırılamayacağını vurgulayan Duque, “Özel mülke yapılan yağma ve saldırılar tahammül edilemez. Şiddeti kınıyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here