escort kuşadası

26.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

Küresel risklerde Arjantin dalgası Eylül’de bir kez daha mı yükselecek?
[ad_1]

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) geçen yıl Arjantin’e verdiği rekor kredi sayesinde Arjantin’in sıkıntılı dönemi geride bırakmış olması gerekiyordu.  Ancak, yaşananlar daha çok tarihin tekerrür edişi.  ,

20 yıldan daha az bir zaman önce, Arjantin IMF programından çıkarken, borçlarını ödeyemeyeceğini ilan etmiş ve derin bir ekonomik depresyona girmişti.  Hafta sonunda Fon yetkilileri, ülkenin şu anki 56 milyar dolarlık yardımının dilimlerini serbest bırakıp bırakama kararı almak için Buenos Aires’teydiler. Cumhurbaşkanı Mauricio Macri, IMF destekli programının –bütçe tasarrufunda ve dünyanın en yüksek faiz oranlarına dayalı- ekonomisini durgunluktan çekemediğini belirttikten sonra, ülke çapında yapılan ilk oylamada popülist muhalefet tarafından yerle bir edilmişti.

Yenilgisi, Arjantin’in dalgalanma standartları açısından bile büyük sayılabilecek hareketler yarattı. Peso bir haftada% 20 geriledi ve devlet tahvili getirileri yükseldi – ima edilen iflas riskini % 80’in üzerine çıkardı. 

Cumartesi günü Arjantin’e gelen ve derhal politika yapıcılarla görüşmelere başlayan IMF delegeleri, 20 sene önce Arjantin’de yaşananların gölgesinde işlerini yapmaya çalışıyorlar.  Programın geleceği oldukça belirsiz göründüğünden gelecek ay serbest bırakılması gereken 5,3 milyar dolarlık dilimi kesmeleri halinde kargaşa daha da kötüleşebilir; Arjantin’de olanların Türkiye gibi diğer ülkelere bulaşma riski artabilir.

Ayrıca, daha az piyasa dostu bir hükümete başkanlık edecek olan muhalefet lideri Alberto Fernandez’in ekonomik planlarını da keşfetmek zorunda kalacaklar. IMF ekibi Fernandez’in ekonomik yardımcılarıyla buluşacak. Seçimler hala iki ay uzakta olsa da, Macri’nin 15 puanlık ilk yenilgisi analistlerin kendisini topal ördek olarak ilan etmelerine yetti arttı bile.  Fon’un eski direktörlerinden Torres’e göre IMF Arjantin için sadece prestij sağlamadı; çok fazla para da harcadı.  “Düzenlemenin şu anda iyi performans göstermemesi utanç verici bir şey” dedi. Ve Eylül taksitinin serbest bırakılıp bırakılmayacağı da belli değil. 

Bu aya kadar, Arjantin faiz ödemeleri hariç, bu yıl bütçeyi dengeleme ve IMF hedefine ulaşmak için kabaca doğru  yoldaydı. New York’ta Continuum Economics’teki Latin Amerika ekonomisti Priscila Robledo’ya göre Fon,  önümüzdeki ayki ödemenin yapılmasının gerekçesi olarak yılın ilk yarısındaki bu performanstan söz edebilir.

Fakat seçimlerdeki yenilgisinden bu yana Macri hükümeti mali politikayı gevşetmeye başladı. Pezo’nun en son değer kaybı enflasyonu daha da yukarı çekeceğinden en fakir Arjantinlileri korumak için yakıt fiyatlarını dondurdu ve sübvansiyonları artırdı.

Hükümet hala IMF bütçe hedeflerini karşılayacağını söylese de, Fitch Ratings, faiz dışı dengede % 1 ‘lik bir ana açık tahmin ediyor. IMF ile yirmi yıl önce Arjantin’in finans sekreteri olarak müzakere eden ve şimdi Buenos Aires’te araştırma şirketi olan Quantum Finanzas’la pazarlık yapan Daniel Marx, “Fon ileriye dönük değerlendirmesinin karşılanmayacağını söyleyebilir” dedi. Bu durumda, “ödeme risk altında olabilir”. Marx, merkez bankasının IMF hedeflerini de ihlal edebileceğini söyledi. “Artık spot piyasalara müdahale etmeye başladıkları için net rezervleri etkileyebilir.” Banka geçen hafta döviz kurları ve tahvil piyasalarını sabit tutmayı başardı. Ancak, 2028 vadeli tahviller dolar üzerinden 50 kuruşun altında işlem görüyor; bu da Fon için bir uyarı işareti. 

IMF’nin, Yunanistan krizinden sonra değiştirdiği uygulamalar arasında  Macri’nin aldığı gibi jumbo kredileri için özel kriterleri var ve bunlara göre her incelemede programa uyum yeniden baştan değerlendirilmekte. Bunlardan ikisi şu anda Arjantin için kilit öneme sahip: Fon, bir borçlunun borcunun sürdürülebilir olduğundan ve özel sermayeye erişimin sağlıklı olduğundan emin olmak zorunda.

Piyasaların son olaylara tepkisine bakılırsa, Arjantin bu kriterleri karşılamakta zorlanabilir. Bu, IMF’nin “yeniden yapılanma” olarak adlandırdığı şeyleri (borç vadelerinin uzatılması) – ya da 2015’te Ukrayna’da yaptığı üzere faiz kısmından kesinti yaparak geri ödemeler türü  yeniden yapılanma çalışmalarını masaya taşıyabilir. IMF yetkilileri şimdilik bu olasılıklar hakkında yorum yapmaktan kaçınıyorlar. 

IMF ile 2001 krizinden sonraki yıllarda kabine lideri olarak çalışma tecrübesini anlatan Fernandez, 2001’de olanların tekrar edilmeyeceğinin garantisini vermeye çalışıyor.  Çarşamba günü “Cumhurbaşkanı olursam Arjantin’nin temerrüde düşme olasılığı yoktur” dedi.

Fernandez politika taahhütleri konusunda açık değil ve IMF ile görüşmelerin cumhurbaşkanı iken Macri’nin sorumluluğunda olduğunu vurguluyor. Muhalefet lideri, sadece IMF ile mevcut programın Arjantin’in tekrar büyümesine izin verecek şekilde revize edilmesi gerektiğinde ısrarcı. Bu da borç yeni,den yapılandırması, vade uzatmaları ve borç ömdemelerinden kesintiler anlamına geliyor. [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler