Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Köşe yazarından Öcalan yorumu!

Tüm Haberler 10 Kasım, 10:28'de eklendi

Vatan Gazetesi yazarlarından Hüseyin Yayman çözüm süreci için atılacak 9 adımı yazdı. 

 

6-7 Ekim olayları sonrası çözüm sürecindeki son duruma dair Vatan Gazetesi yazarı Hüseyin Yayman bir yazı kaleme aldı. Son 50 günde yaşananların turnusol kağıdı işlevi gördüğünü belirten Yayman,”Hükümetin ve Öcalan’ın çözümü istediği bir kez daha test edildi ve onaylandı” yorumu yaptı. Yayman, “Kriz şimdilik atlatıldı” dedi.

Yayman’ın yazısından bir kısım;

“6-8 Ekim olaylarından sonra devlet heyeti Öcalan’la görüştü ve yeni bir mutabakata varıldı. Muhtemelen önümüzdeki günlerde HDP heyeti yeni görüşme için adaya gidecektir. Kriz atlatıldı çünkü sürecin sahibi Tayyip Erdoğan ve Abdullah Öcalan. Bu iki isimden biri ‘süreç bitti’ demeden süreç sona ermez. ‘Baldıran zehiri içerim’ diyen Erdoğan süreçten vazgeçmez. Öcalan’ın önünde iki yol var. Birincisi sabırla müzakereleri nitelikli hale getirip Ortadoğu’nun Mandela’sı’ olacak. İkinci yol ise maalesef kötü sonla biten film. Erdoğan ve Öcalan’ın yanında üçüncü bir aktör olarak toplum ne pahasına olursa olsun mutlu son istiyor.”

Yayman 9 maddede atılacak adımlar için;

“Süreç 6-8 Ekim öncesine dönecek ve ders çıkarılarak yoluna devam edecek. İlk adım olarak Öcalan’ın yanındaki mahkumlar değiştirilecek.Yazışmalarını yapacak bir ekip kurulacak. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı gözetiminde izleme heyeti oluşturulacak. Bakanlar Kurulu kararı gereği 9 ayrı komisyon kurulacak. Eylemsizlik devam ettirilecek. Demokrasisi ve özgül ağırlığı büyüyecek. Yol haritası olarak nitelenen hususlar ayrışmayı değil, bütünleşmeyi sağlayan adımlar olacak. Hakan Fidan-Abdullah Öcalan mutabakatı devam ederse 2015 Nevroz’unda Öcalan silahsızlanma dahil kalıcı barış için büyük bir çağrı yapacak.” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.