15.7 C
İstanbul
Pazar, Kasım 28, 2021

Kredi Kartlarında Asgari Ödeme Düşürüldü

[ad_1]

BDDK dün kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksit sayısını arttırmıştı. Bugün de kredi kartlarındaki asgari ödeme miktarlarını azalttı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kredi kartlarında ödenmesi gereken asgari tutarı, bütün kredi kartı limitleri için dönem borcunun %30’una çekti.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ve banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelikte değişiklik yapan yönetmelikle, daha önce, ödenmesi gereken asgari kredi kartı dönem borcunu; 15,000 TL’ye kadar limitli kredi kartları için %30’u, 15,000-20,000 TL’ye kadar limitli olan kredi kartları için %35’i, 20,000 TL ve üzeri limitli kredi kartları için %40’ı olarak düzenleyen madde değiştirildi.

Yapılan değişiklikle, ödenmesi gereken asgari dönem borcu, tüm kredi kartı limitleri için %30 olarak belirlendi.

Bu kapsamda, yeni tahsis edilen kredi kartlarında ödenmesi gereken asgari dönem borcunun; kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40’ından aşağı olmayacağına ilişkin hükümde ise değişiklik yapılmadı.

Ekonomi yönetimi daha önce kredi kartlarında ve genel olarak ekonomide aşırı borçluluğu azaltmak ve enflasyona karşı mücadele etmek için hem kredi kartı taksit sayısında “makro ihtiyati” tedbirler kapsamında kısıtlamaya gtmiş hem de asgari ödeme miktarlarını arttırmıştı. Şimdi ise piyasadaki durgunluğu azaltmak ve belki seçim öncesi genişletici bir adım atmak amacıyla bu yaptıklarının tam tersini yapmış oluyor.

 

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan yazdı: Taksit taksit...Çetin Ünsalan yazdı: Taksit taksit…[ad_2]

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,076TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler