8.5 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 6, 2020

Avrupa Yakası ve Yalan Dünya dizilerinin karakterleri hangi partiye oy verdi

Avrupa Yakası ve Yalan Dünya gibi dizilere imza atan senarist ve oyuncu Gürse Birsel, Hürriyet Kelebek için dizilerde oynayan hangi karakterin hangi partiye oy...

Bunlara bakmalısınız

Aman doktor, Canım doktor: August Bier

Bilim kurgu filmlerin favori tiplemesi hafif(!) kaçık bilim insanları en sevdiğim klişe karakterlerdendir. Mary Shelley’le aynı kumaştan mı dokunduk bilemeyeceğim ama bilim insanları ve...

Marquez’in 2001’de Marcos’la yaptığı röportaj

Kendisini Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (EZLN) sözcüsü olarak tanımlayan ve herkesin bir kere olsun ağzında piposuyla, yüzü gizli halde çekilmiş bir fotoğrafını görmüş, muhterem...

Erkekler için 7 maddelik “eril düzene katılmama” rehberi

Erkekler karşılarında bir feminist olduğu zaman “Ben kadınları ezmiyorum ki.”, “Bütün erkekler aynı değil” gibi argümanlara sarılabiliyorlar. İlginçtir, kadınların eziliyor olduğu gerçeğini kendilerine kişisel...

Gabriel García Márquez Nobel Konuşması: Latin Amerika’nın Yalnızlığı

Gabriel García Márquez'in Nobel Konuşmasında okuduğu Latin Amerika'nın Yalnızlığı adlı metini sizlerle paylaşıyoruz.Antonio Pigafetta, Macellan’ın dünya çevresinde yaptığı ilk seyahate katılan Floransa’lı denizci, Amerika’nın...

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Dildeki cinsiyetçilikten kurtulmak için 14 maddelik imtihan

Türkçede hem günlük konuşma dilinde hem de tarihsel olarak günümüze değin bir anlam kazanan deyimler silsilesi kadın ve erkek cinsleri ve toplumsal cinsiyet rolleri...

Korona virüs KKTC ve TC’de sahneye çıktı

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 11/03/2020 – Çarşamba

Yaşanan Kara Pazartesi ardından, tahminlerimize paralel dün Türk mali piyasaları güne tepki niteliğinde olumlu bir hava ile başladı.

Her ne kadar riskler tüm dünya için tüm çıplaklığı ile masa üzerinde dursa da, son günlerde yaşanan ve aşırıya kaçan panik havasının dengelenmesi olarak dün günün ilk yarısı küresel piyasalarda yara sarma çalışmalar ile geçildi.

Suudi Arabistan’ın Rusya ile petrol savaşlarına soyunması ardından Aramco’nun Nisan ayında arzı görülmemiş seviyelere çıkaracağı haberinin korona virüs endişeleri ile birleşmesi, Pazartesi günü dünya piyasalarını alt üst etmiş, serbest düşüş tarzında tüm varlık sınıflarında likiditasyon eğilimi görülmüştü.

Dünyanın risksiz ve gösterge faizi olarak takip edilen ABD 10 yıllık devlet tahvilleri, güvenli limana hücum ile Pazartesi günü %0,30 seviyesine kadar gerilemesi ardından dün %0,7 seviyesine toparlamadı. Güvenli liman arayışının bir nebze de olsa azalması, petrol fiyatlarında da tepki alımları yaşanmasına neden oldu.

Sene başına göre petrolün varil fiyatı yarı yarıya düşse de, dün tepki alımları yaşandığı günde altının ons fiyatı 1650 dolara civarına geri çekildi. İçeride, sabah saatlerinde, Borsa İstanbul günü küresel piyasalara paralel yükseliş kaydederek karşılarken, USDTRY kuru günün ilk yarısında 6,10 seviyesine kadar geri çekildi.

Günün ikinci yarısında ise, küresel mali piyasalardaki toparlanma ile güne iyimser bir seyirle başlayan Türk mali piyasaları kazanımlarını koruyamadı. Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamaları, Türk mali piyasalarının rengini topyekun değiştirdi.

Türkiye‘de COVID-19 virüs vakası olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirten Koca, okulların tatil edilme ihtimalinden de bahsedince hisse senetleri günü sert bir düşüşle tamamladı. Gün içinde 106bin seviyesini aşan endeks, günü 101 seviyesine tamamladı. Gün içindeki dalga boyu oldukça ürkütücü olduğunu söylemek gerekiyor.

