13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 23, 2021

Konfederasyonlardan asgari ücret yorumu: 2 bin 578 TL’den geri adım atmayacağız!
Asgari ücret konusunda Türk-İş’in ev sahipliğinde bir araya gelen üç işçi konfederasyonu TÜRK-İŞ, DİSK, HAK-İŞ, daha önce belirledikleri 2 bin 578 TL’den geri adım atmayacaklarını açıkladı. İşçi konfederasyonları adına ortak açıklamayı okuyan Türk-İş Genel…

Konfederasyonlardan asgari ücret yorumu: 2 bin 578 TL’den geri adım atmayacağız!

Asgari ücret konusunda Türk-İş’in ev sahipliğinde bir araya gelen üç işçi konfederasyonu TÜRK-İŞ, DİSK, HAK-İŞ, daha önce belirledikleri 2 bin 578 TL’den geri adım atmayacaklarını açıkladı. İşçi konfederasyonları adına ortak açıklamayı okuyan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, “2578 TL altındaki bir rakamı değerlendirmeye almamamız dahi mümkün değil. Görüşmelerden 2578’in üzerinde bir rakam çıkarsa üç konfederasyon olarak rakamı oturup tekrardan tartışacağız” dedi.

TUİK’in belirlediği asgari ücret rakamının beklentilerinin çok altında olduğunu söyleyen Irgat, “Yaşam maliyetinin daha önce 2 bin 578 lira olduğunu ifade etmiştik. Yaşam maliyetinin altında bir görüşme gerçekleştirmemiz mümkün değil. Şu ana kadar bize bir rakam teklif edilmedi. Asgari ücretliden vergi kesilmemesi konusundaki çalışmalarımız da sürüyor. Temennimiz bu konu da güzel haberler verebilmek” diye konuştu.

Türk-İş ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya DiSK Ankara Temsilcisi Tayfun Görgün, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız ve birçok basın mensubu katıldı.

“İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR ASGARİ ÜCRET”
Son toplantının 24-25 Aralık’ta gerçekleşeceğini bildiren Irgat, “Hükümetin görüşü o gün belli olacak. Şuan TUİK’in belirlediği rakamlar açıklandı. O nedenle iyimser olamıyoruz. TUİK’in belirlediği rakamlar beklentilerimizin çok çok altında olduğu için iyimser olamıyoruz. Bize herhangi bir rakam söylemediler. Sadece enflasyon ile tutarlı olması gerektiğini söylediler. Hatta onlar TUİK’in bile açıklamasını istememişlerdi.  Üç İşçi Konfederasyonu insan onuruna yaraşır bir asgari ücret belirlenmesi taleplerini bir araya gelerek ortaklaştırmıştır. Özellikle sendikasız işçilerin önemli bir bölümünün temel sorunu olan düşük asgari ücretin, belirlediğimiz ve savunduğumuz ilkeler doğrultusunda karara bağlanması büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

“ASGARİ ÜCRET ÇALIŞANLARI ARTIK DAHA FAZLA FEDAKARLIĞA ZORLANMAMALIDIR”

‘Asgari ücretin belirlenmesi çalışmalarında göz önünde tutulması gereken öncelikli husus çalışanların karşı karşıya bulundukları geçim koşullarıdır’ diyen Irgat, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Siyasal iktidar, işverenle birlikte, ‘ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum’ gerekçesiyle daha düşük bir asgari ücret tutarını belirlemesi kabul edilemez. Asgari ücret daha belirlendiği andan itibaren yetersiz, çelişkili ve tutarsız, insanca bir yaşama düzeyi sağlamaktan uzak ‘yoksulluk ücreti’ düzeyinde olmamalıdır. Özellikle asgari ücret çalışanlarI artık daha fazla fedakârlığa zorlanmamalıdır. Türkiye’nin rekabet şartlarını düşük ücret politikasıyla sağlamak doğrultusunda bir anlayışı olmamalıdır. Bugün asgari ücret çoğu AB üyesi ülkelerde geçerli olanın çok gerisindedir. Demokrasinin, işçi hak ve özgürlüklerinin, sosyal koruma uygulamalarının olmadığı, tartışma konusu edildiği ülkelerde uygulanan ücret politikalarını ve asgari ücret düzeyini örnek alan yaklaşımlar ortaya konulmamalıdır. İşsizlik ülkemizin ekonomik ve sosyal gündeminde ağırlıklı olarak yer alan yakıcı bir sorundur. İşsizliğin azaltılmasında en etkili çözüm sadece ekonomin büyümesi değil, yeni yatırımların yapılması, yeni iş alanlarının açılmasıdır. “

(Kadir GÜRHAN)
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,300BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler