Kürtçe’den Kürtçe’ye çeviri!

0

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun birlikte gerçekleştirdikleri basın toplantısında Kürtçe tercüme şaşkınlığı yaşandı.

 

Toplantı sırasında bir Kürt gazetecinin Başbakan Ahmet Davutoğlu’na peşmergelerin eğitimi ve Kobani’ye gönderilen birliklerle ilgili sorduğu Kürtçe soruyu, tercümenin yanlışlıkla Kürtçe çevirmesi Başbakan Davutoğlu ve salondakilerin gülmesine neden oldu. Tercümenin Kürtçe çevirisi sırasında müdahale eden Davutoğlu tercümana, “Sen Türkçe’ye çevireceksin. Ben biraz Kürtçe anlıyorum” dedi.

Milliyet’te yer alan habere göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Enerji dosyası, öyle bir dosya ki herkes makul, akılcı bir yolla davranırsa, sonunda herkes karlı çıkar. Eğer bir anlaşma sağlanırsa bundan en çok Türkiye memnun olur. Bunun için de elimizden gelen gayreti gösteririz” dedi. Konuşulan güvenlik konularının detaylarına ilişkin soru üzerine Davutoğlu, Irak’ın bir bütün olarak güvenliğinin Türkiye için önemine değindi.

Her türlü desteği vereceğiz

Davutoğlu, şöyle devam etti: “Özelde de sınır bölgemiz olduğu için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin de Kürt bölgesinin güvenlik ve istikrarı Türkiye için, kendi güvenliğini doğrudan ilgilendiren hayati bir konudur. Türkiye, Kürt bölgesinin güvenliği için gereken her türlü desteği verecektir. Bu bizim için hem tarihi ve insani, hem de stratejik bir konudur. Eğitim konusunu da ele aldık, bu da dahil olmak üzere vereceğimiz bundan sonra güvenlik alanında vereceğimiz destekler artarak devam edecektir.”

Kobani güven ilişkisini gösteriyor

Ahmet Davutoğlu, “Çünkü artık her konu bir diğeri ile ilişkili. Kobani’ye peşmergenin geçişine izin vermemiz aslında aramızda oluşan güven ilişkisinin çok çarpıcı bir yansımasıdır. Çünkü bu bölgeler bir taraftan bize komşu, bir taraftan Irak’a, Irak içinde de Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne komşu. Dolayısıyla bütün konuları birlikte ele almamız ve ortak hareket etmemiz son derece doğal. Bundan sonra da gerektiği zaman gereken her yerde birlikte tedbir almaya, birlikte güvenlik konusunu konuşmaya ve gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Atmosfer önemli

Başbakan Davutoğlu, “Bağdat’ta liderler ile görüştüğünüzde Türkiye’nin Irak, Bağdat ve Erbil ilişkilerinde herhangi bir gelişme gördünüz mü?” sorusunu yanıtlarken “Ben Bağdat’ta ve bugün de Erbil’de gördüğüm yeni atmosferin ümit verici olduğunu söyleyebilirim. Önemli olan bundan sonra bu ümit verici atmosferin eyleme dönüşmesi” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here