Kongre üyeleri: Trump ‘olağanüstü hal’ ilan edip Suudilere silah satmak istiyor

0


ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran ile siyasal gerilimden dolayı ‘ulusal alarm’ duyuru ederek Suudi Arabistan ve bölgedeki müttefiklerine milyarlarca dolar değerinde tabanca satışının özgür bırakılması için harekete geçmek istemesi, ABD Kongresi’nde hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların tepkisini çekti.

Fotoğraf: Reuters

Reuters’in haberine nazaran, ABD Kongresi’nin ilgili komitelerini Suudi Arabistan ve müttefiklerine gönderilmek suretiyle ortalama 8 milyar dolar tutarındaki 22 parçalık tabanca anlaşması mevzusunda bilgilendiren Trump yönetimi, Kurultay’nin bu tip tabanca satışlarının gözden geçirilmesi yönündeki teamüllerini de hiçe saymış oldu.

Kurultay üyeleri, Trump’ın Suudiler ve müttefiklerine büyük ölçekli tabanca satışının önünü açmak için ‘ulusal alarm’ (cenk tehlikesi dolayısıyla muhteşem hal) duyuru edebileceğini ve tabanca denetim yasalarındaki yasal boşluktan yararlanabileceğini öne sürüyor.

‘Yüksek oranda tabanca satışı için bildirim geldi’

Kurultay üyeleri böylece, Suudi Arabistan’ın insan hakları ihlallerine göz yumulacağını söylüyor.

Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin önde gelen Demokrat üyelerinden Senatör Bob Menendez, Reuters’a yapmış olduğu açıklamada, Trump’ın tabanca satışıyla ilgili sonucu hakkında şunları söylemiş oldu:

“Hayal kırıklığına uğradım fakat bu benim için sürpriz değil. Trump yönetimi bir kez daha bizim öncelikli uzun dönemli çıkarlarımızı ve insan haklarının tarafındaki duruşumuzu ihlal etti, bunun yerine Suudi Arabistan şeklinde otoriter ülkelere büyük ödünler verdi.”

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch ise Trump yönetiminden, ‘yüksek oranda tabanca satışı amaçlı’ resmi bir bildirim aldıklarını söylemiş oldu.

Risch, söz mevzusu bildirimi gözden geçirerek, tabanca satışına ilişkin bu adımın ‘yasal prosedüre uygun olup olmadığını araştıracağını’ deklare etti.

Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan hemen hemen mevzuyla ilgili bir izahat gelmedi.

Trump’ın son sonucu: Ortadoğu’ya 1500 asker

ABD, Suudi Arabistan’la 110 milyar dolarlık tabanca anlaşması imzaladı

Fransa’nın gizli saklı tabanca satışını ortaya çıkaran gazetecilere sorgu ve hapis tehdidiCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here