Küresel piyasalar sakin, Dolar/TL’de hafta başı beklentileri nasıl şekilleniyor?

0


Bugün ABD ve Avrupa piyasalarındaki tatiller sebebiyle global piyasaların daha sakin bir görünüm içinde bulunduğunu söyleyebiliriz.

Dolar/TL kurunda da aşağı yönlü bir hareketle haftaya başladık. Kurumların Dolar/TL kuru mevzusundaki görüşleri ise sakin görünen kurda tedirginliğin sürdüğü yönünde.

TCMB, bugün finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan mecburi karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırdı ve söz mevzusu değişim ile piyasadan ortalama 4,2 milyar dolar likidite çekilmesi umut ediliyor.

İLGİLİ HABERYabancı Para Zorunlu Karşılıkları ArttırıldıYabancı Para Mecburi Karşılıkları Arttırıldı

Geçen hafta içinde 6,15 seviyesine yükselen Dolar/TL kuru, haftayı 6,08 seviyesinde tamamlamıştı. Bu sabah 6,08 üstünde zorluk çeken kur, merkezin mecburi karşılıklarda yapmış olduğu değişim sonrası 6,03’e geriledi ve son saatte 6,05’ten işlem görüyor.

Dinamik Menkul Değerler kura dair beklentilerini hafta başı notunda şu şekilde dile getirdi: “Asya seansına TL lehine fiyatlamalar eşiğinde giriş icra eden dolar LT kurunda satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 6.0268 ana destek seviyesini yakından takip edeceğiz.TL lehine algının güçlenerek artış gösterebilmesi için bu ana destek seviyesinin kırılması ve altında kalıcılık sağlanması gerekmektedir. Bu şekilde bir durumda aşağı yönlü işlemler 5.9596 desteğine doğru derinleşebilir. Sadece 6.0268 ana destek seviyesinin korunmaya devam etmesi durumunda ise kurda yukarı yönlü algının kuvvetli kalmaya devam edeceğini belirtmek isteriz. Uzun süredir devam eden yükseliş trendinin yeniden tesirini göstermesi durumunda ise 6.1328 direnci karşımıza çıkmaktadır. Bu seviyenin aşılması durumunda ise 6.2134 ve 6.2330 dirençlerini izleyeceğiz.”

Global piyasalarda geçtiğimiz hafta ABD-Çin içinde tecim müzakerelerinde antak kalma sağlanamaması ile yeniden artan endişelerle gelişme kaygılarının güçlenmesi risk algısını zayıflatmış, hisse senetlerinde de satışları bununla beraber getirmişti. Ek olarak Fed’den gelebilecek bir faiz indirimine dair beklentilerin de yükseldiğini gözlemledik.

Yurt içinde S-400 mevzusunda ABD’nin Türkiye’ye tanımış olduğu süre Haziran gelecek haftanın sonunda doluyor. Bu açıdan bayram öncesindeki bu son yedi günde ABD’nin ile yapılacak görüşmelerin piyasaların odağında olması umut ediliyor.

Anadolu Yatırım Dolar/TL’de 6,00-6,15 bandını ve kırılımını takip edeceklerini belirtirken, İntegral Yatırım Dolar/TL sakin gözükse de tedirginliğin sürdüğünü not etti.

İntegral Yatırım sabah notlarında “USDTL kurunda bir değişim bulunmuyor. Kur 6.00 seviyesinin üstündeki seyrini koruyor. Piyasalarda risk iştahı zayıf bu durumda kuru negatif etkiliyor. Öteki taraftan risk algısının yüksek olması ve belirsizliklerin devam etmesi de kuru yukarı yönde tetikliyor. Bugün takvim sakin ve ABD ‘de piyasalar kapalı olacak. Dolayısıyla ihtimaller içinde haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında yarar var.” dedi.

Teknik beklentilerinde ise “Kur 6.00 seviyesinin üstünde kalmış olduğu sürece geri çekilmeler sınırı olan kalmaya devam edebilir. Yukarıda en yakın direnç 6.10 olarak izleniyor. Bu direncin üstünde kalması yukarı yönlü hareketine niçin olabilir. Öteki taraftan, 14 günlük averaj 6.07 seviyesine denk geliyor. Bu düzey en yakın destek konumunda. Bu desteğin altında kalması durumunda ruhsal destek olan 6.00 bölgesine doğru uzama görülebilir.” yorumunda bulunmuş oldu.

QNB Finans Yatırım’dan Serdar Pazı “Türkiye’nin 5 senelik CDS risk priminde belirli bir değişim olmamakla birlikte endeksteki iyimserliğin benzeri dolar kurunda da yaşanmakta. 6.10 seviyesinin direnç haline gelmesi ile birlikte ilk planda 6.00 seviyesi destek ve kısa vadeli hedef olarak takip edilebilir.” diyor ve destek seviyeleri olarak 5,92-6,00, direnç seviyeleri olarak ise 6,10-6,15-6,22 noktalarına dikkat çekiyor.

İstanbul seçimlerinin 23 Haziran’da yenilenecek olması, ABD ile ilişkiler, TCMB’nin rezervlerine yönelik endişeler piyasaları etkilemeye devam ederken, Türkiye’nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS’ler son olarak 10 Eylül’de görülen 517 baz puanı kontrol etmiş durumda.

Analistler devam eden riskler ve CDS’lerdeki yükselişin TL’de genel çerçevede baskı unsuru olmaya devam ettiğini belirtiyor.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here