15.7 C
İstanbul
Pazar, Kasım 28, 2021

Küresel ekonomik büyüme üç ayın dibinde!

[ad_1]

İç talebi çöken Türkiye ekonomisi için, ihracat performansını koruyabilmek büyük ehemmiyet taşıyor.   Son dönemde açıklanan ihracat verileri Avrupa ekonomisnde yavaşlamanın Türkiye’nin dış satımını iyi mi eksiye döndürdüğüne sahne olurken, küresel ekonomiden gelen sinyaller bu eğilimin devam edeceği şeklinde mühim bir bilgiye işaret etmekte.

Küresel ekonomik gelişme son üç aylık en düşük seviyesinde gerçekleşti.

ISM ve IFPSM ile beraber J.P.Morgan ve IHS Markit tarafınca üretilen JP Morgan Küresel Kompozit Çıktı Endeksi art arda 79 ay süresince yansız 50.0 işaretinin üstünde kalmayı başarırken, Nisan ayında Mart ayındaki 52.7 seviyesinden gerileyerek 52.1’e düştü.

Küresel hizmet sektörü, Nisan ayında imalat sektörüne gore daha iyi performans göstermeye devam etti. Bu, işletme, tüketici ve finansal hizmetler alt sektörlerinde yavaşlamalarla birlikte üretimdeki büyümenin üç ayın en düşük seviyesine inmesine karşın gerçekleşti.

Üretimdeki koşullar yetersiz kalırken, üretim durgun bir hızda artmakta. Tüketici ürünleri alt sektörü ise, büyümenin üç ayın en yüksek seviyesine yükseldiği parlak bir nokta oldu. Buna karşılık, çıktı hem ara hem de yatırım malları endüstrilerinde daraldı.

Ulusal PMI verileri, en yüksek üretim artış oranlarının İrlanda, Rusya, ABD, İspanya ve Çin’de görüldüğünü işaret etti. İtalya, daralan tek ülkeydi. Avustralya’da ekonomik aktivitenin durgunlaştığı, İngiltere, Fransa ve Brezilya’da düzelmenin zayıf bulunduğunu görüldü.

Küresel bileşik yeni iş yaratımı, Nisan ayında yavaşladı. Tüketici malları daha kuvvetli bir genişleme gören tek kategori iken, ara ve yatırım malları sektörlerinde daralma sinyalleri seyredildi. Tüketici, ticari ve finansal servis sağlayıcılarında, Mart ayına kıyasla daha düşük oranlarda olsa da yükseliş devam etti.

Internasyonal tecim akımlarında oluşan baskılar Nisan ayında küresel ekonomik büyümeyi aşağıya çekti. Tüm sektörlerdeki yeni ihracat işleri beşinci ay da düşmeye devam etti. Yeni ihracat siparişlerinin imalatındaki düşüş servis sağlayıcılardaki mütevazı bir artışla sadece kısmen dengelendi. Almanya’nın dış talebinde belirgin bir düşüş, izlenirken Çin’de ılımlı bir düşüşe karşılık ABD’nin dış talebi ılımlı bir bütyüme kaydetti.

Nisan ayında küresel istihdamda bir genişleme görüldü. Artış hızı durağan(durgun) olmasına karşın, son iki yılda kaydedilen en zayıflar içinde kaldı. Üreticilerdeki iş yaratma, durgunluğa yakınlaşırken servis sağlayıcılarda istihdam daha da terfi etti.

İşletmelerdeki iyimserlik, üreticiler ve servis sağlayıcılar için eşit şekilde Nisan ayında üç senenin en düşük seviyesine geriledi. Hem üretim maliyetlerindeki artış hem de girdi maliyetlerinin ılımlı seyirle, fiyat enflasyonu baskıları yavaşladı. Her iki fiyat ölçüsünün enflasyonu da, gelişmekte olan ülkelerde gelişmekte olan ülkelere kıyasla (averajda) daha zayıf kaldı.[ad_2]

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,076TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler