Ana SayfaHaberlerDünyadanLavrov: İdlib’in anahtarı ılımlı...

Lavrov: İdlib’in anahtarı ılımlı muhaliflerin teröristlerden ayrılması

[ad_1]

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin İdlib kentindeki gerilimi azaltma bölgesinde, teröristlerle ılımlı muhalifleri ayırmanın anahtar niteliğinde olduğunda söyledi.

Lavrov Idlib’in anahtari ilimli muhaliflerin teroristlerden ayrilmasi
Fotoğraf: Reuters

Münih Güvenlik Konferansı’nın ardından basın mensuplarının İdlib’le ilgili sorularını yanıtlayan Lavrov şunları söyledi: “2018’de Rusya ve Türkiye liderleri tarafından onaylanan anlaşmada yer alan temel mutabakat, hükümetle diyalog kurmaya hazır muhaliflerin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak tanınmış grupların üyelerinden ayrılmasını öngörüyor. Bu ayırma işlemi, tüm sorunların anahtarı konumunda.”

Gözlem noktalarının arkasında kalan noktalardan teröristlerin Suriye ordusu mevzilerine ve Rus askeri üssüne yönelik saldırılarına devam ettiğini ve elbette bunun yanıtsız bırakılmadığını kaydeden Lavrov, bu tür saldırıların Rusya’nın desteğiyle Suriye ordusu tarafından bastırıldığını vurguladı.

Rus bakan, İdlib gerilimi azaltma bölgesi içinde silahsızlandırılmış bir bölge kurulmasına yönelik mutabakatın, Türkiye’nin bölgede gözlem noktaları kurmasına rağmen zor bir şekilde uygulandığının altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile 15 Şubat’ta Münih’te görüşmüş, Lavrov, ‘Türkiye ile her konuda tam bir anlaşmanın mümkün olamayacağını’ söylemişti.

Lavrov: Türkiye ile tam bir anlaşma mümkün olamaz

Lavrov: Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmedi; Suriye ordusu ile çatışmalar var

Çavuşoğlu: İdlib’de Rusya’ya önemli görevler düşüyor

Rusya: Türkiye, Suriye’de anlaşmalara uymuyor

Rusya ve Türkiye, anlaşmalarının uygulanması konusunda mutabık kaldı

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Tumblr’ın seçimiyle 2014’ün en iyi 19 Gif’i

Her yıl en çok beğenilen Gif'leri belirleyen Tumblr, 2014 yılının en...

Bir aşçıdan ‘herşey dahil’ otellerle ilgili 13 hayati bilgi

Her şey dahil tatillerin bu kadar “ucuz” olmasının pek çok nedeni...

Slow Motion yöntemiyle çekilen 10 ağır çekim videosu

Görünce hayretler içinde kalacağınız 10 ağır çekim görüntüsünü sizin için listeledik. 1....

Selçuk Avcı’dan mahkemelerin ‘iyi halli’ tecavüzcüleri

Tasarımcı Selçuk Avcı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde iyi halden dolayı indirim alan...

Tartışı-Yorum

Ölümü öldürmek, sonsuz bir umudun baharıdır…

“Evîn Biharek e…”* - Arjen Arî Bir acılar sarmalıdır sancı, zamanın derinliklerinde gezinen ve hayatın kıyılarına vurur hafızalarının unutulmayacak sesleri. “Lal bû zimanê xwezayê, Girî herikî, jan bû banî” (“Dilsizdi doğanın dili, gözyaşı aktı, acı köprü oldu…”) dizeleri ile anlatıyor şair Semra Çelebî, ‘Birîn’ adlı şiir kitabında, gerçeğin...

“Nasıl Olacak?” 25 Kasım’da sahneleniyor!

İki genç yönetmen, Ümit Anaç ve Berke Yüksel'in genç bir kadroyla hayat verdiği Tiyatro 8 ANKARA, sekizinci yaşına giriyor. Yeni sezona çok farklı tarzda kurgulanmış bir oyunla başlayan ekip, tek perdelik "Nasıl Olacak?" adlı 70 dakikalık komediyle, şimdiden çok konuşulacağa benziyor. Ümit Anaç'ın yazdığı ve geçmiş oyunlardaki...

Evrilen CHP ve sağ-sol kucaklaşması

“Vay be bu da mı olacakmış” diyeceğimiz ne çok şey görüyoruz son günlerde. Sağ ve sol un kucaklaşması bunların başında geliyor.1950-1990 arası Türkiye’si karanlık günlerinde birbirine taban tabana zıt, hiç bir ortak payeleri olmayan iki grup olarak belletilen sağ ve sol ne çok şeyin altına ortak imzalarını...