Kursların kapatılma kararı ertelenmedi

0


MEB, “Hususi kursların kapatılması erteleniyor mu?” tartışmalarına son noktayı koydu. MEB yetkilileri, hususi öğretim kurslarının kapatılmasının ertelendiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Yetkililer, mevzuata uygun olmayan kursların kapatılmasına ilişkin çalışmaların 2018-2019 eğitim öğretim yılının sonunda hayata geçirileceğini açıkladı.

Hususi öğretim kurslarının ve temel liselerin kapatılması kararının peşinden velilerden kaygılanmamalarını isteyen MEB ise örgün eğitim çağındaki öğrencilerin okullarda, mezun öğrencilerin ise halk eğitim merkezlerinde destekleme kursları alabileceğini deklare etti. Okullarda hafta içi ders saatlerinin haricinde, cumartesi günleri ise öğretmenlerin belirlediği saatte devam eden kurslarda verilen ders içeriklerinin tekrardan planlandığı bilgisi paylaşıldı. İhtiyaç durumunda kursa dışarıdan ücretli öğretmen alınması uygulamasının da sürdürüleceği bildirildi.

BAKANLIK KARARLI

BirGün’e kursların kapatılması kararının ertelendiği iddialarına ilişkin data veren MEB yetkilileri, ertelemenin söz mevzusu olmadığını aktardı. Hususi öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren kapatılmasına yönelik tüm çalışmaların tamamlandığını özetleyen yetkililer, 5580 Sayılı Hususi Öğretim Kurumları Kanunu’nda öngörülen değişikliklerin yasalaşmasıyla sürecin hızlanacağını belirtti. MEB yetkilileri, kapatılması gündemde olan kurslara ise “Mağduriyet yaşamamak için yeni talebe kaydı almayın ve bursluluk imtihanı yapmayın” çağrısında bulunmuş oldu.

Eğitim Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, “Aslolan münakaşa bu alandaki kaynakların kime aktarılacağıdır” dedi. Bozdoğan, “Dershaneler kapatılacak derken her okul dershaneye dönüştü” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here