Öte yandan, Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS (risk) primi 400 baz puanın üzerine yükselerek Venezuela, Arjantin, Ukrayna ardından dördüncü sırada yerini aldı. Arkamızdan, Pakistan ve Mısır’ın geldiğini, bir zamanlar yan kulvarımızda koşan Brezilya, Rusya ve Güney Afrika’dan uzaklaşarak kulvar değiştirdiğimiz rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye’de işlerin düzelmesi için (her anlamda) risklerin hızla düşmesi gerekiyor.

Sağlık Bakanı Koca, gece geç saatlerde korona virüsün Türk vatandaşında pozitif çıktığını açıkladı. Basın toplantısı düzenleyen Koca, vakanın Avrupa ziyareti sonucu bir erkek vatandaşta tespit edildiği, hastanın izole edildiği ve yakın temasta bulunduğu herkesin de gözlem altında alındığını söyledi.

Haliyle, gün içinde ateş olmayan yerden duman çıkmaz misali haberin geleceğini bekleyen piyasalar, yaşanan sert satışlarının da habercisi idi. Öte yandan, sabah saatlerinde, vakanın KKTC’de görülmesi ardından okulların tatil edildiği, korku ve endişe ile insanların market ve eczanelere koşarak gıda ve tıbbi malzeme stokladığına bizzat şahit olduk!

Korona virüsün KKTC ve TC’de görülmesi ardından piyasaların tepkisi haliyle olumsuz tarafta olacaktır. Virüs endişesi ile ekonomik aktivitenin yavaşlayacak olması ve beraberinde tedarik zincirinde görülecek kopmalar, mali piyasalarda da yankı bulacaktır.

Bu sabah itibarı ile tüm ülkeyi karantinaya alan İtalya’da vaka sayısı 9,172’ye yükseldi. Global anlamda 113,851 kişinin virüsten etkilendiği, ölü sayısının ise 3,158’e yükseldiğini görüyoruz.

Virüsün ekonomik maliyeti azaltmak için merkez bankalarının devreye gireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Avrupa ve İngiltere’den de para hem de maliye politikası hamleleri beklenirken, FED’in ara toplantı ile politika faiz oranın 50 baz düşürmesi ardından 18 Mart olağan toplantısında da 75 baz puan faiz indirimine gitmesine bu sabah %64 ihtimal tanınıyor. Böyle bir hamle, FED’in faiz oranın %0,25-0,50 bandına çekecektir. 2008 kriz dönemine hızla geri dönüyoruz!

Bu tip hassas ve belirsizliğin tavan yaptığı günlerde, seviye konusunda konuşmak çok da kolay değil. Piyasalarda haber akışına paralel sert iniş ve çıkışların yaşanması büyük bir ihtimal dahilinde. Riskten uzak durarak, likit ve sakin kalınmaya çalışılması, en akıllıca yatırım davranışı olacaktır.

ABD borsaları Pazartesi günü yaşanan son derece sert satışlar ardından geceyi tepki yükselişleri ile tamamlasa da, yeni günü Asya piyasaları %2-3 eksi ile karşılıyor. İçerde bugün Ocak ayı ödemeler dengesi istatistikleri açıklanacak. Dışarda ise, ABD’de TÜFE verisi izlenebilir.

Teknik manada altında düşüş, EUR/USD paritesinde ise yükseliş eğiliminin devam etmesini bekliyoruz (bakınız grafik).

Neden EUR?

Hem temel hem de teknik cepheden yaklaşarak, EUR’da neden yukarı yönlü harekete daha fazla ihtimal tanıdığımız açıklayacağız.

Amerika Merkez Bankası (FED)’in faiz indirimine soyunduğu bir dönemde, bilançosunu da kabaca 3,7 trilyon dolardan 4,2 trilyon dolara yükseltti (mor çizgi). Öte yandan Avrupa Merkez Bankası’nın bilançosunun yatay seyrettiğini görüyoruz. ABD faizlerinin düşmesi ve dolar likiditesinin bollaşması, arz talep dengesinden bakılırsa, dolar negatif bir gelişme.
1583927467cdf7f09f642aedb2b3da7f3c47dab4f9_1_1200.jpg

ABD ve Avrupa’nın faizlerine piyasa faizleri cephesinden yaklaşırsak, faiz makasının Avrupa lehine kapandığını görüyoruz. Daha basit bir yaklaşımla, dolarda getiri kalmadı.

