Ana SayfaHaberlerDünyadanLavrov: Türkiye yükümlülüklerini yerine...

Lavrov: Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmedi; Suriye ordusu ile çatışmalar var

[ad_1]

Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin İdlib için varılan mutabakattaki bazı yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve ‘el Nusra teröristleri ile silahlı muhalifleri birbirinden ayıramadığını’ söyledi.

Lavrov, Türk güçlerinin İblib’de konuşlandırıldığına ve Suriye ordusu ile çatışmalar yaşandığına ilişkin bilgiler aldıklarını, Rus askeri gözlemcilerin durumu izlediklerini de açıkladı.


Lavrov Turkiye yukumluluklerini yerine getirmedi Suriye ordusu ile catismalar var
Fotoğraf: Reuters

Rus TASS ajansının haberine göre, devlet medyası Rossiyskaya Gazeta editörlerine konuşan Lavrov, Türkiye’nin, Rusya ile İdlib’deki durumun normale dönmesi için vardığı Astana ve Soçi mutabakatlarındaki bir kaç taahhütünü yerine getirmekte başarısız olduğunu kaydetti.

Lavrov, şunları söyledi: “Maalesef, şu aşamada, Türkiye tarafı, İdlib sorunun çözmesi beklenen bir dizi taahhütünü yerine getirmekte başarısız oldu. İlk olarak Türkiye, onlarla işbirliği yapan ve Suriye hükümeti ile diyaloğa hazır silahlı muhalefet ile adını ‘Hayat Tahrir üş-Şam‘ olarak değiştiren el-Kaide uzantısı el-Nusra Cephesi teröristlerini birbirinden ayıramadı.

İkinci olarak, içlerinde el-Nusra üyelerinin de bulunduğu yüzlerce militan, İdlib’den Libya’ya, bölgedeki çatışmaları arttırmak için götürüldü.”

Lavrov, işaret ettiği sorunları Rusya’nın tek başına çözemeyeceğini, ancak İdlib’de çözüm için büyük çaba gösterebileceğini ifade etti.

İdlib’de ‘teröristlerin provokasyonlarına devam ettiğini’ vurgulayan Lavrov, iki gün önce Lazkiye’deki Hmeymim üssüne drone ile saldırı yapıldığını, ayrıca İdlib’deki mevzilerden Suriye ordusu mevzileri ile sivil bölgelere düzenli olarak topçu saldırısı yapıldığını söyledi.

Lavrov, bu durumun sonuçlarından birinin, İdlib’de ‘askerden arındılmış bölge’nin oluşturulmasının imkansız hale gelmiş olması olduğunu belirtti.

Lavrov, “Türk ortaklarımıza hatırlatmak isteriz ki, Rusya ve Türkiye devlet başkanları tarafından alınan kararların her yönüyle uygulanması için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Öte yandan Lavrov, İdlib’de Türkiye ile Suriye askerleri arasındaki yeni çatışmalara da işaret ederek şöyle dedi: “Türk birliklerinin İdlib’de konuşlandırıldığına ve bunların Suriye ordusu ile çatıştığına ilişkin bilgiler alıyoruz. Askeri gözlemcilerimiz bu durumu izliyor. Askeri yetkililer tarafından duyurulan elimizdeki son verilere göre Türk güçleri, İdlib’de bize ve Suriye güçlerine haber vermeksizin, ilerliyor. Saldırılar sonucu Türk tarafı, intikam tehdidinde bulundu. Bunlar, çok üzücü. İdlib için 2018 ve 2019’da varılan Soçi mutabakatlarına tam olarak uyulması çağrısında bulunuyoruz.”

İdlib saldırısının ardından ilk Erdoğan-Putin görüşmesi: Barış çabalarına darbe vurdu

Çavuşoğlu: İdlib’de Rusya’ya önemli görevler düşüyor

BM: İdlib’de Türkiye-Suriye çatışmasından endişeliyiz

Erdoğan: Suriye’de rejimin saldırısında beş asker ve üç sivil şehit oldu

Akar: Rusya’ya dün iki kere bilgi verildi; 76 Suriye askeri etkisiz hale getirildi

Rusya: İdlib’de Suriye ordusunun mevzilerine saldırı tespit edilmedi

Kremlin sözcüsü: Gerekirse Putin-Erdoğan görüşmesi ayarlanabilir

Erdoğan’dan İdlib açıklaması: Operasyonlarımızı sürdürmekte kararlıyız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Askerimizin kanı yerde kalmayacak

İdlib’de TSK unsurlarına Suriye ordusu ateş açtı, dört asker hayatını kaybetti

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Mücadeleleriyle tarihte yer edinen Ortadoğu’nun 3 leylası

 Dünyanın mazlum halkları bir yandan var olma mücadelesi verirken bir yandan...

21 fotoğrafla kadınların erkeklerden uzun yaşadığının kanıtı

Kadınların erkeklerden daha uzun  yaşadığı istatistiksel bir gerçek. Doğal olarak bilim adamları...

2015’in en iyi 10 fotoğrafı

Amerika'nın ünlü dergisi TIME, 2015'in en iyi 10 fotoğrafını seçti. En...

Kahve telvesinin 9 şaşırtıcı marifeti

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı, o kahvenin telvesinin de türlü...

Tartışı-Yorum

Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?

Meslektaşlarınızın çoğu kendilerinin satış işinde olduklarından habersizdir ve sadece bunu anlamanız bile sizi onlardan kilometrelerce öne geçirir.Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?Satış bir meslekten fazlasıdır; o bir yaşam tarzıdır. Zig ZiglarHEPİMİZ SATIŞ İŞİNDEYİZ.Her meslekteki ( avukat, doktor, muhasebeci,  bankacı, mühendis, öğretmen, otobüs ya da taksi şoförü, sanatçı, danışman,...

Ekşi Sözlük yazarı: Biz vatan hainiyiz, sizi de vatan haini olmaya davet ediyoruz

Ekşi Sözlük yazarlarından maarri, "3 dakikada apo troll'lerinden kurtulma rehberi" adlı başlığa yazdığı entryde, "Kendinizi bu zavallılığa mahkum etmeyin, kafanızı kuma gömmeyin, farklı fikirleri duymaya tahammül edin" diyerek "Biz vatan hainiyiz, sizi de vatan haini olmaya davet ediyoruz" dedi.Çok farklı tepkiler alan maarri'nin yazısında değişiklik yapmadan yayınlıyoruz....

Robert Fisk: Türkiye iş pişirdiği IŞİD hilafetinin saldırılarıyla karşı karşıya

Ortadoğu uzmanı Robert Fisk'in Independent'ta yayınlanan makalesinde, Türkiye "Petrol kaçakçılarının ürünlerini IŞİD denetimindeki bölgelerden getirmesine izin verdiğini" belirterek, "Türkiye iş pişirdiği IŞİD 'hilafetinin' Ankara ve İstanbul’a yönelik saldırıları ile karşı karşıya" dedi. Robert Fisk'in Independent'ta yayınlanan o yazısı:Pakistan ve Türkiye. Kuzey Batı’daki eski sınır şehri Peşaver’in dışında yaşanan üniversite...