‘Kozmetik ürünlerinin yüzde 79’u merdivenaltı’

0


Acvit Kozmetik Ceo’su İsmail Çetin, Türkiye kozmetik pazarının 2018’de Türkiye’de 11,3 milyar TL’ye ulaştığını söyleyerek, “Sadece kozmetik ürünlerinde piyasa kirliliği aldı başını gidiyor. Sıhhat Bakanlığı’nın denetimlerini çoğaltması gerekiyor. Türkiye’deki ürünlerin yüzde 79’u merdivenaltı ve ithal görünümlü imitasyonlar. Haliyle piyasadaki birçok ürünün bakanlık onayı yok” dedi.

“Vatanımızda merdiven altı ve ithal görünümlü imitasyon ürünler yüzde 79 teşkil ediyor” 
Çetin şöyleki konuştu: “Vatanımızda merdiven altı ve ithal görünümlü imitasyon ürünler yüzde 79 teşkil etmektedir. Piyasada bulunan birçok ürünün bakanlık onayı yok. Kutu ve etiket yaptırıp içini dolduran satıyor. Bizim ürettiğimiz ürün maliyetinin yarısına satan birçok şirket var. Biz şaşkınlık ediyoruz. Maliyetler belli, yarısına iyi mi satılabiliyor diye. Kozmetik ürünleri üstünde yapmış olduğumuz araştırmalarda, imitasyon ürün üretimi yüzde 29, merdiven altı ürün üretimi yüzde 34, rastgele aktar karışım ürünleri yüzde 16, bakanlık bildirimli ürün üretimi ise bir tek yüzde 21’lerde bulunduğunu gözlemledik.”

“Rastgele karışımlar” 
Meydana getirilen araştırmalara gore; ürünlerin bir tek yüzde 21’inin Sıhhat Bakanlığı’na bildirimli bulunduğunu belirten Çetin, “İmitasyon ürün üretimi yüzde 29, rastgele aktar karışım ürünler ise yüzde 16’larda. Kutu ve etiket yaptırıp içini dolduran satıyor. Bizim ürettiğimiz ürünün maliyetinin yarısına satan birçok şirket var. Ikimiz de maliyetler belli, yarısına iyi mi satılabiliyor diye şaşkınlık ediyoruz” diye konuştu.

“İthale dikkat” 
İthal kozmetiklerde de denetimin oldukça zayıf bulunduğunu dile getiren Çetin, şunları söylemiş oldu: “İthal kozmetikler Türk insanının kimyasıyla uyuşmuyor. Bunun yanında merdivenaltı üretilen ithal görünümlü imitasyon ürünler de tamamen dehşet saçıyor. Biz Acvit Kozmetik olarak her türlü bakanlık kurallarına tek tek uyarak adım atmaktayız. Üst segment üretip insanımıza yararlı olmaya çalışıyoruz.”

“İmitasyona dikkat” 
İsmail Çetin, “İmitasyon ürünler insan sağlığını tehlikeye attığı benzer biçimde piyasa şartlarını da allak bullak ediyor. Resmen bir emek hırsızlığı” diyerek şunları söylemiş oldu: “İnşallah Ürün Takip Sisteminin(UTS)biran ilkin tam verimli çalışır. Bakanlığın yeni geliştirdiği Ürün Takip Sistemi (UTS) muhteşem bir uygulamadır. İnşallah tam verimli çalışmaya biran ilkin adım atar da düzmece ve izinsiz ürünlerden bir an ilkin kurtuluruz. Halkımıza tavsiyemiz telefonlarına UTS sistemini yükleyip o şekilde kozmetik alımı yapmaları ve güzellik, cilt bakım uzmanlarından data alarak ürünü doğru kullanmalarıdır. Tercihlerini de organik kozmetikten yana kullanmaları dâhilin de sonuca daha sıhhatli ulaşacaklarının altını çizeriz.” (İHA)CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here