Kuzey Kutbu’ndaki donmuş toprakların erimesi 70 trilyon dolara mal olacak

0


Nature dergisinde gösterilen bir araştırmaya gore, Şimal Kutbu’nda yer edinen permafrostun (donmuş topraklar) erimesi, dünya ekonomisine 70 trilyon dolar ek maliyet yaratacak.

Fotoğraf: Reuters

Araştırmaya gore, çeşitli ülkelerin Paris İklim Anlaşması koşullarına uymaması ve ısı kovucu tesir icra eden buzulların erimesi, küresel ısınmada yüzde 5’lik bir yükselişe niçin olacak.

Bu senaryoda küresel iklim değişikliğinin dünyaya ek ekonomik maliyeti 2019-2300 yılları aralığında 70 trilyon doları bulacak. Bugün Amerikan ekonomisinin bir senelik üretimi 20 trilyon dolar, dünyanın bir yıldaki üretimi ise 80 trilyon dolar dolayında.

Biliminsanları, küresel ısınmanın artması ve buzulların erimesi ile deniz seviyelerinin yükselmesini, oldukça daha güçlü kasırga ve orman yangınları oluşmasını bekliyor.

Lancaster Üniversitesi’nde iklim değişikliği hakkında matematik modellemeler üstünde çalışan Dmitry Yumashev, gelişmelerin geldiği noktanın hayal kırıklığı yarattığını beyan etti ve ekledi:“Küresel ısınmayı yavaşlatacak teknolojiye ve politik araçlara sahibiz fakat yeterince süratli hareket etmiyoruz.”

Şimal Kutbu permafrostunun erimesiyle daha çeşitli minerallere ulaşmak ya da daha verimli yeni deniz ulaşım rotalarının oluşması şeklinde yararlı gelişmeler de yaşanabilecek. Sadece söz mevzusu yararların getireceği ekonomik katkı, meydana gelecek ek maliyetin yalnız yüzde 10’u düzeyinde kalıyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here