1583927467aba2316442e94108cef9efbc33a33a47_2_1200.jpg

EUR/USD paritesinde, bültenlerimizi takip eden değerli okurlarımız, 1,08 seviyesinden itibaren EUR uzun pozisyonu ön plana çıkardığımızı, yıllık değerlendirme raporumuzda da EUR’yu yatırım sınıfında ilk sıraya yazdığımızı hatırlayacaktır. Teknik olarak, günlük grafiklerde, aşırı alım bölgesine gelen EUR’da bir miktar düzeltme hareketi görüleceğini beklesek de, haftalık grafiklerde henüz aşırı alım bölgesine gelmedik.

15839274686a8211882ad308622e21391c58e49bf9_3_1200.jpg
Haftalık grafiklerde ise, henüz aşırı alım bölgesine girmeyen EUR’nun temposunun koruması durumunda 1,1750 seviyesine gözünü dikeceğini düşünüyoruz.

1583927468eb0f86ae0c8a3944490983a5df7254f4_4_1200.jpg
1,1750 seviyesinin üzerine doğru bir hareket (kolay olmasa da) EUR’da resmi tamamen değiştirebilir.

1583927468922bc5c1e6fafddf092127342667fa4c_5_1200.jpg
TÜİK – İstihdam verileri

TÜİK Aralık ayı istihdam raporunu açıkladı. Ekonomik aktivitede görülen kısmı toparlanmanın istihdam verilerine de yansıdığını görüyoruz. Manşet işsizlik oranı %13,7 ile geçen ayın 0,2 puan üzerinde gerçekleşti. Daha doğru bir gösterge olarak biz, manşet rakamlardan ziyade takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış rakamlara odaklanmak istiyoruz. Buna göre de işsizlik oranı %13,1 ile geçen aya oranla 0,1 puan düştü. İşsiz sayısı geçen aya göre 43bin kişi düşüş kaydetti. Genç nüfustaki işsizlik oranı %24 ile son bir yılın en düşük düzeyinde sabit kaldı.

1583927469bf6bb4be168ab8a817a09b62ff0251b5_6_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Kıbırs İktiasat Bankası
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Dresden’de Gezilecek 8 Yer

Doğu Almanya’nın mücevheri Dresden, nefes kesici güzelliğiyle şehri çevreleyen Elbe Nehri‘ne nazır nefis bir kent.

10 şairden 10 sonbahar şiiri

Yaz bitti artık, ilkbahar öncesinde bitivermişti zaten. Sıradaki mevsim sonbahar ve aylardan eylül. Gerek sonbaharın gerekse eylül ayının hüznü bir başkadır. Yaprak sadece sararmakla...

Erkeğin dünyasında zincirlerini kırmış 20 kadına adanmış 20 film

Tarihte bazı kadınlar toplum yapısına sirayet etmiş cinsiyet algısını öyle zorladılar ki, bugün onlar sayesinde bir nebzede olsa daha eşit bir dünya oluştu. Bu...

Marquez’in 2001’de Marcos’la yaptığı röportaj

Kendisini Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (EZLN) sözcüsü olarak tanımlayan ve herkesin bir kere olsun ağzında piposuyla, yüzü gizli halde çekilmiş bir fotoğrafını görmüş, muhterem...

Son haberler

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası açık hava konserlerine başladı

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde açık hava konseri verdi. AA’dan aktarılan haberlere göre, Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün organizasyonu...

Konut kredi faizlerinin inmesi, bekleyen talebi harekete geçirdi

Gayrimenkul piyasasının nabzını tutan Hürriyet Emlak, emlak endeksi(*) verilerini açıkladı. Verilere göre; Bir yıllık sürede satılık konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği illerin...

Almanya’da seks işçileri eylem yaptı: Genelevleri de açın

Almanya'da seks işçileri 'corona' tedbirleri nedeniyle mart ayından beri kapalı olan genelevlerin açılması için eylem yaptı. The post Almanya’da seks işçileri eylem yaptı: Genelevleri...

‘Beavis and Butt-Head’ geri dönüyor

Comedy Central, 90’lar popüler kültürünün animasyon serisi “Beavis and Butt-Head”i geri getiriyor. Dizinin iki yeni sezonunun yayımlanacağını duyuran yaratıcı Mike Judge, arkadan spin-off bölümlerinin ve...

Kısa çalışma ödeneği 1 ay uzatıldı…

Almanya Başbakanı Merkel, Federal Meclis’te milletvekillerinin sorularını yanıtlarken NATO’daki Türk-Fransız gerginliği, Türkiye-AB ilişkileri ve mülteci mutabakatıyla ilgili açıklamalar yaptı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal...