Kosova, Nobel’in Handke’ye verilmesi nedeniyle töreni boykot edecek

0


Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Srebrenitsa katliamını inkar eden ve Sırp savaş suçlularını savunan Peter Handke’ye verilmesi gerekçesiyle 10 Aralık’taki ödül törenine katılmayacaklarını açıkladı.

Fotoğraf: reuters

Handke, Yugoslavya iç savaşında Sırpları açıkça desteklemiş, uluslararası mahkemede savaş suçlarından ve soykırımdan yargılandığı sırada hayatını kaybeden eski Sırp lider Slobodan Milosevic’i cezaevinde ziyaret etmiş, lehte tanıklık etmek için girişimde bulunmuştu.

Arnavutluk büyükelçisinden de benzer bir adım atmasını beklediklerini vurgulayan Pacolli, “Kosova bu yıl Stockholm’de düzenlenecek Nobel ödül törenine katılmayacak. Büyükelçimiz Sayın Shkendije Geci Sherifi, Nobel ödülünü tartışmalı kazananı ve Milosevic’in dostu, politikalarının destekçisi Peter Handke’den dolayı bu etkinliği boykot edecek” dedi.

İsveç Kraliyet Akademisi Nobel Komitesi’nin iki üyesi de ödülün Handke’ye verilmesine tepki olarak üyelikten istifa etmişti, başka bir üye de ödül törenini boykot edeceğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Milli Savunma Bakanlığı tepkilerini dile getirmişti.

Nobel edebiyat ödülleri sahiplerini buldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here